statystyki

Będzie poszerzenie uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN?

autor: Małgorzata Kryszkiewicz25.04.2019, 08:08; Aktualizacja: 25.04.2019, 08:08
Sąd Najwyższy

Rozpatrywanie wniosków o uchylenie sędziom immunitetów oraz rozstrzyganie odwołań od wszelkich uchwał Krajowej Rady Sądownictwa – to przyszłe, nowe kompetencje Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Rozpatrywanie wniosków o uchylenie sędziom immunitetów oraz rozstrzyganie odwołań od wszelkich uchwał Krajowej Rady Sądownictwa – to przyszłe, nowe kompetencje Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Pomysł, aby poszerzyć uprawnienia ID SN, znalazł się w zaprezentowanym tuż przed świętami poselskim projekcie zmian w ustawie o SN. Zakłada on m.in., że do właściwości ID SN należeć będą także sprawy rozpatrywane przez SN w związku z odwołaniami od uchwał KRS. A to oznacza, że po zmianach ID SN zajmie się kontrolą decyzji KRS także w zakresie wyłaniania kandydatów na sędziów. Do tej pory tego typu przypadki rozstrzygała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. I, co należy podkreślić, nie wszystkie jej decyzje były po myśli KRS. Nieraz bowiem IKNiSP krytykowała radę za to, w jaki sposób przeprowadza konkursy na stanowiska sędziowskie.

Niedopatrzenie ustawodawcy

Jednak właściwość tej izby w tego typu sprawach nie wynika wprost z przepisów. Problem, dostrzeżony po raz pierwszy przez DGP, dotyczy odwołań składanych w sprawach, które nie mają charakteru dyscyplinarnego, a są rozstrzygane przez Krajową Radę Sądownictwa w formie uchwały. Jak pisaliśmy pod koniec listopada zeszłego roku („Legislacyjna niedoróbka w ustawie o Sądzie Najwyższym”, DGP 231/2018), całe zamieszanie wzięło się z niedopatrzenia ustawodawcy. Otóż z ustawy o SN (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.), a konkretnie z przepisu mówiącego o tym, jakimi konkretnie sprawami zajmują się poszczególne wydziały Izby Dyscyplinarnej, wynika, że jej wydział drugi rozstrzyga m.in. „odwołania od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa”.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marian Maszyna (2019-04-25 14:21) Zgłoś naruszenie 120

    Zostawiając na boku kwestie polityczne (które tu niestety są wyłącznym kryterium) taki osobny, zresztą niekonstytucyjny organ jest absolutnie zbędny, wszystko to, czym się zajmuje mogą bowiem wykonywać z powodzeniem inne, lepiej do tego kwalifikowane i ustanowione zgodnie z prawem organy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane