statystyki

Zajęcia dla dzieci w ramach Tygodnia Konstytucyjnego. Prokuratura broni zakazu uczenia o konstytucji

autor: Emilia Świętochowska05.03.2019, 08:27; Aktualizacja: 05.03.2019, 08:29
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Prokurator Osiński w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika stwierdził, że nie przesądza tego, czy uczestnictwo w Tygodniu Konstytucyjnym jest przejawem działalności o charakterze politycznym.źródło: ShutterStock

Prowadzenie przez prokuratorów zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach Tygodnia Konstytucyjnego może wywoływać wątpliwości co do ich bezstronności – tak można podsumować uzasadnienie, jakie przedstawił rzecznikowi praw obywatelskich szef Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Łukasz Osiński.

To on w listopadzie ubiegłego roku zakazał trzem śledczym udziału w akcji edukacyjnej organizowanej przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Zdaniem RPO efektem takiego sprzeciwu może być wywołanie efektu mrożącego, a więc zniechęcenia śledczych do popularyzowania wiedzy o konstytucji i wymiarze sprawiedliwości.

Prokurator Osiński w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika stwierdził, że nie przesądza tego, czy uczestnictwo w Tygodniu Konstytucyjnym jest przejawem działalności o charakterze politycznym. Ale jednocześnie uważa, że część członków zarządu stowarzyszenia organizującego akcję krytycznie wypowiadała się na temat zmian w sądownictwie forsowanych przez rząd, „co tym samym mogło być postrzegane przez społeczeństwo jako włączenie się w spór polityczny”.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Anonim(2019-03-05 10:08) Zgłoś naruszenie 265

    Czytam i nie wierzę... Rozmowa o konstytucji na liście czynności zakazanych... Czy my idziemy w stronę Państwa totalitarnego? Chamstwo i wulgarne zachowania, pomówienia są powszechne, a nauka o Konstytucji kontrowersyjna?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • rene kolejorz (2019-03-05 15:13) Zgłoś naruszenie 142

    Toż przecież to jest absolutna kompromitacja. Czy niektórzy sobie nie uświadamiają, ze ta zapaść cywilizacyjna nie będzie trwać wiecznie i kiedyś trzeba będzie odpowiedzieć za te haniebne zachowania???

    Odpowiedz
  • aha(2019-03-05 16:07) Zgłoś naruszenie 132

    Coraz mniej wiedzy a więcej prawdy z usta światłych przywódców. Antykoncepcja zakazana, wychowanie seksualne też, nauka o Konstytucji też. ,,Chamstwo i wulgarne zachowania, pomówienia są powszechne, a nauka o Konstytucji kontrowersyjna? " - tak wyglądają rządy świętych i świeckich chamów. Sami nie znają uczciwej pracy, wiedzą jak okantować, zgodnie z prawem, podatnika.Komu zabrać a sobie i swoim dać. I okradzeni milczeć, modlić się i dawać z tych ochłapów jałmużny dla świętych żebraków najlepiej na sianie wiary w ubogich krajach - wycałują dzieci biedaków do ich zgonów.

    Odpowiedz
  • Polak(2019-03-05 16:27) Zgłoś naruszenie 121

    Nie wyobrażam sobie być patriotą i nie znać Konstytucji własnego kraju.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • prawnik(2019-03-05 21:11) Zgłoś naruszenie 111

    Zakazanie prawnikowi mówienia o Konstytucji jest jak zakazywanie księdzu mówienia o Przykazaniach Bożych.

    Odpowiedz
  • jul(2019-03-05 14:18) Zgłoś naruszenie 81

    komentarz - prokurator żart

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-03-05 10:10) Zgłoś naruszenie 718

    .......Przecież w Polsce nie mamy Konstytucji. Co to za Konstytucja która mówi w co drugim zdaniu frazesy i ze prawo do czegoś jest określone w Ustawie a ta najczęściej wykazuje fikcje ,pozory lub coś odwrotnego. W Polsce nie ma nawet prawa w tym prawa do Sądów . nie wierzyce : Tusk, jak "będą się Sądzić o to to podniesiemy koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS ...............W Polsce nie ma praw nabytych ani równości prawa:” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " ale pracujących od 15 r życia wynaturzony cwaniaczek zmuszal do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych jak to kiedyś bywało i pracy w szkodliwych oraz nieb warunkach..Powiedział także Im ”Cieszcie się że mieliście prace --więc proszę nie mówcie że mamy Konstytucje. Prawde mówił Marszałek --Konstytucja Prostytucja..

    Odpowiedz
  • o(2019-03-05 09:23) Zgłoś naruszenie 624

    oby ta nauka była rzetelna, a nie taka jak widzimy na ulicach z koszulkami

    Odpowiedz
  • Damian(2019-03-05 12:41) Zgłoś naruszenie 63

    Już jesteśmy państwem totalitarnym płacisz więcej niż możesz każdy robi jak chce w państwie feudalnym na tym maja kontrole politycy płacisz za wszystko i nie działa prawo w twoja stronę najgorzej ojciec ma po rozwodzie bo sąd konstytucję łamie wszystkie te partie to skorumpowane mafie które w białych koszulach okradają Polaków bo mamy ludzi po studiach z ilorazem inteligencji 0 do tego reszta bałwanów co ich wybiera może 2 % Polaków broni się i ma 99,9% inteligencji ale z góry tak politycy robią ze to oni są w ich pryzmacie idiotami wystarczy iść do urzędu miejskiego i zobaczyć jak pracują inteligencja po pracy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Valdemort(2019-03-06 06:13) Zgłoś naruszenie 40

    a po co komu w kondominium znajomość ustawy zasadniczej - przecież wszystko wyjaśni proboszcz i katecheta. W kondominium powinno się zabronić używania kondomów, żeby szybko zwiększyć pogłowie 500+ ("podwyższyć poziom życia przeciętnego suwerena")

    Odpowiedz
  • Wredna miernota(2019-03-06 06:47) Zgłoś naruszenie 30

    Zapyta się takiego wnuk: Dziadku, co robiłeś w czasach, gdy Polska zgłupiała? A ten mu: Zakazywałem nauczania Konstrukcji...

    Odpowiedz