statystyki

Trudności finansowe przyczyną rozwiązania fundacji? ETPC potwierdza

autor: Dr Adam Ploszka24.05.2019, 16:00
Hagia Sophia, Stambuł, Turcja

Turecka organizacja pozarządowa znana pod akronimem MİHR (Medeniyet, İrfan, Hayır, Refah Vakfı – fundacja Cywilizacji, Wiedzy, Dobrobytu i Pomyślności) została zarejestrowana w 1989 r.źródło: ShutterStock

Turecka organizacja pozarządowa znana pod akronimem MİHR (Medeniyet, İrfan, Hayır, Refah Vakfı – fundacja Cywilizacji, Wiedzy, Dobrobytu i Pomyślności) została zarejestrowana w 1989 r. Jej celem statutowym było udzielanie wsparcia potrzebującym z obszarów zamieszkiwanych przez wyznawców islamu, ułatwianie dostępu do nowoczesnych technologii, a także nauczanie oraz tworzenie uniwersytetów.

W 2005 r. Sąd Rejonowy w Ankarze orzekł rozwiązanie MİHR, co uzasadnił tym, że organizacja ma niewystarczające dla pokrycia kosztów działalności zasoby i nie jest stanie realizować swoich celów. Wyrok został utrzymany przez sąd kasacyjny w 2006 r. W 2014 r. fundacja złożyła ponowny wniosek o rejestrację, który dotychczas nie został uwzględniony.

W skardze do ETPC (nr 10814/07) fundacja stwierdziła, że poprzez jej rozwiązanie doszło do naruszenia jej prawa do rzetelnego procesu (art. 6 EKPC) oraz wolności stowarzyszania się (art. 11 EKPC). W wyroku z 7 maja 2019 r. trybunał jednomyślnie uznał, że w sprawie nie doszło do naruszenia żadnego z tych praw.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane