statystyki

Nowe przepisy dla NSA. Konkursy do Sądu Najwyższego bez nadzoru sądu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.05.2019, 08:59; Aktualizacja: 23.05.2019, 08:59
Kontrowersje budzą także przepisy noweli, zgodnie z którymi postępowania wszczęte w sprawach odwołań od uchwał KRS dotyczących powołania na urząd sędziego SN podlegają umorzeniu z mocy prawa.

Kontrowersje budzą także przepisy noweli, zgodnie z którymi postępowania wszczęte w sprawach odwołań od uchwał KRS dotyczących powołania na urząd sędziego SN podlegają umorzeniu z mocy prawa.źródło: ShutterStock

Dziś wchodzą w życie kontrowersyjne przepisy nakazujące Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu (NSA) umorzenie toczących się przed nim postępowań wszczętych odwołaniami uczestników konkursu do Sądu Najwyższego (SN). Pośrednim tego skutkiem miałoby być wycofanie z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przez NSA pytań prejudycjalnych dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa (KRS).

Obowiązująca od dziś nowelizacja ustawy o KRS (Dz.U. z 2019 r. poz. 914) przewiduje, że starający się o stanowisko w SN nie będą już mogli odwoływać się do NSA od uchwał KRS w sprawie wskazania prezydentowi kandydatów na urząd sędziego Sądu Najwyższego. Będzie to więc jedyna grupa startujących w procedurze konkursowej przed radą, która straci prawo do zaskarżania decyzji tego organu. Kandydaci m.in. do sądów powszechnych nadal będą mieli taką możliwość.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane