statystyki

Wróbel: W Europie nie powinno być państwa z bezwzględnym dożywociem [WYWIAD]

autor: Piotr Szymaniak20.05.2019, 07:06; Aktualizacja: 20.05.2019, 08:38
Prof. Włodzimierz Wróbel: Osoby, które zostały skazane na 25 lat pozbawienia wolności i odbywają te kary, na gruncie nowej ustawy będą mogły wcześniej ubiegać się o warunkowe zwolnienie.

Prof. Włodzimierz Wróbel: Osoby, które zostały skazane na 25 lat pozbawienia wolności i odbywają te kary, na gruncie nowej ustawy będą mogły wcześniej ubiegać się o warunkowe zwolnienie.źródło: ShutterStock

- Osoby, które zostały skazane na 25 lat pozbawienia wolności i odbywają te kary, na gruncie nowej ustawy będą mogły wcześniej ubiegać się o warunkowe zwolnienie - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Włodzimierz Wróbel.

Jak pan ocenia przyjętą właśnie przez Sejm największą nowelizację kodeksu karnego ostatnich lat?

Niestety negatywnie. Podstawowym problemem jest to, że ciąży na niej ogromny feler proceduralny, dlatego że przyjęto ją z naruszeniem podstawowych prawideł legislacyjnych dotyczących zmian przepisów kodeksowych obowiązujących w Sejmie. A to grozi niesłychanym chaosem, ponieważ będzie bardzo prosto zakwestionować tę ustawę z tego punku widzenia przed Trybunałem Konstytucyjnym. W wypadku stwierdzenia jej niezgodności z konstytucją trzeba będzie wznawiać postępowania dotyczące orzeczeń wydanych na podstawie tej ustawy. To będzie największy problem.

Czy zatem prezydent powinien według pana zawetować ustawę lub odesłać ją przed podpisaniem do TK, by ten zbadał, czy nie doszło do złamania art. 2 konstytucji?

Dla mnie jest to oczywiste. Narażanie na ryzyko, że będą zapadać wyroki – czy to skazujące, czy uniewinniające, a potem pojawi się konieczność wznawiania postępowań i wypuszczania ludzi z więzień, jest czymś niewyobrażalnym. Wyjaśnienie tego pierwotnego problemu jest podstawowym zadaniem osób odpowiedzialnych za stan prawa w państwie i prezydent jest tutaj organem kluczowym.

Ryzyko wypuszczania ludzi z więzień będzie dotyczyć zapewne skazań za nowe przestępstwa. Ale gross tej nowelizacji dotyczy zaostrzenia kar za przestępstwa już istniejące.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • ob(2019-05-20 07:42) Zgłoś naruszenie 74

  Od 30-lat w Polsce nie było "AMNESTII" Natomiast codziennie słyszymy o zaostrzeniu kar. Państwo powinno dbać o swoich Obywateli. Podobnie jak w rodzinie , gdzie miłość i zgoda panuje. Tam nie ma problemów.

  Odpowiedz
 • obywatel(2019-05-20 13:24) Zgłoś naruszenie 56

  Powinna być kara śmierci, wtedy nie potrzeba byłoby bezwzględnego dożywocia. Nie widzę innej kary za sadystyczne morderstwa np. o podłożu seksualnym. Trudno, żeby po wyjściu taki ........... terroryzował okolicę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • abcd(2019-05-20 21:16) Zgłoś naruszenie 33

  Krótka historia o pogardzie i godności Społeczeństwo, które godzi się na usunięcie kary śmierci z kodeksu karnego, okazuje pogardę ofiarom, bowiem stawia życie mordercy ponad życie ofiary, a jednocześnie wysyła czytelny komunikat do przestępców: możesz zabijać, twoje życie jest bezpieczne, a my jesteśmy bezsilni. Likwidując karę śmierci społeczeństwo samo siebie pozbawia godności, bowiem jest to również komunikat do wszystkich obywateli: od teraz nie dzielimy już ludzi na dobrych i złych, ale dzielimy na martwych i żywych. Czytaj "Krótkie historie o zabijaniu" na "henryk dabrowski pl"

  Odpowiedz
 • krótkowzroczność w Krakowie(2019-05-20 21:08) Zgłoś naruszenie 23

  Nielegalne jest osadzanie skazanych po odbyciu kary w szpitalu w Gostyninie. Nielegalne było wymierzanie dożywocia zamiast 25 lat, gdy znoszono karę śmierci, co było autorskim pomysłem sędziego SN Hofmańskiego, gdy dopiero tam raczkował. Nielegalne jest karanie matek za zabójstwo zamiast dzieciobójstwo, itd. Tych patologii nauczyciele prawa karnego nie widzą, choć chyba powinni.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • iza(2019-05-21 15:52) Zgłoś naruszenie 12

  Nie było, a powinno było być. To chyba autor posta miał na myśli.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane