statystyki

Czy jeden punkt pomiaru hałasu jest wystarczający?

autor: Leszek Jaworski01.03.2019, 16:00; Aktualizacja: 01.03.2019, 17:08
hałas

Konstrukcja przepisu wskazuje zatem na alternatywę w wyborze lokalizacji punktu (lub punktów) pomiaru – w zależności od charakterystyki i usytuowania źródeł tego hałasu i własności pochłaniających i odbijających terenu oraz jego zagospodarowania.źródło: ShutterStock

Nasza spółka ma pawilon handlowy. Prezydent miasta wszczął postępowanie w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Na podstawie pomiarów stwierdzono przekroczenie norm. Włodarz wydał więc decyzję, w której określa dopuszczalny poziom hałasu przenikającego na tereny chronione akustycznie, tj. tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej.

Na jej podstawie moja firma została zobowiązana do przeprowadzania okresowych pomiarów hałasu w środowisku z częstotliwością raz na dwa lata w porze nocnej, czyli w godz. 6.00–22.00, oraz przekazywania tych wyników urzędowi. Nie zgadzam się z tym. Uważam, że pomiar poprzedzający wydanie decyzji został przeprowadzony nieprawidłowo. Został bowiem wykonany w jednym punkcie zlokalizowanym na terenie zabudowy usługowo-mieszkalnej bezpośrednio graniczącym z terenem sklepu, który uznano za miejsce pomiarowe o największym oddziaływaniu źródła hałasu. Czy zlokalizowanie wyłącznie jednego punktu pomiarowego nie narusza przepisów?

Nie, gdyż załącznik nr 7 rozporządzenia ministra środowiska z 30 października 2014 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody nie przewiduje bezwzględnego wymogu lokalizowania kilku punktów pomiarowych.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane