statystyki

Program antyhałasowy: Zmiany idą w dobrym kierunku?

autor: Bożena Ławnicka, Leszek Jaworski, Zofia Jóźwiak22.02.2019, 08:05; Aktualizacja: 22.02.2019, 10:45
hałas

Jednostki samorządu terytorialnego mają problemy z przestrzeganiem przepisów dotyczących norm hałasu w trakcie sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W wielu przypadkach kwestie te rozstrzygane są w sądach.źródło: ShutterStock

Jeśli przygotowane przez Ministerstwo Środowiska przepisy wejdą w życie, miasta nie będą musiały przygotowywać programów ochrony środowiska przed hałasem. Ale zamiast się cieszyć, mają obawy, czy bez ich udziału antyhałasowe projekty przyniosą wymierne korzyści.

Jednostki samorządu terytorialnego mają problemy z przestrzeganiem przepisów dotyczących norm hałasu w trakcie sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W wielu przypadkach kwestie te rozstrzygane są w sądach.

O chrona środowiska jest dziś tematem z pierwszych stron gazet. Mówi się jednak głównie o złej jakości powietrza. Tymczasem za drzwiami czeka kolejny wróg, z którym przemyślanej walki jeszcze nie podjęliśmy. To hałas. Nasz codzienny, niechciany towarzysz. Każdy, kto mieszka w większym mieście, przyzna zapewne, że działania władz ograniczające poziom hałasu są niewystarczające. A chodzi o jakość naszego życia.

Tygodnik GP 22.02.19.

Tygodnik GP 22.02.19.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dziś specjalne mapy hałasu przygotowuje aż 81 różnych organów, a programy antyhałasowe tworzy 39 prezydentów miast powyżej 100 tys. mieszkańców. To ich obowiązki nałożone przez prawo ochrony środowiska. Każdy jednak do hałasu podchodzi inaczej, a tym samym trudno o ocenę ogólną, jak chronione jest środowisko w skali kraju. Teraz ma się to zmienić, bo na ostatnim etapie rządowych prac jest nowelizacje przepisów w tym zakresie. System ochrony przed hałasem zostanie scalony – mapy, na których widać, gdzie jego poziom jest przekraczany i jak bardzo, będzie opracowywać Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, sposobów na konkretne działania będą natomiast szukać samorządy województw. – Mniejsza liczba programów powinna wpłynąć na ich spójność. Poprawi się też ich zawartość merytoryczna – uważa mec. Krzysztof Gruszecki specjalizujący się w prawie ochrony środowiska. Jednak samorządy nie są tego wcale pewne. Obawiają się, że tworzone w strukturach wojewódzkich programy nie będą kompatybilne z uwarunkowaniami lokalnymi. Dziś zasady wskazane przez miasto mają przełożenie na podmioty, które hałas wytwarzają, np. na przedsiębiorców. Są one brane pod uwagę przy wydawaniu decyzji administracyjnych i uwzględniane w wieloletniej prognozie finansowej. 

TO TYLKO FRAGMENT TEKSTU. CAŁOŚĆ PRZECZYTASZ W "TYGODNIKU GAZETY PRAWNEJ" >>>>>


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2019-02-22 12:07) Zgłoś naruszenie 30

    Przecież to jedna wielka fikcja. Średnia norma na 8h .42 w tygodniu itd. Wystarczy abym Was dla przykładu raz oślepił i będziecie mogli być ślepi. Podobnie z hałasem w pracy. Raz tylko przekroczony górny indeks chwilowy i nie słyszycie lub słyszycie nielecące ptaszki. Rządy RP a najbardziej PO tolerowały te przekręty w KP. gdyz wiekszośc firm to Państwowe jednoosobowe spółki co spółkują same ze sobą lub firmy Panów POslow.

    Odpowiedz
  • X(2019-02-22 15:15) Zgłoś naruszenie 10

    Ochrona przed zanieczyszczeniem światłem obowiązuje, a w nocy mogę bez włączania światła czytać

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane