statystyki

Czy jeden punkt pomiaru hałasu jest wystarczający?

autor: Leszek Jaworski01.03.2019, 16:00; Aktualizacja: 01.03.2019, 17:08
hałas

Konstrukcja przepisu wskazuje zatem na alternatywę w wyborze lokalizacji punktu (lub punktów) pomiaru – w zależności od charakterystyki i usytuowania źródeł tego hałasu i własności pochłaniających i odbijających terenu oraz jego zagospodarowania.źródło: ShutterStock

Nasza spółka ma pawilon handlowy. Prezydent miasta wszczął postępowanie w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku. Na podstawie pomiarów stwierdzono przekroczenie norm. Włodarz wydał więc decyzję, w której określa dopuszczalny poziom hałasu przenikającego na tereny chronione akustycznie, tj. tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej.

Na jej podstawie moja firma została zobowiązana do przeprowadzania okresowych pomiarów hałasu w środowisku z częstotliwością raz na dwa lata w porze nocnej, czyli w godz. 6.00–22.00, oraz przekazywania tych wyników urzędowi. Nie zgadzam się z tym. Uważam, że pomiar poprzedzający wydanie decyzji został przeprowadzony nieprawidłowo. Został bowiem wykonany w jednym punkcie zlokalizowanym na terenie zabudowy usługowo-mieszkalnej bezpośrednio graniczącym z terenem sklepu, który uznano za miejsce pomiarowe o największym oddziaływaniu źródła hałasu. Czy zlokalizowanie wyłącznie jednego punktu pomiarowego nie narusza przepisów?

Nie, gdyż załącznik nr 7 rozporządzenia ministra środowiska z 30 października 2014 r. w sprawie wymagań w zakresie prowadzenia pomiarów wielkości emisji oraz pomiarów ilości pobieranej wody nie przewiduje bezwzględnego wymogu lokalizowania kilku punktów pomiarowych.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane