statystyki

Polska złożyła skargę do TSUE ws. dyrektywy o prawach autorskich

autor: Sławomir Wikariak27.05.2019, 08:09; Aktualizacja: 27.05.2019, 08:10
Znak prawa autorskiego

Zastrzeżenia naszego kraju budzi przepis przyjętej niedawno dyrektywy, który według krytyków ma zobowiązywać do filtrowania treści.źródło: ShutterStock

Zastrzeżenia naszego kraju budzi przepis przyjętej niedawno dyrektywy, który według krytyków ma zobowiązywać do filtrowania treści.

Chodzi o obrośniętą mitami i budzącą powszechne emocje dyrektywę o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Polska zdecydowała się zaskarżyć ją do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. – Uważamy, że niektóre artykuły, zwłaszcza obecny 17, dawny 13, czyli popularnie mówiąc, związany z filtrowaniem treści, to jest artykuł, który zagraża wolności w internecie i jest sprzeczny z podstawowymi wartościami UE, dotyczącymi wolności słowa, idei, kreowania nowych treści – przekonywał w czwartek wicepremier Piotr Gliński. W piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że skarga została złożona. Nie ujawniło natomiast jej treści.

Z wypowiedzi premiera Glińskiego wynika, że skarga na pewno obejmie art. 17 dyrektywy. Zobowiązuje on największe platformy internetowe do zawierania umów licencyjnych z właścicielami praw autorskich, np. z producentami muzycznymi czy filmowymi. Jeżeli takie umowy nie zostaną zawarte, platformy te będą musiały dołożyć wszelkich starań, aby zagwarantować, że treści, na których wykorzystanie nie udzielono zezwolenia, nie będą udostępnione na ich stronie internetowej. Zdaniem krytyków tej regulacji oznacza ona de facto obowiązek filtrowania treści, np. umieszczanych przez internautów i usuwania tych, które mogą naruszać prawa autorskie. To zaś jest postrzegane jako forma cenzury.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane