statystyki

Trudności finansowe przyczyną rozwiązania fundacji? ETPC potwierdza

autor: Dr Adam Ploszka24.05.2019, 16:00
Hagia Sophia, Stambuł, Turcja

Turecka organizacja pozarządowa znana pod akronimem MİHR (Medeniyet, İrfan, Hayır, Refah Vakfı – fundacja Cywilizacji, Wiedzy, Dobrobytu i Pomyślności) została zarejestrowana w 1989 r.źródło: ShutterStock

Turecka organizacja pozarządowa znana pod akronimem MİHR (Medeniyet, İrfan, Hayır, Refah Vakfı – fundacja Cywilizacji, Wiedzy, Dobrobytu i Pomyślności) została zarejestrowana w 1989 r. Jej celem statutowym było udzielanie wsparcia potrzebującym z obszarów zamieszkiwanych przez wyznawców islamu, ułatwianie dostępu do nowoczesnych technologii, a także nauczanie oraz tworzenie uniwersytetów.

W 2005 r. Sąd Rejonowy w Ankarze orzekł rozwiązanie MİHR, co uzasadnił tym, że organizacja ma niewystarczające dla pokrycia kosztów działalności zasoby i nie jest stanie realizować swoich celów. Wyrok został utrzymany przez sąd kasacyjny w 2006 r. W 2014 r. fundacja złożyła ponowny wniosek o rejestrację, który dotychczas nie został uwzględniony.

W skardze do ETPC (nr 10814/07) fundacja stwierdziła, że poprzez jej rozwiązanie doszło do naruszenia jej prawa do rzetelnego procesu (art. 6 EKPC) oraz wolności stowarzyszania się (art. 11 EKPC). W wyroku z 7 maja 2019 r. trybunał jednomyślnie uznał, że w sprawie nie doszło do naruszenia żadnego z tych praw.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane