Prawnicy mają pomysł na przyśpieszenie procesów. Przedsiębiorcy zostaną sędziami handlowymi

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 06.06.2019, 07:46
prawo, sprawiedliwość

Projekt ustawy zakładającej wprowadzenie instytucji sędziego handlowego został zaprezentowany podczas drugiej edycji Kongresu Prawników Polskich.źródło: ShutterStock

W rozstrzyganie toczących się przed sądami okręgowymi sporów gospodarczych włączeni powinni zostać obywatelscy sędziowie handlowi – to pomysł prawników na przyśpieszenie procesów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • Sędzia Sądu Apelacyjnego(2019-06-08 00:47) Zgłoś naruszenie 01

  To ma sens

  Odpowiedz
 • ray(2019-06-07 05:18) Zgłoś naruszenie 23

  Ludzie są racjonalni. Tak długo, jak długo pełnomocnikom opłacają siępocesy będą do nich dążyć. Rozwiązaniem byłoby uwolnienie rynku usług i zmniejszenie opłacalności procesów. Strony powinny bardzie wypracowywać końcowy werdykt w ramach negocjacji między prawnikami. Ale do tego trzeba prawników znających świetnie prawo materialne, a nie procesowe. A takich prawników specjalistów mamy niewielu.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • arbiter.(2019-06-06 22:17) Zgłoś naruszenie 10

  Najpierw się niszczy arbitraż gospodarczy sędziów wysyła się do sadzenie rozwodów a teraz wielkie larum bo się cały ten bałagan wali.

  Odpowiedz
 • kermit(2019-06-06 16:01) Zgłoś naruszenie 10

  Dawno się tak nie uśmiałem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wjw(2019-06-06 12:30) Zgłoś naruszenie 63

  A potem powołajmy sędziów gastronomicznych, budowlanych itp. itd. Tak jak już mamy rzeczników prawie od wszystkiego tylko efektów brak a biurokracja za to coraz większa.

  Odpowiedz
 • prawnik(2019-06-06 11:25) Zgłoś naruszenie 120

  Realia: to nie będzie CZYNNY przedsiębiorca (bo nie znajdzie czasu), to nie będzie DOŚWIADCZONY RYNKOWO przedsiębiorca - bo za ułamek śmiesznej kwoty bazowej takiemu po prostu nie będzie się opłacało barowanie z terminami sądowymi. Będzie to biegły przedemeryt, któremu się pisanie opinii znudziło, albo ławnik, co miał kiedyś zarejestrowaną działalność. Widzę legis ratio - wprowadzenie racjonalizmu do spraw gospodarczych. Ale w tym projekcie widzę, że cel szczytny utonie w niemożliwości realizacji. I otrzymamy produkt sędziopodobny pogarszający, a nie polepszający system.

  Odpowiedz
 • Praktyk(2019-06-06 11:16) Zgłoś naruszenie 102

  W składzie trójkowym decyduje głosowanie. 2 sędziów handlowych przegłosowuje sędziego urzędnika. O ileż łatwiej dotrzeć do takich sędziów z propozycją korupcyjną - lub korzystną propozycją biznesową. O ileż łatwiej przyjąć łapówkę, tak by nikt się nie dowiedział (przez sieć firm powiązanych). Wszyscy przedsiębiorcy powinni stanąć murem za obaleniem tego pomysłu. Już widzę, jak sędziowie handlowi ujawniają w swoich oświadczeniach majątkowych swój majątek... i na co się wam to zda. Będą mieli albo bardzo dużo majątku i nic w tym dziwnego w końcu są przedsiębiorcami, albo nic nie będą mieli bo wszystko i tak już ukryli. Ile taki sędzia będzie zarabiał? Przecież dobry przedsiębiorca ma kompetencje wyższe 10 x od zwykłego sędziego... to ile ma dostać 40.000 zł miesięcznie? Żeby prowadzić takie sprawy będzie musiał zrezygnować całkowicie lub częściowo z prowadzenia biznesu... To będzie fucha dla kolesi, którym biznes nie wypalił... ci co się tu wypowiadają nie mają pojęcia jak działa dziś w Polsce system ławniczy... przychodzi dwóch gości z pensją posiedzieć na salę. Głosują jak sędzia powie, a jak obaj głosują p/ko sędziemu to należy od razu wynająć detektywa dlaczego przegłosowali sędziego...

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • TvKB(2019-06-06 10:58) Zgłoś naruszenie 42

  Pomysł skopiowany z prawa niemieckiego, z tym wyjątkiem, że tam sędziów handlowych wybiera ministerstwo sprawiedliwości danego landu z propozycji przedstawionych przez Izbę Przeysłowo-Handlową która wybiera kandydatów przedsiębiorców z kręgu swoich członków. Tam funkcjonuje, gdyż profesjonalni sędziowie znają się na prawie, ale rzadko na ekonomii, a jak ich zapytasz o obowiązującą werssję taxometrii etc. to już muszą pasować.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Alf(2019-06-06 09:48) Zgłoś naruszenie 31

  Sęsziowie pokoju nie, abywatelscy sędziowie handlowi już tak? CZym konkretnie miałyby się różnić obie istytucje, poza zakresem kognicji?

  Odpowiedz
 • le-vy(2019-06-06 09:17) Zgłoś naruszenie 79

  POMYSŁ SUPER ale czy KASTA -Ministerstwo się na to zgodzi??/ - prawdopodobieństwo zgody minimalne. Orzeczenia sądów w sprawach gospodarczych w 80 % zaprzeczają prawom fizyki, logicznego myślenia. W większości spraw gospodarczych sędzia powinien pilnować porządku prawnego a nie oceny merytorycznej gdyż na tym się nie zna.

  Odpowiedz
 • Mec(2019-06-06 09:16) Zgłoś naruszenie 46

  To ma sens!

  Odpowiedz
 • zniesmaczony(2019-06-06 08:51) Zgłoś naruszenie 52

  Tak tak. "Zostaną". Choćby z czystej złośliwości i dla pokazania "kto tu rządzi" ministerstwo do kosza wyrzuca każdy sensowny pomysł poprawienia czegokolwiek.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane