statystyki

Użytkowanie wieczyste: Spóźnione zaświadczenie nie zmniejszy bonifikaty

autor: Julita Żylińska17.06.2019, 07:30; Aktualizacja: 17.06.2019, 07:33
Początkowo posłowie chcieli przyznać najwyższą bonifikatę także osobom, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobami niepełnosprawnymi, a niekoniecznie są ich opiekunami prawnymi. Zaoponowali jednak senatorowie, którzy stwierdzili, że taki katalog uprawnionych byłby zbyt szeroki.

Początkowo posłowie chcieli przyznać najwyższą bonifikatę także osobom, które pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z osobami niepełnosprawnymi, a niekoniecznie są ich opiekunami prawnymi. Zaoponowali jednak senatorowie, którzy stwierdzili, że taki katalog uprawnionych byłby zbyt szeroki.źródło: ShutterStock

Wybranym grupom właścicieli mieszkań przysługiwać będzie najwyższa 99-proc. bonifikata w jednorazowej opłacie uwłaszczeniowej. To efekt przyjęcia przez Sejm senackich poprawek do nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości i innych ustaw.

Na mocy ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2019 r. poz. 916) ok. 2,5 mln użytkowników wieczystych na początku stycznia 2019 r. stało się właścicielami gruntów pod swoimi mieszkaniami. Po uzyskaniu specjalnego zaświadczenia mogą zgłosić chęć wniesienia jednorazowej opłaty przekształceniowej i otrzymania bonifikaty z tego tytułu. Będą one najwyższe, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie. Później upust na gruntach państwowych i w miastach, które uchwaliły degresywne stawki bonifikat, miał być odpowiednio niższy – zazwyczaj o 10 pkt proc.

Głosowanie przesądziło, że z powodu opóźnień w zaświadczeniach mieszkańcy nie stracą szansy na najbardziej preferencyjne bonifikaty. Ustawodawca przewidywał początkowo, że wydawanie zaświadczeń nie zajmie dłużej niż rok i uzależnił przyznanie mieszkańcom najwyższych bonifikat (w niektórych miastach nawet 98 proc., w większości 60 proc.) od otrzymania dokumentu i wniesienia opłaty do końca lutego 2020 r. Tymczasem miasta nie nadążają. Sama Warszawa musi przygotować prawie pół miliona zaświadczeń, a do początku czerwca wysłała ich ok. 15 tys.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • zainteresowany(2019-06-17 09:59) Zgłoś naruszenie 100

  pracownicy urzędów dziękują za 3 nowelizację ustawy przekształceniowej, dzięki której mogą wiarygodnie informować mieszkańców o zmieniających się co 3 miesiace przepisach ustawy. dzięki tej nowelizacji wydawanie zaświadczeń będzie trwało lata...

  Odpowiedz
 • zs(2019-06-19 10:33) Zgłoś naruszenie 20

  Prawo uż.wieczyste w prawo własności(ma klika poprawek i nadal jest bublem) ,ma tyle wad jak twierdzą UGM Burmistrzowie , nie mogą wystawić dobrego zaświadczenia ,nawet tym co występują o blok mieszkalny i mały teren ogrodzony nowego bloku,wystawiają negatywną decyzję (np.UD W-wa Bielany). Pytani publicznie Prezesi SM , dlaczego tak się dzieje ,mówią ,że oni też tego nie rozumieją. Natomiast horror jest ,gdy przyjdzie uzyskać pozytywne zaświadczenia dla zespołu bloków z funkcjonalnymi budynkami jak sklepy,usługi , pompownie,przychodnie, drogi i place wymagane przepisami ,parkingi itp ,które w latach siedemdziesiątych ,osiemdziesiątych zostały w ramach kompleksowego budownictwa zaprojektowane jako funkcjonalnie związane i opisane w założeniach techn.ekonomicznych osiedli jako ZTE. Dlaczego w ustawie tego nie ma wyraźnie napisane ,aby żaden burmistrz nie mówił ,że nie może wydać decyzji pozytywnej ,bo prawo jest nie jasne i wydaje na wszelki wypadek negatyw.Nikt z Rządu chyba mnie kontroluje jakie są w Gminach powody wydawania lub nie wydawania żadnej decyzji ,dla niby właścicieli od 01.01.2019r . Czy to się skończy "Nowa lepsza zmiano" ,ten bałagan prawny ,bo my tracimy na ulgach ,a UG mówią , aby dalej płacić dotychczasowy podatek po 2-3 miln pln. Negatywy dostają oni na wnioski wg ustawy z 2005r i 2018r ,czy to się wreście skończy ???!!!.

  Odpowiedz
 • Ola(2019-06-17 13:21) Zgłoś naruszenie 22

  A dlaczego w Mysłowicach jest tylko 60 procent znów prezydent chce zarobić na biednych ludziach

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Beatka(2019-06-17 10:11) Zgłoś naruszenie 11

  Pełnomocnicy procesowi czyli m.in.r.pr. i adw. uprzejmie zawiadamiam, że w minister.sprawied. znaleźli sposób na wzbogacenie Skarbu Państwa - jeżeli muszący wpłacić opłatę sądową pełnomocnik pomyli się o 1 zł nastąpi zwrot pisma a kwota wpłaty przepada. Jak wpłaci, bez wezwania właściwą kwotę w ciągu 7 dni, to termin zachowa, ale zwrotu 1. kwoty nie będzie. Brawo reformatorzy prawa kpc.

  Odpowiedz
 • aha(2019-06-17 15:23) Zgłoś naruszenie 16

  Palcem nie kiwnę w sprawie uzyskania decyzji. Jak już zrobią porządek w prawie i ks.wieczystych, to wprowadzą kataster i zwolnią z niego czarną mafię i swoich świeckich oszustów. Za lot do Smoleńska skazali T. Arabskiego a tych co lecieli wiedząc, że prawo łamią to kasę dali im i ich rodzinom.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • vvvv(2019-06-20 12:24) Zgłoś naruszenie 00

  W październiku 2018 po wejściu w życie ustawy uwłaszczeniowej słyszałam Sobonia, który mówił, że podwyżek opłaty za użytkowanie wieczyste już nie będzie. W listopadzie otrzymałam gigantyczną podwyżkę. W grudniu 2018 Soboń w mediach oznajmił, że podwyżki, które były po 5 października będą zamrożone. Taki się nie stało. W marcu Soboń oznajmił, że będzie ustawowe 99 % bonifikaty dla niepełnosprawnych. I znów zmieniono ustawę bardzo ją ograniczając. Jeden wielki cyrk. Za ok. 10 lat miałabym już przekształcenie za darmo /na mocy obowiązujących uchwał w samorządzie/ a tak mam do zapłaty gigantyczną kwotę. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane