statystyki

Dokumentują naciski na sędziów i prokuratorów

autor: Piotr Szymaniak18.02.2019, 09:28; Aktualizacja: 18.02.2019, 10:10
W ubiegłym tygodniu wszczęto postępowanie wobec sędziego Sławomira Jęksy, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania, obwinioną o wykroczenie w postaci używania nieprzyzwoitych słów.

W ubiegłym tygodniu wszczęto postępowanie wobec sędziego Sławomira Jęksy, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania, obwinioną o wykroczenie w postaci używania nieprzyzwoitych słów.źródło: ShutterStock

Znaczne zwiększenie wpływu ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego na postępowania dyscyplinarne sędziów i prokuratorów daje możliwość wywierania na nich nacisków – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju. W piątek opublikowano też raport Komitetu Obrony Sprawiedliwości, który dokumentuje konkretne przypadki nadużyć prawa.

Przykłady? W ubiegłym tygodniu wszczęto postępowanie wobec sędziego Sławomira Jęksy, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania, obwinioną o wykroczenie w postaci używania nieprzyzwoitych słów. Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego w uzasadnieniu wygłosił on manifest polityczny. Z kolei np. prokurator w stanie spoczynku Wojciech Sadrakuła został pociągnięty do odpowiedzialności za udział w charakterze eksperta w posiedzeniu komisji sejmowej pracującej nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym czy za wygłoszenie wykładu do młodzieży na temat znaczenia konstytucji.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Dlaczego Polska im płaci ??(2019-02-18 14:23) Zgłoś naruszenie 28

    Przecież Kasta podlega już pod niemiecką jurysdykcję i wyparła się Konstytucji RP na rzecz TSUE.......

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane