statystyki

Warto doprecyzować zakres umocowania prokurenta

autor: Krzysztof Olszak31.05.2019, 07:00
Możliwość współdziałania członka zarządu z prokurentem powinna być postrzegana jako „pomoc” dla zarządu w skutecznym reprezentowaniu spółki

Możliwość współdziałania członka zarządu z prokurentem powinna być postrzegana jako „pomoc” dla zarządu w skutecznym reprezentowaniu spółkiźródło: ShutterStock

W aktualnym stanie prawnym pewne czynności nie mogą być dokonywane w imieniu spółki przez członka zarządu wraz z prokurentem bez dodatkowego pełnomocnictwa dla tego drugiego.

J eśli brak innego postanowienia w umowie spółki z o.o. lub statucie spółki akcyjnej, w przypadku zarządu wieloosobowego do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. Czy w tej ostatniej sytuacji (reprezentacji łącznej mieszanej) zakres umocowania prokurenta do reprezentacji spółki jest tożsamy z zakresem umocowania członka zarządu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jest za to fundamentalna dla kontrahentów każdej spółki (oraz samej spółki), w której przewidziana jest reprezentacja poprzez współdziałanie członka zarządu z prokurentem, co stanowi powszechne rozwiązanie. O ile prawo członka zarządu spółki kapitałowej do reprezentacji dotyczy wszystkich jej czynności sądowych i pozasądowych (por. art. 204 par. 1 oraz art. 372 par. 1 kodeksu spółek handlowych), o tyle zakres umocowania prokurenta współdziałającego z członkiem zarządu budzi wątpliwości.

Prokura to pełnomocnictwo udzielane przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do CEIDG albo do rejestru przedsiębiorców KRS, obejmujące umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa (zob. art. 109 1 par. 1 kodeksu cywilnego). Do zbycia przedsiębiorstwa, dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności (art. 109 3 k.c., por. art. 98 zd. 2 in fine k.c.).

Pogląd pierwszy


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane