statystyki

E-postępowanie w sądzie administracyjnym. Dostęp do sądowych akt będzie łatwiejszy

autor: Piotr Szymaniak06.03.2019, 08:05; Aktualizacja: 06.03.2019, 08:05
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Resort przekonuje, że nowe przepisy przyczynią się też do oszczędności po stronie pełnomocników profesjonalnych. Te szacuje się na około 1 mln zł rocznie. Oczywiście przy założeniu, że wszyscy pełnomocnicy profesjonalni będą korzystać z kanału e-doręczeń.źródło: ShutterStock

Strony postępowania administracyjnego będą mogły komunikować się z sądami za pomocą systemu tele informatycznego. Dzięki temu procesy będą krótsze, a dostęp do sądowych akt łatwiejszy.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.) oraz projekt ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących działania publiczne, dostosowującej procedurę do funkcjonowania online. Zmiana przepisów umożliwi obywatelom, pełnomocnikom i urzędom wymianę informacji z sądami i pomiędzy sobą drogą elektroniczną.

Wątpliwości ekspertów

Część rozwiązań budzi wątpliwości. Chodzi np. o nowe brzmienie art. 46 par. 2 p.p.s.a, który stanowi, że pismo procesowe musi zawierać PESEL zarówno strony wnoszącej pismo, jak i jej pełnomocnika (w przypadku gdy stroną jest osoba prawna, konieczny będzie NIP lub REGON). Dotyczy to każdego pisma, a nie tylko składanego przez internet.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane