statystyki

E-postępowanie w sądzie administracyjnym. Dostęp do sądowych akt będzie łatwiejszy

autor: Piotr Szymaniak06.03.2019, 08:05; Aktualizacja: 06.03.2019, 08:05
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Resort przekonuje, że nowe przepisy przyczynią się też do oszczędności po stronie pełnomocników profesjonalnych. Te szacuje się na około 1 mln zł rocznie. Oczywiście przy założeniu, że wszyscy pełnomocnicy profesjonalni będą korzystać z kanału e-doręczeń.źródło: ShutterStock

Strony postępowania administracyjnego będą mogły komunikować się z sądami za pomocą systemu tele informatycznego. Dzięki temu procesy będą krótsze, a dostęp do sądowych akt łatwiejszy.

Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.) oraz projekt ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących działania publiczne, dostosowującej procedurę do funkcjonowania online. Zmiana przepisów umożliwi obywatelom, pełnomocnikom i urzędom wymianę informacji z sądami i pomiędzy sobą drogą elektroniczną.

Wątpliwości ekspertów

Część rozwiązań budzi wątpliwości. Chodzi np. o nowe brzmienie art. 46 par. 2 p.p.s.a, który stanowi, że pismo procesowe musi zawierać PESEL zarówno strony wnoszącej pismo, jak i jej pełnomocnika (w przypadku gdy stroną jest osoba prawna, konieczny będzie NIP lub REGON). Dotyczy to każdego pisma, a nie tylko składanego przez internet.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane