statystyki

Zajęcia dla dzieci w ramach Tygodnia Konstytucyjnego. Prokuratura broni zakazu uczenia o konstytucji

autor: Emilia Świętochowska05.03.2019, 08:27; Aktualizacja: 05.03.2019, 08:29
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Prokurator Osiński w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika stwierdził, że nie przesądza tego, czy uczestnictwo w Tygodniu Konstytucyjnym jest przejawem działalności o charakterze politycznym.źródło: ShutterStock

Prowadzenie przez prokuratorów zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach Tygodnia Konstytucyjnego może wywoływać wątpliwości co do ich bezstronności – tak można podsumować uzasadnienie, jakie przedstawił rzecznikowi praw obywatelskich szef Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Łukasz Osiński.

To on w listopadzie ubiegłego roku zakazał trzem śledczym udziału w akcji edukacyjnej organizowanej przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy. Zdaniem RPO efektem takiego sprzeciwu może być wywołanie efektu mrożącego, a więc zniechęcenia śledczych do popularyzowania wiedzy o konstytucji i wymiarze sprawiedliwości.

Prokurator Osiński w odpowiedzi na wystąpienie rzecznika stwierdził, że nie przesądza tego, czy uczestnictwo w Tygodniu Konstytucyjnym jest przejawem działalności o charakterze politycznym. Ale jednocześnie uważa, że część członków zarządu stowarzyszenia organizującego akcję krytycznie wypowiadała się na temat zmian w sądownictwie forsowanych przez rząd, „co tym samym mogło być postrzegane przez społeczeństwo jako włączenie się w spór polityczny”.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Anonim(2019-03-05 10:08) Zgłoś naruszenie 265

    Czytam i nie wierzę... Rozmowa o konstytucji na liście czynności zakazanych... Czy my idziemy w stronę Państwa totalitarnego? Chamstwo i wulgarne zachowania, pomówienia są powszechne, a nauka o Konstytucji kontrowersyjna?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • rene kolejorz (2019-03-05 15:13) Zgłoś naruszenie 142

    Toż przecież to jest absolutna kompromitacja. Czy niektórzy sobie nie uświadamiają, ze ta zapaść cywilizacyjna nie będzie trwać wiecznie i kiedyś trzeba będzie odpowiedzieć za te haniebne zachowania???

    Odpowiedz
  • aha(2019-03-05 16:07) Zgłoś naruszenie 132

    Coraz mniej wiedzy a więcej prawdy z usta światłych przywódców. Antykoncepcja zakazana, wychowanie seksualne też, nauka o Konstytucji też. ,,Chamstwo i wulgarne zachowania, pomówienia są powszechne, a nauka o Konstytucji kontrowersyjna? " - tak wyglądają rządy świętych i świeckich chamów. Sami nie znają uczciwej pracy, wiedzą jak okantować, zgodnie z prawem, podatnika.Komu zabrać a sobie i swoim dać. I okradzeni milczeć, modlić się i dawać z tych ochłapów jałmużny dla świętych żebraków najlepiej na sianie wiary w ubogich krajach - wycałują dzieci biedaków do ich zgonów.

    Odpowiedz
  • Polak(2019-03-05 16:27) Zgłoś naruszenie 121

    Nie wyobrażam sobie być patriotą i nie znać Konstytucji własnego kraju.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • prawnik(2019-03-05 21:11) Zgłoś naruszenie 111

    Zakazanie prawnikowi mówienia o Konstytucji jest jak zakazywanie księdzu mówienia o Przykazaniach Bożych.

    Odpowiedz
  • jul(2019-03-05 14:18) Zgłoś naruszenie 81

    komentarz - prokurator żart

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-03-05 10:10) Zgłoś naruszenie 718

    .......Przecież w Polsce nie mamy Konstytucji. Co to za Konstytucja która mówi w co drugim zdaniu frazesy i ze prawo do czegoś jest określone w Ustawie a ta najczęściej wykazuje fikcje ,pozory lub coś odwrotnego. W Polsce nie ma nawet prawa w tym prawa do Sądów . nie wierzyce : Tusk, jak "będą się Sądzić o to to podniesiemy koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS ...............W Polsce nie ma praw nabytych ani równości prawa:” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " ale pracujących od 15 r życia wynaturzony cwaniaczek zmuszal do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w soboty i święta bez dni zamiennie wolnych jak to kiedyś bywało i pracy w szkodliwych oraz nieb warunkach..Powiedział także Im ”Cieszcie się że mieliście prace --więc proszę nie mówcie że mamy Konstytucje. Prawde mówił Marszałek --Konstytucja Prostytucja..

    Odpowiedz
  • o(2019-03-05 09:23) Zgłoś naruszenie 624

    oby ta nauka była rzetelna, a nie taka jak widzimy na ulicach z koszulkami

    Odpowiedz
  • Damian(2019-03-05 12:41) Zgłoś naruszenie 63

    Już jesteśmy państwem totalitarnym płacisz więcej niż możesz każdy robi jak chce w państwie feudalnym na tym maja kontrole politycy płacisz za wszystko i nie działa prawo w twoja stronę najgorzej ojciec ma po rozwodzie bo sąd konstytucję łamie wszystkie te partie to skorumpowane mafie które w białych koszulach okradają Polaków bo mamy ludzi po studiach z ilorazem inteligencji 0 do tego reszta bałwanów co ich wybiera może 2 % Polaków broni się i ma 99,9% inteligencji ale z góry tak politycy robią ze to oni są w ich pryzmacie idiotami wystarczy iść do urzędu miejskiego i zobaczyć jak pracują inteligencja po pracy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Valdemort(2019-03-06 06:13) Zgłoś naruszenie 40

    a po co komu w kondominium znajomość ustawy zasadniczej - przecież wszystko wyjaśni proboszcz i katecheta. W kondominium powinno się zabronić używania kondomów, żeby szybko zwiększyć pogłowie 500+ ("podwyższyć poziom życia przeciętnego suwerena")

    Odpowiedz
  • Wredna miernota(2019-03-06 06:47) Zgłoś naruszenie 30

    Zapyta się takiego wnuk: Dziadku, co robiłeś w czasach, gdy Polska zgłupiała? A ten mu: Zakazywałem nauczania Konstrukcji...

    Odpowiedz