statystyki

Dziewiąty już akt komediodramatu o SN, czyli jak nie należy tworzyć prawa [OPINIA]

autor: Patryk Słowik10.05.2019, 07:00
Doświadczenia ostatnich miesięcy nakazują sądzić, że za kilka-kilkanaście miesięcy projekt powróci.

Doświadczenia ostatnich miesięcy nakazują sądzić, że za kilka-kilkanaście miesięcy projekt powróci.źródło: ShutterStock

Brak realnych konsultacji, szybka ścieżka poselska, wolty – czasem o 180, a niekiedy o 360 stopni – obradowanie i głosowanie nocami. I wreszcie – co przecież nie mniej ważne – najzwyczajniej w świecie kiepskie przepisy. Kolejna, dziewiąta już, nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to najlepszy przykład na to, jak prawa tworzyć nie należy. I jak niektórzy, gdy tylko dać im odrobinę władzy, instrumentalnie to prawo traktują.

C h oć od razu należy się państwu sprostowanie. Dziewiątej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie ma, choć miała być. Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, jak to państwu wytłumaczyć. Polecam wziąć kartkę i długopis, żeby sobie całość rozrysować.

Otóż 17 kwietnia 2019 r. do laski marszałkowskiej trafił poselski projekt dziewiątej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. O tym, co w nim konkretnie się znajdowało – za chwilę. Co istotne teraz, posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali przepisy wprost sprzeczne z konstytucją.

Czołowy ekspert do spraw legislacyjnych PiS-u, poseł Marek Ast, to dostrzegł. I stwierdził, że głupio byłoby przyjmować coś aż tak niezgodnego z ustawą zasadniczą. Postanowił więc w toku prac w komisji sejmowej złożyć autopoprawkę do projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Autopoprawka... wykreślała wszystkie proponowane zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym, pozostawiając jedynie mniej istotne w ustawach o Krajowej Radzie Sądownictwa i Prawie o ustroju sądów administracyjnych. 25 kwietnia 2019 r. sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przyjęła zatem poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw wraz z autopoprawką. Przyjęty przez najtęższe legislacyjne głowy w parlamencie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym nie zmieniał żadnego przepisu ustawy o Sądzie Najwyższym. Nadążają państwo? Jeśli tak, dalej już z górki. Zmieniono nazwę ustawy na ustawę o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawy – Prawo o ustroju sądów administracyjnych. 25 kwietnia 2019 r. Sejm ją uchwalił, 26 kwietnia 2019 r. Senat uznał za idealną. Czeka więc ona teraz na podpis prezydenta. Proste, prawda?


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • obserwator(2019-05-10 08:47) Zgłoś naruszenie 1219

    największą komedię to odgrywa sedzia SN, biorąc nagrodę od niemca

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-05-10 10:30) Zgłoś naruszenie 1111

    Wybaczcie Państwo ale w Polsce już od dawna Prawo przestało być Prawem. ...... Przykładem niech będzie wydana przez PO Donalda Tuska w 2008 r z mocą na 1998r ! Ustawa o Emeryturach POmostowych okradająca wstecznie najbardziej spracowanych od 15r zycia w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,w soboty i swieta bez dni zamiennie wolnych tak zatrudnianych robotników z prawa do emerytury w wieku 60 lat ,bo jak stwierdził TK Rzeplinskiego brakło by kasy w budżecie ,ten sam TK którego sedziowie specjalnie nie wybierali urlopów w naturze aby potem je otrzymać w gotówce.Efektem takich Rzadów jest fakt że setki tysięcy tak zatrudnionych w związku z wyrokiem SN" ,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą—jest zwalnianych z pracy i chodzą po śmietnikach za chlebem lub umierają niedozywszy emerytury albo po dozyciu korzystają z niej rok ,dwa trzy zanim odejdą. A Wy płakaliście nad konduktem Adamowicza zapominać o tysiącah konduktów rodzin takich pracowników. Ludzie Ci nie mają prawa od emerytury tylko dlatego iż wg tej ustawy w 1998roku(wsteczny zapis) nawet jeżeli mieli 23 lata pracy w tych warunkach to nie mieli 25 lat w ogóle .. Ludzie Ci nie mają nawet ochrony przed zwolnieniem w związku z Ich stanem zdrowia i Wy mówicie o Państwie Prawa?

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • obywatel(2019-05-10 10:35) Zgłoś naruszenie 83

    jeżeli to prawda że w ten sposób jest stanowione prawo, to nie czuje się w obowiązku je stosować

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-05-10 12:34) Zgłoś naruszenie 75

    To jest państwo bezprawia, które zepsuło PIS swoją złą legislacją! Nowelizować ustawę 9 razy - absurd i kpina z prawa !. PIS to zbrodniarze konstytucyjni i własnego narodu....................

    Odpowiedz
  • Targowicom NIE!(2019-05-10 14:51) Zgłoś naruszenie 55

    Ciekawe, za co to tak często Niemcy "dekorują" prezes "polskiego" SN . Widać dbają o swoje interesy, tylko co ma do tego Prezes SN.

    Odpowiedz
  • To prawdziwy komediodramet (2019-05-10 15:17) Zgłoś naruszenie 55

    tylko dlaczego Niemcy ingerują w polski SN poprzez np. panią prezes SN (ostatnio nagroda) i nie tylko, wizyta w Niemczech i wypowiedzi dla niemieckich mediów to taka rozumiem niezawisłość i niepodległość polskiej elity sędziowskiej.

    Odpowiedz
  • Polska na sprzedaż(2019-05-10 15:00) Zgłoś naruszenie 51

    Miałeś ch... złoty róg ...kiedyś zaśpiewam ja. Obywatel świata , czyli nikt. Czerwony dobrobyt bez korzeni i wartości moralnych.

    Odpowiedz
  • Bert(2019-05-10 21:06) Zgłoś naruszenie 24

    Ależ mamy i dziesiąty akt komediodramatu SN : niemiecką nagrodę dla gersdorf za obronę praworządności w Polsce.

    Odpowiedz
  • Kazimierz Zgliczyński(2019-05-11 04:57) Zgłoś naruszenie 06

    Dlaczego Panie Ministrze Ziobro musimy umacniać Prawo oraz je zmieniać...??? Dlaczego są potrzebne zmiany w sądownictwie -""" Specjalnej Kasty Ludzi nie z tej ziemii""""Jestem osobą bezpartyjną daleką od spekulacji politycznych i religijnych,,,zawsze interesowała mnie praca oraz Biblia aby być uczciwym .Gdy odchodziłem na emeryturę po 42 latach pracy to ZUZ robił dochodzenie dlaczego tak mało chorowałem,,i zastanawiałem się gdzie ulokować pieniądze bo chciałem kupić większe mieszkanie.Za czasów Donalda Tuska zostałem w sposób haniebny ,,podły okradziony z odprawy emerytalnej ..Jak do tego doszło jako dyspozytor KONCERNU ::ENERGA:: przed odejściem na emeryturę rozglądałem się gdzie ulokować finanse, Czytałem dużo i naprawdę jestem obeznany z prawem ponieważ byłem administratorem sądowym dla nieruchomości, ,,, i znalazłem ustawę o domach składowych które to domy istnieją w całej EUROPIE a nawet był film Polski o DYZMIE handlarzu przedwojennym zboża. Ponieważ mam dostęp wszystkich aktów prawnych w SEJMIE u umiem znaleźć każdą ustawę i skupiłem się na ustawie o Domach Składowych z dnia 19 listopada 2000 Dz. Ust.Nr.114 poz.1191 i w tej ustawie jak--::: Byk Na Malowanych Wrotach"""" stoi kto ma nadzór nad metalami::: złoto srebro i platyna , stoi tam że odpowiednie Ministerstwo Gospodarki ,,tam stoi jaki ma być Prezes Domu Składowego ,,,ile razy karany, tam stoi jakie ma być zabezpieczenie,i wiele innych funkcji zabezpieczających. Natomiast mnie upewniło że jeżeli ma nadzór Państwo Polskie to jest sprawa pewna i można zaufać państwu ale za czasów Donalda Tuska jak się później wydało że to tamte państwo było KARTONOWE i jak wyszło z Rejestracji rozmów SOWA że :::kamieni kupa i wielka D.....a...Straszliwa podłość oraz Upodlenie Narodu Polskiego w liczbie ok.21 tysięcy pokrzywdzonych a każdy Dziadek Lub Babcia mieli dzieci ,, wnuków i one czekały na coś od Dziadka Babci a tu klapa jak od sedesu. Ale żeby było jaśniej to tą ustawę o Domach Składowych uchylono z dniem 1 lipca 2011 roku i też o tym nikogo z inwestujących nie poinformowano a CI w Ministerstwie Gospodarki dostali """Zaciemnienia Jasnego""" bo od styczna 2010 do czerwca 2010 aż pół roku trwało ustalenie ile razy był karany As Szulerstwa Polskiego Narodu. teraz kilka zdań oraz przykład o stanie sądownictwa za czasów Donalda Tuska KASTY ludzi nadzwyczajnych jak się wyraziła:::: Prof. KRYSTYNA i minęło ok .6 lat i nie ma wyroku::::Oto przykład jak działa """"""Sąd Amerykański"""":::::Jak amerykański bankier Bernard Madoff narobił machlojek i oszukał dużą część społeczeństwa amerykańskiego to Sąd Amerykański zważył dowody i je ocenił w przeciągu pół roku i zasądził karę 140 lat i żaden adwokat,, biegły,, lub inne gadostwo nie próbowało mieszać sędziemu który ma niezwykły autorytet ....I choćby Bernard Madoff zakopał złoto lub dolary to ich nigdy nie zobaczy no chyba że w grobie na innych falach* Zadanie domowe dla najlepszych ambitnych redaktorów... Za co i dlaczego Donald Tusk otrzymał trzy medale od Pani Madam Merkiel...?????? Kazimierz Zgliczyński:::: emerytowany dyspozytor KONCERNU ENERGA posiadający statut pokrzywdzenia oraz okradzenia w majestacie Prawa Oraz Braku Odpowiedzialności Konstytucyjnej nadany przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi. Tel. ::501-003-937

    Odpowiedz
  • Kazimierz Zgliczyński(2019-05-11 05:07) Zgłoś naruszenie 05

    Swego czasu usłyszałem w Telewizji Polskiej I programu że """Sąd Najwyższy""" nie rozpatrzył 1000 KASACJI można domniemywać iż mają przedłużony SEN zimowy a jaka KASA i przywileje..Trzeba sprowadzić GRZMOT Wielki aż się ziemia zatrzęsie ,,,, ale kto ma taką Energie Dynamiczną ,,,????odp. Psaml, 83 ostatnie dwa wersety

    Odpowiedz
  • alelleuja i do przodu(2019-10-12 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    Sz.p. K. Zgl. nie da się być uczciwym, gdy wierzy się w handel grzechami i życiem wiecznym. A właśnie ci święci biznesmeni wspierali Solidarność a potem przemiany od 1989 r. Spasieni są niemiłosierni oni i ich rodziny. FOZZ, Art.B, wyprzedaż za grosze majątku, odbudowa majątku narodowego teraz i zarobki godne tylko dla swoich teraz a dla narodu 500+, 300 i aby nie emigrowali bez PIT do 26 roku życia. Zanik edukacji seksualnej i zdrowotnej, prawidłowej oświaty - rządzą ludzie Watykanu z flagą biało żółtą w kraju okupowanym od 1000 lecia. Dostają z budżetu i od wiernych, podatków, ZUS, zdrowotnej nie płacą. Dla reszty tylko rozród i utrzymanie na poziomie bydła do rozmnożenia i na rzeź. Oto kolonia Watykanu i sługa USA.

    Odpowiedz