Zniknie wydział karny w największym sądzie w Polsce

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.02.2019, 07:42; Aktualizacja: 20.02.2019, 09:46
DGP zapytał ministerstwo, co przesądziło o zniesieniu najsprawniej działającego pierwszoinstancyjnego wydziału karnego największego sądu okręgowego w Polsce. Nadal czekamy na odpowiedź.

DGP zapytał ministerstwo, co przesądziło o zniesieniu najsprawniej działającego pierwszoinstancyjnego wydziału karnego największego sądu okręgowego w Polsce. Nadal czekamy na odpowiedź.źródło: ShutterStock

Od 1 marca br. z Sądu Okręgowego w Warszawie zniknąć miałby XII wydział karny, czyli jeden z najlepszych.

Ministerstwo Sprawiedliwości swoje plany uzasadnia potrzebą racjonalnej organizacji sądownictwa, „w celu zagwarantowania realizacji prawa obywatela do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie”. Czytając to uzasadnienie, sędziowie łapią się za głowę i przytaczają statystyki, z których wynika, że mający być zlikwidowany wydział jest najlepszy, jeżeli chodzi o pokrycie wpływu, spośród wszystkich trzech pierwszoinstancyjnych wydziałów karnych warszawskiego SO.

Resort sprawiedliwości przemeblowania w pionie karnym SO w Warszawie próbuje dokonać już po raz drugi. Projekt mający to na celu pojawił się bowiem po raz pierwszy w drugiej połowie grudnia zeszłego roku. Jak wówczas informował DGP, sędziowie orzekający w XII wydziale karnym podkreślali, że nie ma żadnych racjonalnych powodów do jego likwidacji. Teraz argumenty te podtrzymują.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane