statystyki

Pracownicy sądów i prokuratur zaprotestowali przeciwko niskim płacom

autor: Małgorzata Kryszkiewicz06.03.2019, 07:43; Aktualizacja: 06.03.2019, 07:43
1,8–2,8 tys. zł w takich widełkach plasują się wynagrodzenia przytłaczającej większości pracowników sądów.

1,8–2,8 tys. zł w takich widełkach plasują się wynagrodzenia przytłaczającej większości pracowników sądów.źródło: ShutterStock

Kilka tysięcy pracowników sądów i prokuratur wzięło wczoraj udział w manifestacji, która rozpoczęła się pod Ministerstwem Finansów, a zakończyła pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Protestujących poparła Joanna Bitner, prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, który jest największym sądem w Polsce.

Postulaty pracowników są proste: 450 zł podwyżki jeszcze w tym roku oraz przyjęcie korzystnych rozwiązań finansowych dla tej grupy w budżecie na 2020 r. W proteście uczestniczyło dziewięć związków działających w sądach i prokuraturach, w tym m.in. NSZZ ”Solidarność„ Pracowników Sądownictwa czy Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Na rękę pracownikom chcącym wziąć udział w wtorkowej manifestacji poszła prezes warszawskiego sądu okręgowego. Wydała bowiem zarządzenie, którym skróciła wczoraj czas pracy. Zamiast do godz. 16 pracowano w SO w Warszawie do godz. 11.30. Aby nie odbiło się to na stronach, prezes zastrzegła jedynie, że wszystkie sesje wyznaczone na wtorek po godz. 11:30 muszą być obsadzone przez pracowników. Poza tym na dyżurze w każdej komórce miała pozostać do godz. 16 co najmniej jedna osoba. W zarządzeniu podkreślono, że kierownictwo sądu w pełni popiera słuszne postulaty płacowe pracowników.

Jednak nie tylko w Warszawie wczoraj protestowano. Ci, którzy nie mogli przybyć na główną manifestację, o godz. 12 wyszli przed budynki sądów i prokuratur, aby wziąć udział w zebraniach zwołanych przez lokalne organizacje związkowe. W większych miastach, jak np. we Wrocławiu, Gdyni czy w Krakowie, zaplanowano manifestacje po godzinach pracy.


Pozostało jeszcze 27% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane