statystyki

Komornicy mniej skuteczni. Koszty egzekucji spadają

autor: Piotr Szymaniak14.02.2019, 08:59; Aktualizacja: 14.02.2019, 09:24
To drugi rok z rzędu, kiedy skuteczność kwotowa egzekucji spada. I to pomimo dobrej sytuacji ekonomicznej, niskiego bezrobocia i rosnących płac.

To drugi rok z rzędu, kiedy skuteczność kwotowa egzekucji spada. I to pomimo dobrej sytuacji ekonomicznej, niskiego bezrobocia i rosnących płac.źródło: ShutterStock

W 2018 r. dzięki egzekucji wierzyciele otrzymali ok. 9 z 62,5 mld zł, co stanowi tylko 14,37 proc. wszystkich odzyskiwanych długów. Odwrócenie trendu będzie trudne.

To drugi rok z rzędu, kiedy skuteczność kwotowa egzekucji spada. I to pomimo dobrej sytuacji ekonomicznej, niskiego bezrobocia i rosnących płac. Jednak jak wskazuje Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej, istotny wpływ na zmniejszenie odzyskanych przez komorników kwot miały zmiany prawne. Przede wszystkim chodzi o podniesienie od 1 lipca kwoty wolnej od zajęcia w przypadku rent i emerytur oraz ograniczenie możliwości prowadzenia egzekucji z gruntów rolnych.

– Ale nie tylko. Zwiększająca się co roku wysokość wynagrodzenia minimalnego, które, nie licząc świadczeń alimentacyjnych, jest wolne od zajęcia, również powoduje, że skuteczność egzekucji z wynagrodzenia za pracę co roku się zmniejsza. Te wszystkie drobne zmiany sumarycznie dają efekt w postaci niższych wyegzekwowanych kwot – tłumaczy Rafał Fronczek.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (59)

  • Kamil(2019-02-14 14:19) Zgłoś naruszenie 8932

    To nie komornicy są mniej skuteczni, tylko prawo coraz bardziej chroni dłużnika przerzucając, w wielu sytuacjach, odpowiedzialność i koszty na wierzycieli lub wręcz komorników. Kto zna się trochę na prawie i pochyli się nad nowymi ustawami komorniczymi wychwyci to gołym okiem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Referent(2019-02-14 10:58) Zgłoś naruszenie 7217

    Jeśli Rafał reiwer w przyszłości nie odpowie za tą pseudoreformę postępowania egzekucyjnego to będzie oznaczało, że nie ma sprawiedliwości w tym kraju.

    Odpowiedz
  • Beton(2019-02-14 11:22) Zgłoś naruszenie 5919

    I co na to Ministerstwo Sprawiedliwosci? Przyzna się do porażki, czy beda udawać że nic się nie stało?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Barbara i Zenek(2019-02-14 11:17) Zgłoś naruszenie 5022

    Brawo prawo i sprawiedliwość. Juz możemy bez obaw dalej brać kredyty i nie płacić faktur. Balimy się tylko komornika, że nam nowiutkie agd cosmy na raty wzięły zabierze, ale teraz już nas może w pompke ugryźć. Dziękujemy!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Wierzyciel (2019-02-14 14:38) Zgłoś naruszenie 4910

    Czyli cel reformy został osiągnięty jeszcze przed jej formalnym wprowadzaniem. Należy podziękować z tego miejsca mediom oraz ministerstwu sprawiedliwości, które wydatnie przyczyniło się do zwiększenia prestiżu komornika i wcale nie piętnowało zgodnych z prawem czynności egzekucyjnych. Obecnie będziemy mieli do czynienia z dalszym dochodzeniem do celu i zmniejszaniem skuteczności. Ku chwale suwerena oczywiście. A wierzyciel to przecież krwiopijca i żmija.

    Odpowiedz
  • samozadwolony rząd(2019-02-14 14:42) Zgłoś naruszenie 4616

    Z ustawy bije jedynie głupota posłów obecnej kadencji i brak profesjonalizmu rządu.. Niektóre rozwiązania są dość udane. Ale całość przyprawia mnie o mdłości

    Odpowiedz
  • taki sobie(2019-02-14 19:45) Zgłoś naruszenie 4145

    egzekucje byłyby bardziej skuteczne gdyby nie pazerność hien - komorników ...ludzie są w stanie płacić za swoje błędy ale tak aby komornik zostawiał im choć trochę z tego co zarobili, będą płacić wtedy gdy komornik będzie urzędnikiem państwowym a nie biznesmenem......państwo ma nagradzać komornika a nie on sam kręcić lody w majestacie wątpliwego prawa....!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • whoopsie_daisy(2019-02-14 22:01) Zgłoś naruszenie 3625

    Powiem tylko krótko, DŁUGI NALEŻY SPŁACAĆ.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Po upadłości konsumenckiej (2019-02-14 20:30) Zgłoś naruszenie 3439

    I bardzo dobrze że komornik ma związane ręce bo to dopiero złodziejska firma która pobiera za usługi tyle że przewyższa dług i niekiedy gdyby nie chore opłaty komornicze dług byłby spłacony A ja wszystkim zadłużonym proponuje upadłość konsumencka z której sam skorzystałem i jestem wolny od długów po czternastu miesiącach przeprowadzonych przez przemiłego syndyka a kwota zadłużenia była ponad 40 000 zł i tak z komornikami się męczyłem ponad 8 lat a dług rosnął mimo zajętego wynagrodzenia i renty

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mecenas(2019-02-14 11:44) Zgłoś naruszenie 3242

    To oznacza, że reforma komorników była właściwa. Reforma weszła od 1 stycznia 2019 r., a powyższe dane są z 2018 r.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Toby(2019-02-14 22:34) Zgłoś naruszenie 3221

    Jasne ze trzeba spłacać ale na normalnych warunkach a nie zabrac wszystko ze ten dluznik przez to jeszcze bardziej sie zadluzał zeby przezyć . Komornicy zaczeli uprawiac własny biznes na ludziach .Po zatym komornikow jest za duzo wszyscy by tylko chcieli siedzieć za biurkami i dorabiać sie kasy do pracy fizycznej niech sie wezma i zobacza jak to ciezko jest zarobić te pare groszy anie tylko wyrwac kase od ludzi ciezko pracujacych .

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Obywatel(2019-02-15 09:24) Zgłoś naruszenie 229

    Komornik to nie zawód, to charakter człowieka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ale prywatne zyski Rosną(2019-02-15 08:39) Zgłoś naruszenie 177

    Z perspektywy Medialnie nagłośnionych spraw przeciętny Komornik przede wszystkim zarabia na siebie...a Wierzyciel mało kogo obchodzi. Dłużnika goli się na łyso i przede wszystkim nabija własną kabzę, i tylko do tego potrzebny jest ów Wierzyciel i całe postępowanie niby w jego interesie, a w rzeczywistości w interesie Komornika. Zresztą proszę mi pokazać choć 1 biednego Komornika bez pokaźnego majątku zbitego na tej intratnej działalności. Nie ma takich.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emerytka(2019-02-15 00:30) Zgłoś naruszenie 1717

    By k u mnie biegły sądowy szacować moje mieszkanie - na zlecenie Komornika Marcina Osiczko z Warszawy Mokotów. Wystawił sobie rachunek na 1500 zł i ciekawa jestem czy te pieniądze cędą ściągać ode mnie. Mam mniejszą nawet emeryturę- 1400 zł.Na dodatek nie wiem na ile yo mieszkanie oszacował i nie wiem kiedy mam sie szykować do wyprowadzki pod most. Na dodatek mam bardzo duże trudności z chodzeniem, Szwankuje mi staw biodrowy, kolana i stopa. Za parę dni ma odbyć die u mnie następna licytacja oraz wystawi nowy rachunek większy niż moja emerytura. Na moje mieszkanie poluje dużo osób i Komornik ma chyba ustalone która hiena moje mieszkanie otrzyma. Ludzie sa jak chciwe hieny, nie mają zahamowań, ani żadnego sumienia.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jola(2019-02-15 08:38) Zgłoś naruszenie 1410

    Bardzo dobrze ze ukrucą złodziejską ustawę bo już dosyć się na ludzkiej krzywdzie dorobili. Ja nie miałam nic po zmarłym bracie i majątku żadnego a muszę spłacać kredyt który był ubezbieczony to dopiero korupcja sądowa

    Odpowiedz
  • Jarecki(2019-02-15 10:42) Zgłoś naruszenie 128

    Jak Komornicy kiedyś zabierali wszystko co im wpadło w łapy, i też nie dłużnikom to nie dziwota, że jest duża różnica między teraz a wtedy. Co najdziwniejsze nie ponosili za to odpowiedzialności. Teraz jak Eldorado się skończyło to kwiczą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kubuś (2019-02-15 17:07) Zgłoś naruszenie 109

    Komornicy , w zdecydowanej większości to hieny i zwykle ścierwa Mam doczynienia z jednym i naprawdę przyzwoitym gościem

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Przedsiebiorca(2019-02-15 14:45) Zgłoś naruszenie 96

    Mam dług ,mam firmę ,mam komornika na koncie zabierają mi samochody z leasingu. Kto ma firmę której poświęcił zdrowie część swojego życi a zadłużył się żeby ją ratować to wie że nowa ustawa o Komornikach jest jakimś światełkiem w tunelu tak długo aż jej ktoś nie zmieni

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Lucyna Kowalska (2019-02-15 09:42) Zgłoś naruszenie 98

    Komornik dla biednej emerytki nie może odzyskać długu z wyroku sądowego nawet w najmniejszych ratach od młodych pracujących osób. To jakie mają znaczenie wyroki sądowe ?

    Odpowiedz
  • Jarecki(2019-02-15 10:53) Zgłoś naruszenie 87

    Ciekawe co byś powiedział whoopsie daisy jakbyś miał spłacać nie swój dług? CZY DALEJ BYŚ BYŁ TAKI STANOWCZY? Są różne sytuacje a te łajzy to wykożystywali.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz