statystyki

Zarząd wspólnoty nie może zabronić sprzedaży alkoholu

autor: Patryk Słowik20.02.2019, 18:00
„W ocenie Sądu Apelacyjnego uchwała o zwiększeniu obciążenia nie może mieć także charakteru normy blankietowej, tak jak w niniejszej sprawie, czyli dotyczyć sytuacji na przyszłość, ale musi dotyczyć konkretnego rodzaju lokali” – czytamy w uzasadnieniu. Sędziowie podkreślili również, że aby zwiększyć obciążenia, należy wpierw wykazać, że rzeczywiście są generowane większe wydatki na utrzymanie nieruchomości wspólnej. W niniejszej sprawie zaś wspólnota nie wykazała, by lokale uciążliwe odpowiadały za jakiekolwiek dodatkowe koszty.

„W ocenie Sądu Apelacyjnego uchwała o zwiększeniu obciążenia nie może mieć także charakteru normy blankietowej, tak jak w niniejszej sprawie, czyli dotyczyć sytuacji na przyszłość, ale musi dotyczyć konkretnego rodzaju lokali” – czytamy w uzasadnieniu. Sędziowie podkreślili również, że aby zwiększyć obciążenia, należy wpierw wykazać, że rzeczywiście są generowane większe wydatki na utrzymanie nieruchomości wspólnej. W niniejszej sprawie zaś wspólnota nie wykazała, by lokale uciążliwe odpowiadały za jakiekolwiek dodatkowe koszty.źródło: ShutterStock

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której członkowie wspólnoty mieszkaniowej w podjętej przez siebie uchwale cedują na zarząd ogólny obowiązek niewyrażania zgody na sprzedaż alkoholu. Takie działanie jest wbrew obowiązującemu prawu oraz ograniczałoby prawa przedsiębiorców do kwestionowania decyzji. Uznał tak Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Jedna ze stołecznych wspólnot podjęła w drodze indywidualnego zbierania głosów uchwałę, w której postanowiła: „W przypadku wystąpienia właścicieli lokali użytkowych z wnioskiem o wyrażenie zgody właściciela lub administratora budynku na sprzedaż alkoholu zobowiązać Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej do nieudzielenia powyższej zgody”.

Jeden z właścicieli lokali znajdujących się na terenie wspólnoty, który sprzedażą alkoholu był żywo zainteresowany, zaskarżył ją do sądu. Zarówno sąd okręgowy, jak i apelacyjny przyznały mu rację, a kontrowersyjną uchwałę uchylono.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane