statystyki

Kryszkiewicz: Rok nowej KRS. Miało być lepiej, a wyszło jak zwykle

26.02.2019, 11:36; Aktualizacja: 26.02.2019, 11:45
Małgorzata Kryszkiewicz

Małgorzata Kryszkiewiczźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Mija pierwsza rocznica dokonanych na zupełnie innych warunkach wyborów sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

To była przełomowa data dla wymiaru sprawiedliwości. 3 marca 2018 r. o tym, kto znajdzie się w mającej chronić sędziowską niezawisłość Krajowej Radzie Sądownictwa, zdecydowali zasiadający w sejmowych ławach politycy. Że doszło w ten sposób do złamania pewnego tabu, to jasne. Pytanie tylko, czy wyszło to wymiarowi sprawiedliwości na dobre.

Prezentowany tutaj przegląd dokonań obecnej KRS będzie na wskroś subiektywny. Mimo to zaczniemy go od kwestii na wskroś obiektywnej, czyli statystyki. Jak wynika z danych przekazanych przez biuro KRS, do 20 lutego 2019 r. do rady tej kadencji wpłynęło 198 postępowań nominacyjnych dotyczących 504 wolnych stanowisk. KRS rozpoznała 136 postępowań dotyczących 412 wolnych stanowisk, na które zgłosiło się łącznie 1237 kandydatów. W efekcie na 12 posiedzeniach plenarnych zostały podjęte uchwały o przedstawieniu wniosków o powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w stosunku do 447 osób. Liczby robią wrażenie; opieszałości radzie z pewnością nie można zarzucić. Jak jednak wiadomo nie od dziś, liczy się przede wszystkim jakość. A z tą, mówiąc delikatnie, mogłoby być lepiej.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane