Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poinformował w niedzielę, że wysłał list do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego. Zdaniem RPO, nowela ma szereg błędów, a część przepisów jest "jawnie sprzeczna" z Europejską Konwencją Praw Człowieka.źródło: ShutterStock
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar poinformował w niedzielę, że wysłał list do prezydenta Andrzeja Dudy z apelem o zawetowanie nowelizacji Kodeksu karnego. Zdaniem RPO, nowela ma szereg błędów, a część przepisów jest "jawnie sprzeczna" z Europejską Konwencją Praw Człowieka.
wróć do artykułuReklama
Celsus98(2019-06-16 15:18) Zgłoś naruszenie 173
Zaistniała sytuacja bardzo przypomina mi czasy cesarstwa i rządów Justyniana kiedy to również zabronione było wydawanie komentarzy do zbiorów prawa wydawanych przez ówczesnego panującego pod groźbą sankcji wygnania dla każdego kto ośmieliłby się opiniować ustanowione prawo. Summum ius - summa iniuria powinna stanowić motto obecnego ministerstwa sprawiedliwości.
OdpowiedzBert(2019-06-16 13:36) Zgłoś naruszenie 721
w stosunku do liczby populacji to w Polsce brakuje ok.100.000 miejsc w więzieniach. Należ budować więzienia o możliwie niskim standardzie, a nie puszczać przestępstwa płazem (vide casus Arabski), udając, że się je ściga.
Pokaż odpowiedzi (3)OdpowiedzWujek Paragraf(2019-06-17 00:26) Zgłoś naruszenie 60
O twoją kobietę możesz być spokojny. Od czasu wprowadzenia nowego kodeksu karnego w "wolnej" Polsce najliczniejszą grupę bywalców naszych więzień niezmiennie stanowią osoby zadłużone nie spłacające długów. Głównie chodzi o tzw. "alimenciarzy". Stanowią oni duże mniejsze zagrożenie dla spoleczeństwa niż np. grupa 460 osób obradujących w dużym okrągłym budynku na ul. Wiejskiej. Następni pod względem liczebnosci pensjonariuszami ZK byli do niedawna "kolarze" czyli osoby prowadzące rower po pijanemu. Wtrącanie ich do lochu było ewenementem w skali światowej. Kraje cywilizowane typu UK odmawiały nawet ekstradycji obywateli PL oskarzonych o tę "zbrodnię". Na szczęście barbarzyński art. 178a § 2 k.k. to już przeszłość. Co ciekawe prawdziwych, groźnych przestępców odsiaduje relatywnie niewielu. Z reguły z racji obranego "fachu" czynnie współpracują oni ze służbami, a siedząc za kratami są mało użyteczni dla swoich mocodawców. Dlatego prokuratura i sądy są dla nich znacznie bardziej "wyrozumiałe" niż dla szarego Kowlaskiego oskarżonego o drobiazgi. Ciekawostka: od ponad 10 lat jest obserwowany w PL wyraźny, długoterminowy tred spadkowy "prawdziwej" przestępczości (gwałty, rozboje, morderstwa, włamania, kradzieże, pobicia, itp.). W zaistniałej sytuacji logiczne wydawałoby się ograniczanie zarówno liczby więzionych (jest wyższa niż za czasów późnego PRL) jak i rozbudowanego do absurdu państwowego aparatu represji (ponad 2 razy więcej policjantów na tys. mieszkańców niż w krajach zachodniej UE mających wyższą przestępczość). Zaniepokojona takimi perspektywami władza warszawska robi wszystko by temu zapobiec i nie musieć poluzować pętli na naszej szyi: pompuje medialną bańkę strasząc prosty lud pedofilami czy innymi terorrystami, wymyśla co rusz nowe przestępstwa (zakazana pornografia rysunkowa, stalking, mowa nienawiści itp.) a nawet sprowadza obcy element kryminogenny by popsuć sielankowe statstyki (aktywiści banderowscy, ekstrema islamska z Indii, Pakistanu i Filipin).
Bert(2019-06-16 17:22) Zgłoś naruszenie 213
do re - no to życzę ci , żeby twoja kobieta spotkała się sam na sam w ciemnej ulicy z tym, którego miejsce ja widzę w więzieniu, a ty na wolności
re(2019-06-16 16:02) Zgłoś naruszenie 152
Liczba osadzonych (jedna z najwyższych w Europie) jest bez wątpienia zbyt wysoka i nie znajduje usprawiedliwienia w poziomie przestępczości (znacznie ponizej europejskiej średniej). Bezwzględną koniecznością jest pilne obniżenie liczby osadzonych. Jego dalsze podwyższanie jest pomysłem zbrodniczym i musi zaowocować nie tylko absurdalnym marnotrawstem pieniędzy publicznych ale też i wzrostem przestępczości - jak chcociazby było w stalinowskiej Rosji.
xyz(2019-06-16 10:32) Zgłoś naruszenie 423
Panie rzeczniku po co się prosić. Zaskarżyć po wejściu w życie przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Ma pan prawo. Merytorycznie uzasadnić swoje wątpliwości. TK na pewno przychyli się do Pańskiego wniosku i w trybie pilnym zakwestionuje znowelizowane przepisy.
Pokaż odpowiedzi (2)OdpowiedzBez kropki(2019-06-16 11:24) Zgłoś naruszenie 311
Spróbuj najpierw rozgryzać orzechy włoskie - POwoli dojdziesz i do POwyższego rozgryzania wpisu.
Bolesław Śmiały(2019-06-16 10:56) Zgłoś naruszenie 155
No nie wiem, "jestem w kropce", nie mogę rozgryźć czy to sarkazm czy wpis PISuara
abcd(2019-06-16 16:40) Zgłoś naruszenie 317
Troska przeciwników kary śmierci o życie niewinnego człowieka to tylko propagandowy slogan. Nie wierzysz? Przeczytaj: "Lepiej, aby zginęło stu niewinnych, niż gdyby jeden winny miał zginąć".
Odpowiedzo(2019-06-16 11:04) Zgłoś naruszenie 118
RPO?
Odpowiedz