statystyki

Głosowanie na odległość wspólników sp. z o.o. jest wygodne, lecz wymaga ostrożności

autor: Mateusz Medyński07.05.2019, 09:46; Aktualizacja: 07.05.2019, 09:46
Choć wszystkie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. można już podejmować bez fizycznego odbywania zgromadzenia, to na zastosowanie tego trybu muszą wyrazić zgodę wszyscy udziałowcy. By uniknąć komplikacji w przyszłości, stosowną uchwałę warto podjąć przed rozpoczęciem procedury obiegowego podpisywania dokumentów, np. sprawozdania finansowego.

Choć wszystkie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. można już podejmować bez fizycznego odbywania zgromadzenia, to na zastosowanie tego trybu muszą wyrazić zgodę wszyscy udziałowcy. By uniknąć komplikacji w przyszłości, stosowną uchwałę warto podjąć przed rozpoczęciem procedury obiegowego podpisywania dokumentów, np. sprawozdania finansowego.źródło: ShutterStock

Choć wszystkie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. można już podejmować bez fizycznego odbywania zgromadzenia, to na zastosowanie tego trybu muszą wyrazić zgodę wszyscy udziałowcy. By uniknąć komplikacji w przyszłości, stosowną uchwałę warto podjąć przed rozpoczęciem procedury obiegowego podpisywania dokumentów, np. sprawozdania finansowego.

Wielkimi krokami zbliża się czas zatwierdzania sprawozdań finansowych, a więc i zwyczajnych zgromadzeń wspólników. Dla wielu spółek z o.o. dobrą wiadomością jest ta, że od 1 marca br. wszystkie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników można już podejmować w trybie pisemnym bez fizycznego odbywania zgromadzenia. Dotyczy to zarówno zatwierdzenia sprawozdania finansowego, jak i absolutoriów. Dla tych podmiotów, które mają wspólników mieszkających na stałe poza granicami kraju, to szczególne udogodnienie – nie będą oni musieli już przyjeżdżać do Polski na zgromadzenie. Procedura jest prosta, ale wymaga zgrania w czasie ze strony samej spółki oraz jej wspólników.

W trybie pisemnym, czyli jak

Kodeks spółek handlowych zezwala na podejmowanie uchwały wspólników spółek z ograniczoną odpowiedzialnością bez konieczności odbywania zgromadzeń wspólników (art. 227 par. 2 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 505 ze zm.). Wszędzie tam, gdzie k.s.h. wymaga uchwały wspólników, można więc głosować także pisemnie – a dotyczy to na szczęście większości spraw spółki. Przy czym do niedawna z pisemnego głosowania wyłączone były wszystkie uchwały zastrzeżone dla zwyczajnego zgromadzenia wspólników, ale obecnie także i one mogą zostać podjęte w trybie pisemnym.

Przy czym trybem pisemnym nazywamy podejmowanie uchwał przez wspólników, którzy swój głos oddają poprzez podpisanie treści uchwały (wraz z informacją o akceptacji treści, braku zgody lub wstrzymaniu się od głosu), nie będąc fizycznie w tym samym miejscu. Mogą nawet nie być w tym samym kraju czy nawet na tych samych kontynentach (w przeciwieństwie do zgromadzeń wspólników, które obowiązkowo muszą odbywać się na terenie Polski). W trybie pisemnym każdy ze wspólników podpisuje samodzielnie treść uchwały wraz z kartą do głosowania i dopiero łącznie podpisane dokumenty stanowią przegłosowaną (na tak lub na nie) uchwałę. Nie ma więc konieczności przesyłania sobie przez wspólników po kolei tego samego dokumentu do podpisu (co trwałoby tygodniami).

O podjęciu uchwały decyduje liczba odesłanych do zarządzającego głosowanie pisemne kart z pisemnymi głosami pod daną treścią uchwały. Podstawową zaletą tego trybu jest zatem szybkość głosowania, co ma niebagatelne znaczenie przy sprawach podstawowych – przeznaczenie zysku, zatwierdzenie sprawozdania czy udzielenie absolutorium oraz w sytuacjach zgodnych poglądów wspólników na daną materię. Natomiast wadą to, że wspólnicy nie mogą proponować zmian do treści uchwały w trakcie głosowania pisemnego. Inaczej mówiąc: mogą na zaproponowaną treść się zgodzić albo nie.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane