Skała: Jednym z najważniejszych celów postępowania jest pozbawienie przestępców owoców ich działalności

autor: Piotr Szymaniak24.04.2019, 19:00
Jacek Skała przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP

Jacek Skała przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RPźródło: DGP

Jest tak wiele możliwości nieformalnego oddziaływania na czynności, że chyba lepiej jak pewne mechanizmy zostaną określone w przepisach, bo wówczas ingerencja musi być przynajmniej udokumentowana - mówi w rozmowie z DGP Jacek Skała.

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt nowelizacji regulaminu wewnętrznego urzędowania jednostek prokuratur. Koncentruje się w nim na dostosowaniu tego aktu do przepisów ustawy o konfiskacie rozszerzonej i zmierza do tego, by zabezpieczenie majątkowe było stosowane nie tylko wyjątkowo, ale za każdym razem, gdy istnieją ku temu przesłanki. Jednak czy przy okazji nie wprowadza się nadmiernej ingerencji prokuratora nadzorującego w niezależność prokuratora prowadzącego postępowanie?

Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP: Przez wiele lat prokuratorzy narzekali na sformalizowany charakter nadzoru. W rzeczywistości sprowadzał się on do przedłużania śledztw. Często po takim przedłużeniu akta wracały w ten sam sposób związane jak przed wysyłką do prokuratury nadrzędnej. Wszyscy chcieliśmy, żeby nadzór był merytoryczny, a nie formalny. I ten przepis daje taką możliwość. Będziemy oczywiście przyglądać się temu rozwiązaniu, w szczególności temu, na jaką skalę prokuratorzy nadzorujący czynności będą brali udział w czynnościach dowodowych. Jak często pojawiać się będą na przeszukaniach, przesłuchaniach czy oględzinach i czy rzeczywiście będą pomocą. A czy to jest zagrożenie dla niezależności? Jest tak wiele możliwości nieformalnego oddziaływania na czynności, że chyba lepiej jak pewne mechanizmy zostaną określone w przepisach, bo wówczas ingerencja musi być przynajmniej udokumentowana.

Czy taki nacisk położony na stosowanie zabezpieczeń nie spowolni postępowań przygotowawczych?


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane