statystyki

Upskirting: Kodeks karny nie chroni ofiar robionych z ukrycia zdjęć

autor: Zuzanna Stawińska15.06.2019, 07:30
W 2014 r. niemiecki ustawodawca zdecydował się jednak na wprowadzenie zakazu fotografowania, filmowania osób bez ich zgody i wiedzy, jednak tylko w miejscach prywatnych lub zamkniętych, takich jak toalety, przymierzalnie, mieszkania.

W 2014 r. niemiecki ustawodawca zdecydował się jednak na wprowadzenie zakazu fotografowania, filmowania osób bez ich zgody i wiedzy, jednak tylko w miejscach prywatnych lub zamkniętych, takich jak toalety, przymierzalnie, mieszkania.źródło: ShutterStock

Upskirting nie jest żadnym novum, jest jednym z problemów, który zrodził się wraz z rozwojem nowych technologii. Problem ten nieustanie wzbudza wiele emocji i kontrowersji, szczególnie wśród kobiet, które jako ofiary podglądaczy na gruncie prawa polskiego czy niemieckiego są bezradne wobec działań sprawców.

W yobraźmy sobie, że jesteśmy w Szkocji, natrafiamy w barze na mężczyzn ubranych w stroje ludowe. Intryguje nas, co kryje się pod kiltem, czyli tradycyjną męską spódnicą. Zbliżamy się do upatrzonego podmiotu i z ukrycia robimy zdjęcie interesującego nas obszaru, po czym przesyłamy je do naszych znajomych. Niestety zostajemy przyłapani przez Szkota na robieniu zdjęcia jego strefy intymnej, niezależnie od tego, czy zakrytej czy nie (tradycyjnie winna być niezakryta). Liczy się jednak zdjęcie i ujawnienie tajemnicy, co Szkot ma rzeczywiście pod spódnicą.

Co czuje Szkot? Szczerze mówiąc, nie wiem, bo nie jestem mężczyzną. Śmiem jednak mniemać, że czuje się zirytowany i wściekły zaistniałą sytuacją tak samo, jak byłaby każda kobieta. Czemu jak każda kobieta? Odpowiedź jest prosta, to właśnie kobiety zazwyczaj padają ofiarami upskirtingu, czyli robienia z ukrycia zdjęć pod spódnicą bez uzyskania na to jej (albo jego) zgody.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane