statystyki

Sejm zatwierdził kontrowersyjną nowelizację kodeksu karnego

autor: Piotr Szymaniak17.06.2019, 08:02; Aktualizacja: 17.06.2019, 08:02
W przypadku menedżerów takich podmiotów maksymalna kara za łapownictwo, tak jak dziś, wynosi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

W przypadku menedżerów takich podmiotów maksymalna kara za łapownictwo, tak jak dziś, wynosi do ośmiu lat pozbawienia wolności.źródło: ShutterStock

Największa zmiana w obszarze prawa karnego ostatnich lat została przyjęta w atmosferze ogromnych kontrowersji. Te dotyczą zarówno trybu prac, jak i rozwiązań zawartych w nowelizacji, która podnosi sankcje za bardzo wiele przestępstw z udziałem przemocy i finansowych.

Z jednej strony nowe przepisy uelastyczniają wachlarz możliwych kar terminowych. Kara pozbawienia wolności zamiast od miesiąca do 15 lat będzie mogła być orzekana w wymiarze od miesiąca do lat 30. Z drugiej strony przepisy ograniczą możliwość stosowania kar w zawieszeniu. Ustawa wprowadza też bezwzględne dożywotnie więzienie bez możliwości ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Zdaniem wielu ekspertów narusza to konstytucję i jest niezgodne z orzecznictwem ETPC.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane