O ileż łatwiejsze byłoby życie w Polsce, gdyby instytucje działały jawnie [WYWIAD]

autor: Katarzyna Batko-Tołuć, Szymon Osowski19.05.2019, 20:00; Aktualizacja: 19.05.2019, 20:26
O ileż łatwiejsze byłoby życie w Polsce, gdyby instytucje działały jawnie, – tak jak nakazuje to prawo

O ileż łatwiejsze byłoby życie w Polsce, gdyby instytucje działały jawnie, – tak jak nakazuje to prawoźródło: ShutterStock

Wiele spraw o poważnych konsekwencjach dla zdrowia i życia ludzi lub obciążających dla budżetu państwa nie wydarzyłoby się, gdyby ktoś zwrócił uwagę na widoczne nieprawidłowości.

P rzeczytaliśmy ostatnio publikację wydaną z okazji stulecia Najwyższej Izby Kontroli („100 kontroli z archiwum NIK”). Jest to ciekawa pozycja pokazująca, jak w ciągu stu lat uczyliśmy się w państwie pilnowania wspólnych pieniędzy oraz jakie znaczenie mają nie tylko przepisy prawa, lecz także zaangażowanie urzędników i decydentów w realizację ich misji i służby.

W Polsce funkcjonują różnego typu instytucje kontrolne o wyraźnie zdefiniowanych uprawnieniach. W wielu podmiotach istnieją kontrole wewnętrzne. Ich wszystkie działania służą lepszemu funkcjonowaniu instytucji, którym w demokratycznym państwie obywatele powierzyli konkretne zadania. Obywatele zachowali jednocześnie prawo zawarte w art. 4 Konstytucji RP mówiącym o zwierzchniej roli narodu i całą serię uprawnień zapisanych w rozdziale II konstytucji (Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela). Mogą zatem swobodnie dowiadywać się o jakość działania wszelkich instytucji (art. 61), wyrażać swoje opinie na temat ich działalności (art. 54), wnioskować do nich o podejmowanie konkretnych działań (art. 63), ba!, nawet demonstrować swoje niezadowolenie lub uznanie (art. 57) lub stowarzyszać się, by kontrolować działanie konkretnej instytucji (art. 58). 


Pozostało jeszcze 93% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane