statystyki

SN: Znów ogranicza się niezależność sądownictwa

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.04.2019, 08:17; Aktualizacja: 24.04.2019, 08:18
Sąd Najwyższy

Zdaniem samego Sądu Najwyższego zaproponowane zmiany nie tylko nie są potrzebne, lecz także nie mieszczą się w ramach wytyczonych przez ustawę zasadniczą.źródło: ShutterStock

Przedstawiony tuż przed świętami przez posłów PiS projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym pogłębia dotychczasowy stan niekonstytucyjności i stanowi kolejną odsłonę „dążeń do ograniczenia niezależności sądownictwa i jego podporządkowywania władzy wykonawczej i ustawodawczej w sposób sprzeczny z dotychczasowymi zasadami ustrojowymi (…)” – twierdzi tak SN w opinii przesłanej do Sejmu.

Chodzi o projekt, który zdaniem jego autorów ma na celu przede wszystkim usprawnienie procedur wyboru kandydatów na stanowiska funkcyjne w SN czy też postępowań nominacyjnych na stanowiska sędziowskie.

Jednak zdaniem samego Sądu Najwyższego zaproponowane zmiany nie tylko nie są potrzebne, lecz także nie mieszczą się w ramach wytyczonych przez ustawę zasadniczą. Jeżeli chodzi o propozycje z zakresu wyboru kandydatów na I prezesa SN, to, jak czytamy w opinii, są one ewidentnie sprzeczne z art. 183 ust. 3 konstytucji, który bardzo jednoznacznie reguluje tryb powołania I prezesa SN. Zgodnie z nim dokonuje tego prezydent spośród kandydatów przedstawionych przez zgromadzenie ogólne sędziów SN. Projektodawcy tymczasem proponują, aby prezydent mógł, w określonej sytuacji, w sposób dowolny wskazać na I prezesa SN jakiegokolwiek sędziego SN. Jednak konstytucja, jak zauważono w opinii, nie przewiduje możliwości powołania I prezesa SN w sytuacji, w której Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nie przedstawi kandydatów. „Jest to zresztą celowy zabieg ustrojodawcy, mający z jednej strony podkreślić niezależność Sądu Najwyższego od organów władzy ustawodawczej władzy wykonawczej, a z drugiej – wyeliminować stan podległości Sądu Najwyższego Prezydentowi” – czytamy w opinii.

SN nie podobają się również zmiany w zakresie procedury powoływania prezesów SN kierujących poszczególnymi izbami. Są one podobne, jak te zaproponowane w stosunku do procesu wyłaniania I prezesa SN. Jak zauważono w opinii, procedura dotycząca prezesów izb nie jest unormowana w konstytucji, co powoduje, że ustawodawca dysponuje w tym obszarze sporą swobodą. Nie oznacza to jednak, że przysługuje mu pełna dowolność. Jak bowiem przypominano, sądy mają być władzą niezależną i odrębną od pozostałych władz. A to oznacza, że każda z władz powinna mieć instrumenty, które umożliwią jej hamowanie działań pozostałych. „Proponowane rozwiązanie zmierza zaś do wyeliminowania wypływu władzy sądowniczej na obsadę jednego z kluczowych organów wewnętrznych Sądu Najwyższego i całkowitego podporządkowania procedury jego obsady organowi władzy wykonawczej, jakim jest Prezydent Rzeczypospolitej” – pisze SN.


Pozostało jeszcze 42% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Zib(2019-04-24 16:45) Zgłoś naruszenie 749

  Już niedługo Gersdorf out... resztę załatwi nowa ustawa i sitwy POpranych zostaną zlikwidowane. Jest szansa na odbudowania uczciwego sądownictwa w pl!

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-04-24 09:15) Zgłoś naruszenie 1762

  Konsekwentnie i bez wachania. Tratując dobre obyczaje, tradycję, zasady współżycia społecznego oraz konstytucję. PiS uparcie dąży obraną przez siebie, ubezwłasnowalniającą naród ścieżką.... Od demokracji do dyktatury..... 😁

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • obywatele(2019-04-24 19:32) Zgłoś naruszenie 857

  po jesiennych wyborach pis i jego niekonstytucyjne reformy sadownictwa wyrzucimy na smietnik historii

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane