Projekt ustawy zakładającej wprowadzenie instytucji sędziego handlowego został zaprezentowany podczas drugiej edycji Kongresu Prawników Polskich.źródło: ShutterStock
W rozstrzyganie toczących się przed sądami okręgowymi sporów gospodarczych włączeni powinni zostać obywatelscy sędziowie handlowi – to pomysł prawników na przyśpieszenie procesów.
wróć do artykułuReklama
Sędzia Sądu Apelacyjnego(2019-06-08 00:47) Zgłoś naruszenie 01
To ma sens
Odpowiedzray(2019-06-07 05:18) Zgłoś naruszenie 23
Ludzie są racjonalni. Tak długo, jak długo pełnomocnikom opłacają siępocesy będą do nich dążyć. Rozwiązaniem byłoby uwolnienie rynku usług i zmniejszenie opłacalności procesów. Strony powinny bardzie wypracowywać końcowy werdykt w ramach negocjacji między prawnikami. Ale do tego trzeba prawników znających świetnie prawo materialne, a nie procesowe. A takich prawników specjalistów mamy niewielu.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzbaju baju będziesz w raju(2019-06-07 22:31) Zgłoś naruszenie 30
A co w przypadkach, kiedy dłużnik roszczenia nie uznaje, pełnomocnika nie posiada, a "negocjacje" ma w głębokim poważaniu, bo jego model biznesowy polega na tym, że nie reguluje zobowiązań i już? Sąd będzie mu wyznaczał z urzędu "prawnika – znawcę prawa materialnego", żeby negocjował wbrew woli reprezentowanej przez siebie strony? Zaiste, to chciwi pełnomocnicy (w domyśle członkowie korporacji) dążą do procesów. "Strony powinny wypracowywać końcowy werdykt w ramach negocjacji między prawnikami" (zapewne tymi dobrymi, niekorporacyjnymi?). Kolejne mrzonki z cyklu „Jak mały Jasio wyobraża sobie wymiar sprawiedliwości", zaprawione podskórnym przekonaniem o "sitwie w togach" w tle …
arbiter.(2019-06-06 22:17) Zgłoś naruszenie 10
Najpierw się niszczy arbitraż gospodarczy sędziów wysyła się do sadzenie rozwodów a teraz wielkie larum bo się cały ten bałagan wali.
Odpowiedzkermit(2019-06-06 16:01) Zgłoś naruszenie 10
Dawno się tak nie uśmiałem.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzle-vy(2019-06-06 17:49) Zgłoś naruszenie 13
Tak chyba należy się z tego śmiać, zaraz prawnicy wyśmieją że system niemiecki to nie u nas bo tam ma tradycje etc. W Polsce z założenia nowy pomysł uruchamia z automatu NIE - chyba ochrona status-kwo to nasza cecha
wjw(2019-06-06 12:30) Zgłoś naruszenie 63
A potem powołajmy sędziów gastronomicznych, budowlanych itp. itd. Tak jak już mamy rzeczników prawie od wszystkiego tylko efektów brak a biurokracja za to coraz większa.
Odpowiedzprawnik(2019-06-06 11:25) Zgłoś naruszenie 120
Realia: to nie będzie CZYNNY przedsiębiorca (bo nie znajdzie czasu), to nie będzie DOŚWIADCZONY RYNKOWO przedsiębiorca - bo za ułamek śmiesznej kwoty bazowej takiemu po prostu nie będzie się opłacało barowanie z terminami sądowymi. Będzie to biegły przedemeryt, któremu się pisanie opinii znudziło, albo ławnik, co miał kiedyś zarejestrowaną działalność. Widzę legis ratio - wprowadzenie racjonalizmu do spraw gospodarczych. Ale w tym projekcie widzę, że cel szczytny utonie w niemożliwości realizacji. I otrzymamy produkt sędziopodobny pogarszający, a nie polepszający system.
OdpowiedzPraktyk(2019-06-06 11:16) Zgłoś naruszenie 102
W składzie trójkowym decyduje głosowanie. 2 sędziów handlowych przegłosowuje sędziego urzędnika. O ileż łatwiej dotrzeć do takich sędziów z propozycją korupcyjną - lub korzystną propozycją biznesową. O ileż łatwiej przyjąć łapówkę, tak by nikt się nie dowiedział (przez sieć firm powiązanych). Wszyscy przedsiębiorcy powinni stanąć murem za obaleniem tego pomysłu. Już widzę, jak sędziowie handlowi ujawniają w swoich oświadczeniach majątkowych swój majątek... i na co się wam to zda. Będą mieli albo bardzo dużo majątku i nic w tym dziwnego w końcu są przedsiębiorcami, albo nic nie będą mieli bo wszystko i tak już ukryli. Ile taki sędzia będzie zarabiał? Przecież dobry przedsiębiorca ma kompetencje wyższe 10 x od zwykłego sędziego... to ile ma dostać 40.000 zł miesięcznie? Żeby prowadzić takie sprawy będzie musiał zrezygnować całkowicie lub częściowo z prowadzenia biznesu... To będzie fucha dla kolesi, którym biznes nie wypalił... ci co się tu wypowiadają nie mają pojęcia jak działa dziś w Polsce system ławniczy... przychodzi dwóch gości z pensją posiedzieć na salę. Głosują jak sędzia powie, a jak obaj głosują p/ko sędziemu to należy od razu wynająć detektywa dlaczego przegłosowali sędziego...
Pokaż odpowiedzi (2)OdpowiedzPraktyk(2019-06-06 12:54) Zgłoś naruszenie 22
do prawnik. Zgadzam się z wszystkim co napisałeś z wyjątkiem pierwszego zdania. Mylisz "systemy walutowe". Obecny ławnik jest pozostałością PRLu - tzw. czynnikiem społecznym, który z założenia nie miał mieć żadnych kompetencji merytorycznych, a jedynie doświadczenie życiowe - to z pewnością wiesz. Proponowany sędzia handlowy miałby z założenia dysponować wiedzą merytoryczną (quasi biegły), która miałaby przewyższać wiedzę merytoryczną sędziego... we wszystkich poza procesowych kwestiach brak byłoby podstaw do obalania takich wyroków a priori... przez równie nieposiadających wiedzy biznesowej sędziów sądów wyższych instancji.... A mówiąc prościej ławnik obecnie jest bo jest, a sędzia handlowy miałby być, żeby Miś był droższy...
prawnik(2019-06-06 11:29) Zgłoś naruszenie 41
Nie ma takiego ryzyka. Groziłoby to pisaniem uzasadnienia. Przez kilkadziesiąt lat istnienia ławnika (tak umocowanego, jak ów sędzia handlowy) przypadki, w których ławnicy przegłosowali Sędziego były rzadsze, niż śnieg w Poznaniu w początkach sierpnia. A przypadki, gdy "wyrok ławniczy" się utrzymał, rzadsze niż dwutygodniowa nieprzerwana mżawka na Pustynii Atacama. Właśnie dlatego zrezygnowano z ławników. Byli nieprzydatni.
TvKB(2019-06-06 10:58) Zgłoś naruszenie 42
Pomysł skopiowany z prawa niemieckiego, z tym wyjątkiem, że tam sędziów handlowych wybiera ministerstwo sprawiedliwości danego landu z propozycji przedstawionych przez Izbę Przeysłowo-Handlową która wybiera kandydatów przedsiębiorców z kręgu swoich członków. Tam funkcjonuje, gdyż profesjonalni sędziowie znają się na prawie, ale rzadko na ekonomii, a jak ich zapytasz o obowiązującą werssję taxometrii etc. to już muszą pasować.
Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedztaka "sprawiedliwość"(2019-06-08 10:13) Zgłoś naruszenie 10
U nas zakłada się wszechwiedzę prawników z korporacji. Przejawia się to w prawie procesowym. Dla przykłądu. Nie jestem z korporacji, wielokrotnie reprezentowałem urząd w sprawach administracyjnych, ale nie wolno mi występować w sądzie administracyjnym. Za to aplikant, zerowe doświadczenie jego i zawzwyczaj patrona, zerowa wiedza na temat prawa z zakresu którego odbywa się postępowanie - ale może występować bez ograniczeń.
le-vy(2019-06-06 17:51) Zgłoś naruszenie 01
Czy w Polsce nie można mieć prawa który się sprawdził w innych krajach ?? Uważam to za dobry pomysł.
prawnik(2019-06-06 11:33) Zgłoś naruszenie 40
Tam funkcjonuje, bo jest długa tradycja korporacyjna. Jeśli Izba Handlowa kogoś wytypuje, to wiadomo, że osoba ta daje rękojmię zdolności intelektualnej i wiedzy. U nas będzie to atrapa. Taki "ławnik handlowy". A wiemy, że instytucja ławnika ma w Polsce długotrwałą tradycję - tradycję niskiej przydatności.
Alf(2019-06-06 09:48) Zgłoś naruszenie 31
Sęsziowie pokoju nie, abywatelscy sędziowie handlowi już tak? CZym konkretnie miałyby się różnić obie istytucje, poza zakresem kognicji?
Odpowiedzle-vy(2019-06-06 09:17) Zgłoś naruszenie 79
POMYSŁ SUPER ale czy KASTA -Ministerstwo się na to zgodzi??/ - prawdopodobieństwo zgody minimalne. Orzeczenia sądów w sprawach gospodarczych w 80 % zaprzeczają prawom fizyki, logicznego myślenia. W większości spraw gospodarczych sędzia powinien pilnować porządku prawnego a nie oceny merytorycznej gdyż na tym się nie zna.
OdpowiedzMec(2019-06-06 09:16) Zgłoś naruszenie 46
To ma sens!
Odpowiedzzniesmaczony(2019-06-06 08:51) Zgłoś naruszenie 52
Tak tak. "Zostaną". Choćby z czystej złośliwości i dla pokazania "kto tu rządzi" ministerstwo do kosza wyrzuca każdy sensowny pomysł poprawienia czegokolwiek.
Odpowiedz