statystyki

Pracownicy sądów i prokuratur zaprotestowali przeciwko niskim płacom

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.03.2019, 07:43; Aktualizacja: 06.03.2019, 07:43
1,8–2,8 tys. zł w takich widełkach plasują się wynagrodzenia przytłaczającej większości pracowników sądów.

1,8–2,8 tys. zł w takich widełkach plasują się wynagrodzenia przytłaczającej większości pracowników sądów.źródło: ShutterStock

Kilka tysięcy pracowników sądów i prokuratur wzięło wczoraj udział w manifestacji, która rozpoczęła się pod Ministerstwem Finansów, a zakończyła pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Protestujących poparła Joanna Bitner, prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, który jest największym sądem w Polsce.

Postulaty pracowników są proste: 450 zł podwyżki jeszcze w tym roku oraz przyjęcie korzystnych rozwiązań finansowych dla tej grupy w budżecie na 2020 r. W proteście uczestniczyło dziewięć związków działających w sądach i prokuraturach, w tym m.in. NSZZ ”Solidarność„ Pracowników Sądownictwa czy Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Na rękę pracownikom chcącym wziąć udział w wtorkowej manifestacji poszła prezes warszawskiego sądu okręgowego. Wydała bowiem zarządzenie, którym skróciła wczoraj czas pracy. Zamiast do godz. 16 pracowano w SO w Warszawie do godz. 11.30. Aby nie odbiło się to na stronach, prezes zastrzegła jedynie, że wszystkie sesje wyznaczone na wtorek po godz. 11:30 muszą być obsadzone przez pracowników. Poza tym na dyżurze w każdej komórce miała pozostać do godz. 16 co najmniej jedna osoba. W zarządzeniu podkreślono, że kierownictwo sądu w pełni popiera słuszne postulaty płacowe pracowników.

Jednak nie tylko w Warszawie wczoraj protestowano. Ci, którzy nie mogli przybyć na główną manifestację, o godz. 12 wyszli przed budynki sądów i prokuratur, aby wziąć udział w zebraniach zwołanych przez lokalne organizacje związkowe. W większych miastach, jak np. we Wrocławiu, Gdyni czy w Krakowie, zaplanowano manifestacje po godzinach pracy.


Pozostało 27% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane