Rada UE uzgodniła finalny kształt dyrektywy o ochronie sygnalistów

autor: Emilia Świętochowska18.03.2019, 08:09; Aktualizacja: 19.03.2019, 08:10
Nowe przepisy wymuszą na firmach zatrudniających powyżej 50 osób, a także urzędach stworzenie anonimowych kanałów informowania o nieprawidłowościach w środowisku pracy.

Nowe przepisy wymuszą na firmach zatrudniających powyżej 50 osób, a także urzędach stworzenie anonimowych kanałów informowania o nieprawidłowościach w środowisku pracy.źródło: ShutterStock

Urzędnicy, samozatrudnieni, a nawet wolontariusze – wszyscy, którym powierzono obowiązki w ramach danej organizacji, będą mogli, bezpiecznie zgłosić zaobserwowane w niej naruszenia. W piątek przedstawiciele państw członkowskich w Radzie UE uzgodnili finalny kształt dyrektywy o ochronie sygnalistów. Projekt wstępnie zaakceptował już Parlament Europejski. Po formalnym głosowaniu kraje unijne będą miały dwa lata na wdrożenie nowych regulacji do swoich porządków prawnych.

Dyrektywa przygotowana przez Komisję Europejską jest odpowiedzią na serię skandali, do których ujawnienia przyczynili się pracownicy. Jeden z nich zdemaskował mechanizmy działania panamskiej kancelarii Mossack Fonseca, która specjalizowała się pomaganiu przedsiębiorcom i korporacjom w ucieczce od opodatkowania, oszustwach i unikaniu międzynarodowych sankcji. Dzięki sygnaliście opinia publiczna dowiedziała się także o wykorzystywaniu danych użytkowników Facebooka bez ich zgody do marketingu politycznego. Żaden z nich nie usłyszał zarzutów za naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, ale inni już nie mieli takiego szczęścia. Dwójka pracowników firmy konsultingowej PwC, która przekazała dziennikarzom dokumenty o podejrzanych schematach podatkowych stosowanych w Luksemburgu, dostała wyroki 1,5 roku więzienia w zawieszeniu za naruszenie umów o poufności zawartych z pracodawcą.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane