statystyki

Pozbawienie prawa do opieki nad dziećmi. Polska lesbijka idzie do Strasburga

autor: Piotr Szymaniak19.03.2019, 08:00; Aktualizacja: 19.03.2019, 08:27
Pani X złożyła więc skargę do trybunału w Strasburgu, powołując się na naruszenie art. 8 w zw. z art. 14 europejskiej konwencji praw człowieka.

Pani X złożyła więc skargę do trybunału w Strasburgu, powołując się na naruszenie art. 8 w zw. z art. 14 europejskiej konwencji praw człowieka.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjął do rozpoznania skargę Polki, którą pozbawiono prawa do opieki nad dziećmi. Zdaniem skarżącej głównym argumentem za przyznaniem tego prawa byłemu mężowi była jej orientacja seksualna i życie w związku z inną kobietą.

Pani X (trybunał przychylił się do wniosku o nieujawnianie jej tożsamości) rozwiodła się z mężem w 2005 r., by związać się z inną kobietą. Małżeństwo miało czwórkę dzieci, z których w momencie rozwodu najstarsze miało 13 lat, a najmłodsze – cztery. Rodzice kobiety jeszcze w trakcie trwania sprawy rozwodowej wystąpili o ustanowienie ich opiekunami prawnymi całej czwórki wnuków.

Sąd pierwszej instancji przychylił się do ich wniosku, ale rozstrzygnięcie to zostało zaskarżone zarówno przez matkę, jak i ojca. Sąd drugiej instancji uznał, że rodzice w odpowiedni sposób wywiązywali się ze swoich obowiązków, nie było więc podstaw do tak głębokiej ingerencji w prawa rodzicielskie.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Lex(2019-03-19 13:58) Zgłoś naruszenie 122

  Nie rozumiem dlaczego sad ma zawsze przyznawac prawo do opieki matce? Ojciec tez ma prawo do wychowywania. Jesli matka nie czula sie w zwiazku z mezczyzna to mogla odejsc do kobiety. Ewidentnie jej wina. Dzieci maja prawo do rozwoju w normalnym srodowisku, a powiedzmy sobie, ze zwiazek dwoch lesbijek normalny nie jest. Z dwoch kobiet w naturalny sposob nie bedzie czworki dzieci.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Smerfik(2019-03-23 12:02) Zgłoś naruszenie 20

  Sąd naruszył uświęconą tradycję rozwodzenia dzieci z ojcem. Czyżbyśmy wreszcie zaczęli na poważnie dochodzić do czasów równouprawnienia???

  Odpowiedz
 • enthe(2019-03-25 14:57) Zgłoś naruszenie 00

  Niech idzie... i już nie wraca.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane