statystyki

Rzecznicy konsumentów mogliby walczyć w sądach, ale się boją

autor: Patrycja Otto02.04.2019, 07:20; Aktualizacja: 02.04.2019, 15:07
Instytut Ochrony Praw Konsumentów zwrócił się do premiera oraz ministra sprawiedliwości z prośbą o zmianę obowiązujących przepisów. Chodzi o to, by występując przeciwko nieuczciwym firmom, często korzystającym z ochrony międzynarodowych kancelarii prawnych, rzecznicy konsumentów nie byli narażeni na ryzyko ponoszenia kosztów procesowych z własnego wynagrodzenia i osobistego majątku.

Instytut Ochrony Praw Konsumentów zwrócił się do premiera oraz ministra sprawiedliwości z prośbą o zmianę obowiązujących przepisów. Chodzi o to, by występując przeciwko nieuczciwym firmom, często korzystającym z ochrony międzynarodowych kancelarii prawnych, rzecznicy konsumentów nie byli narażeni na ryzyko ponoszenia kosztów procesowych z własnego wynagrodzenia i osobistego majątku.źródło: ShutterStock

Rzecznicy konsumentów będą składać więcej pozwów – zapowiada UOKiK. Sami zainteresowani odpowiadają: to niemożliwe.

– Widzę potrzebę zmian legislacyjnych, ale też zmiany nastawienia samych rzeczników do wyzwań konsumenckich, które stawia przed nimi XXI w. Poszkodowany powinien dostać pomoc także w skomplikowanych sprawach dotyczących różnych dziedzin, nie tylko prostych zakupów. Co istotne, nie chodzi o samą poradę. Chciałbym, żeby rzecznicy częściej reprezentowali konsumentów w sądzie – powiedział Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przy okazji światowego dnia konsumenta.

Problem w tym, że miejscy rzecznicy, którzy mają prawo wytaczania spraw we własnym zakresie, wcale się do tego nie kwapią. Mają obawy, że to na nich w 100 proc. spadną konsekwencje z tytułu przegranej.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Kuba(2019-04-02 09:31) Zgłoś naruszenie 40

  I słusznie, a wypłata taka sama. Udajemy , że pracujemy, bo kilka pism w miesiącu wyślemy.

  Odpowiedz
 • niedorzecznik(2019-04-02 13:02) Zgłoś naruszenie 20

  Bo ci rzecznicy to w większości synekura dla "przyjaciół i znajomych królika". Na własne oczy i uszy słyszałem, jak Pan rzecznik dyktował sekretarce coś do napisania na komputer usprawiedliwiając się, że "on się na tym nie zna" (miał około pięćdziesiątki).

  Odpowiedz
 • aaa(2019-04-02 10:56) Zgłoś naruszenie 11

  No i wtedy zamiast skarzyc BANK beda skarzyc rzecznika....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane