statystyki

Dokumentują naciski na sędziów i prokuratorów

autor: Piotr Szymaniak18.02.2019, 09:28; Aktualizacja: 18.02.2019, 10:10
W ubiegłym tygodniu wszczęto postępowanie wobec sędziego Sławomira Jęksy, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania, obwinioną o wykroczenie w postaci używania nieprzyzwoitych słów.

W ubiegłym tygodniu wszczęto postępowanie wobec sędziego Sławomira Jęksy, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania, obwinioną o wykroczenie w postaci używania nieprzyzwoitych słów.źródło: ShutterStock

Znaczne zwiększenie wpływu ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego na postępowania dyscyplinarne sędziów i prokuratorów daje możliwość wywierania na nich nacisków – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju. W piątek opublikowano też raport Komitetu Obrony Sprawiedliwości, który dokumentuje konkretne przypadki nadużyć prawa.

Przykłady? W ubiegłym tygodniu wszczęto postępowanie wobec sędziego Sławomira Jęksy, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania, obwinioną o wykroczenie w postaci używania nieprzyzwoitych słów. Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego w uzasadnieniu wygłosił on manifest polityczny. Z kolei np. prokurator w stanie spoczynku Wojciech Sadrakuła został pociągnięty do odpowiedzialności za udział w charakterze eksperta w posiedzeniu komisji sejmowej pracującej nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym czy za wygłoszenie wykładu do młodzieży na temat znaczenia konstytucji.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Dlaczego Polska im płaci ??(2019-02-18 14:23) Zgłoś naruszenie 28

    Przecież Kasta podlega już pod niemiecką jurysdykcję i wyparła się Konstytucji RP na rzecz TSUE.......

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane