statystyki

Nowe przepisy dla NSA. Konkursy do Sądu Najwyższego bez nadzoru sądu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.05.2019, 08:59; Aktualizacja: 23.05.2019, 08:59
Kontrowersje budzą także przepisy noweli, zgodnie z którymi postępowania wszczęte w sprawach odwołań od uchwał KRS dotyczących powołania na urząd sędziego SN podlegają umorzeniu z mocy prawa.

Kontrowersje budzą także przepisy noweli, zgodnie z którymi postępowania wszczęte w sprawach odwołań od uchwał KRS dotyczących powołania na urząd sędziego SN podlegają umorzeniu z mocy prawa.źródło: ShutterStock

Dziś wchodzą w życie kontrowersyjne przepisy nakazujące Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu (NSA) umorzenie toczących się przed nim postępowań wszczętych odwołaniami uczestników konkursu do Sądu Najwyższego (SN). Pośrednim tego skutkiem miałoby być wycofanie z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przez NSA pytań prejudycjalnych dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

Obowiązująca od dziś nowelizacja ustawy o KRS (Dz.U. z 2019 r. poz. 914) przewiduje, że starający się o stanowisko w SN nie będą już mogli odwoływać się do NSA od uchwał KRS w sprawie wskazania prezydentowi kandydatów na urząd sędziego Sądu Najwyższego. Będzie to więc jedyna grupa startujących w procedurze konkursowej przed radą, która straci prawo do zaskarżania decyzji tego organu. Kandydaci m.in. do sądów powszechnych nadal będą mieli taką możliwość.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane