statystyki

Opłatę sądową uiszczono u pośrednika? Liczy się data wpłaty

autor: Leszek Jaworski19.05.2019, 14:00
SN zarzucił także prawodawcy, że nie uregulował on precyzyjnie w r.s.u.o.s. sposobu dokonywania opłat przez wskazanie instytucji, w których wyłącznie można uiszczać opłaty sądowe.

SN zarzucił także prawodawcy, że nie uregulował on precyzyjnie w r.s.u.o.s. sposobu dokonywania opłat przez wskazanie instytucji, w których wyłącznie można uiszczać opłaty sądowe.źródło: ShutterStock

Wniosłem pozew do sądu. Ten odrzucił go, twierdząc, że uchybiłem terminu na jego opłacenie. Opłatę wniosłem dzień przed terminem za pośrednictwem biura usług płatniczych, a więc instytucji niebędącej bankiem. Jednak na konto sądu pieniądze wpłynęły po dwóch dniach, z jednodniowym opóźnieniem. Czy w tej sytuacji nie powinien się liczyć dzień dokonania przelewu?

Co do zasady z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika, że dla dochowania terminu do uiszczenia opłaty sądowej w formie bezgotówkowej decydująca jest data złożenia polecenia przelewu w banku, a nie data uznania rachunku bankowego właściwego sądu (por. m.in. postanowienia SN z: 24 czerwca 2015 r., sygn. akt II CZ 29/15; 21 stycznia 2015 r., sygn. akt IV CZ 96/14).


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane