statystyki

Prezes UOKiK pokonał ITI w Sądzie Najwyższym

autor: Patryk Słowik18.02.2019, 17:00
Sprawa jest ciekawa również z tego powodu, że była pierwszą rozpoznaną na jawnej rozprawie przez nową Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Sprawa jest ciekawa również z tego powodu, że była pierwszą rozpoznaną na jawnej rozprawie przez nową Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.źródło: ShutterStock

Przeciętny konsument mógł nie zrozumieć znaczenia pism wysyłanych przez operatora. Ten zaś robił wiele, by ukryć rzeczywisty sens swojego działania. Wynika tak z wyroku Sądu Najwyższego wydanego w głośnej swego czasu sprawie dotyczącej ponad 2 mln abonentów „nc+”.

Sprawa zaczęła się w 2013 r. Dotyczyła wprowadzenia na rynek oferty „nc+”. Szybko zainteresował się nią Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszczął postępowanie w związku z licznymi skargami na dokonaną przez spółkę ITI Neovision wobec abonentów „n” jednostronną zmianę ceny oraz oferty programowej.

Prezes UOKiK nałożył na przedsiębiorcę karę w wysokości niemal 11 mln zł. Zarzucił spółce m.in., że treść zawartych z abonentami umów nie stanowiła podstawy do dokonania zmiany, a informując konsumentów o tym spółka wprowadziła ich w błąd. Ponadto – w ocenie prezesa – jednostronna zmiana warunków umowy naruszała dobre obyczaje, gdyż dotyczyła również umów zawartych na czas oznaczony. Zastrzeżenia wzbudził też sposób przekazywania informacji abonentom (na pierwszej stronie pisma znajdowała się oferta programowa, dopiero na drugiej istotna informacja) oraz zbyt krótki termin na złożenie rezygnacji z automatycznego przejścia na nową ofertę.

Zarówno Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak i sąd apelacyjny przyznały co do zasady rację organowi. Z tą różnicą, że ostatecznie kara została zredukowana do 1,2 mln zł. Spółka jednak i tak wniosła skargę kasacyjną.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane