statystyki

Będzie poszerzenie uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.04.2019, 08:08; Aktualizacja: 25.04.2019, 08:08
Sąd Najwyższy

Rozpatrywanie wniosków o uchylenie sędziom immunitetów oraz rozstrzyganie odwołań od wszelkich uchwał Krajowej Rady Sądownictwa – to przyszłe, nowe kompetencje Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Rozpatrywanie wniosków o uchylenie sędziom immunitetów oraz rozstrzyganie odwołań od wszelkich uchwał Krajowej Rady Sądownictwa – to przyszłe, nowe kompetencje Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Pomysł, aby poszerzyć uprawnienia ID SN, znalazł się w zaprezentowanym tuż przed świętami poselskim projekcie zmian w ustawie o SN. Zakłada on m.in., że do właściwości ID SN należeć będą także sprawy rozpatrywane przez SN w związku z odwołaniami od uchwał KRS. A to oznacza, że po zmianach ID SN zajmie się kontrolą decyzji KRS także w zakresie wyłaniania kandydatów na sędziów. Do tej pory tego typu przypadki rozstrzygała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I, co należy podkreślić, nie wszystkie jej decyzje były po myśli KRS. Nieraz bowiem IKNiSP krytykowała radę za to, w jaki sposób przeprowadza konkursy na stanowiska sędziowskie.

Niedopatrzenie ustawodawcy

Jednak właściwość tej izby w tego typu sprawach nie wynika wprost z przepisów. Problem, dostrzeżony po raz pierwszy przez DGP, dotyczy odwołań składanych w sprawach, które nie mają charakteru dyscyplinarnego, a są rozstrzygane przez Krajową Radę Sądownictwa w formie uchwały. Jak pisaliśmy pod koniec listopada zeszłego roku („Legislacyjna niedoróbka w ustawie o Sądzie Najwyższym”, DGP 231/2018), całe zamieszanie wzięło się z niedopatrzenia ustawodawcy. Otóż z ustawy o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.), a konkretnie z przepisu mówiącego o tym, jakimi konkretnie sprawami zajmują się poszczególne wydziały Izby Dyscyplinarnej, wynika, że jej wydział drugi rozstrzyga m.in. „odwołania od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa”.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marian Maszyna (2019-04-25 14:21) Zgłoś naruszenie 120

    Zostawiając na boku kwestie polityczne (które tu niestety są wyłącznym kryterium) taki osobny, zresztą niekonstytucyjny organ jest absolutnie zbędny, wszystko to, czym się zajmuje mogą bowiem wykonywać z powodzeniem inne, lepiej do tego kwalifikowane i ustanowione zgodnie z prawem organy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane