statystyki

Głosowanie na odległość wspólników sp. z o.o. jest wygodne, lecz wymaga ostrożności

autor: Mateusz Medyński07.05.2019, 09:46; Aktualizacja: 07.05.2019, 09:46
Choć wszystkie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. można już podejmować bez fizycznego odbywania zgromadzenia, to na zastosowanie tego trybu muszą wyrazić zgodę wszyscy udziałowcy. By uniknąć komplikacji w przyszłości, stosowną uchwałę warto podjąć przed rozpoczęciem procedury obiegowego podpisywania dokumentów, np. sprawozdania finansowego.

Choć wszystkie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. można już podejmować bez fizycznego odbywania zgromadzenia, to na zastosowanie tego trybu muszą wyrazić zgodę wszyscy udziałowcy. By uniknąć komplikacji w przyszłości, stosowną uchwałę warto podjąć przed rozpoczęciem procedury obiegowego podpisywania dokumentów, np. sprawozdania finansowego.źródło: ShutterStock

Choć wszystkie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. można już podejmować bez fizycznego odbywania zgromadzenia, to na zastosowanie tego trybu muszą wyrazić zgodę wszyscy udziałowcy. By uniknąć komplikacji w przyszłości, stosowną uchwałę warto podjąć przed rozpoczęciem procedury obiegowego podpisywania dokumentów, np. sprawozdania finansowego.

Wielkimi krokami zbliża się czas zatwierdzania sprawozdań finansowych, a więc i zwyczajnych zgromadzeń wspólników. Dla wielu spółek z o.o. dobrą wiadomością jest ta, że od 1 marca br. wszystkie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników można już podejmować w trybie pisemnym bez fizycznego odbywania zgromadzenia. Dotyczy to zarówno zatwierdzenia sprawozdania finansowego, jak i absolutoriów. Dla tych podmiotów, które mają wspólników mieszkających na stałe poza granicami kraju, to szczególne udogodnienie – nie będą oni musieli już przyjeżdżać do Polski na zgromadzenie. Procedura jest prosta, ale wymaga zgrania w czasie ze strony samej spółki oraz jej wspólników.

W trybie pisemnym, czyli jak

Kodeks spółek handlowych zezwala na podejmowanie uchwały wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością bez konieczności odbywania zgromadzeń wspólników (art. 227 par. 2 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 505 ze zm.). Wszędzie tam, gdzie k.s.h. wymaga uchwały wspólników, można więc głosować także pisemnie – a dotyczy to na szczęście większości spraw spółki. Przy czym do niedawna z pisemnego głosowania wyłączone były wszystkie uchwały zastrzeżone dla zwyczajnego zgromadzenia wspólników, ale obecnie także i one mogą zostać podjęte w trybie pisemnym.

Przy czym trybem pisemnym nazywamy podejmowanie uchwał przez wspólników, którzy swój głos oddają poprzez podpisanie treści uchwały (wraz z informacją o akceptacji treści, braku zgody lub wstrzymaniu się od głosu), nie będąc fizycznie w tym samym miejscu. Mogą nawet nie być w tym samym kraju czy nawet na tych samych kontynentach (w przeciwieństwie do zgromadzeń wspólników, które obowiązkowo muszą odbywać się na terenie Polski). W trybie pisemnym każdy ze wspólników podpisuje samodzielnie treść uchwały wraz z kartą do głosowania i dopiero łącznie podpisane dokumenty stanowią przegłosowaną (na tak lub na nie) uchwałę. Nie ma więc konieczności przesyłania sobie przez wspólników po kolei tego samego dokumentu do podpisu (co trwałoby tygodniami).

O podjęciu uchwały decyduje liczba odesłanych do zarządzającego głosowanie pisemne kart z pisemnymi głosami pod daną treścią uchwały. Podstawową zaletą tego trybu jest zatem szybkość głosowania, co ma niebagatelne znaczenie przy sprawach podstawowych – przeznaczenie zysku, zatwierdzenie sprawozdania czy udzielenie absolutorium oraz w sytuacjach zgodnych poglądów wspólników na daną materię. Natomiast wadą to, że wspólnicy nie mogą proponować zmian do treści uchwały w trakcie głosowania pisemnego. Inaczej mówiąc: mogą na zaproponowaną treść się zgodzić albo nie.


Pozostało jeszcze 87% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane