statystyki

Komornicy mniej skuteczni. Koszty egzekucji spadają

autor: Piotr Szymaniak14.02.2019, 08:59; Aktualizacja: 14.02.2019, 09:24
To drugi rok z rzędu, kiedy skuteczność kwotowa egzekucji spada. I to pomimo dobrej sytuacji ekonomicznej, niskiego bezrobocia i rosnących płac.

To drugi rok z rzędu, kiedy skuteczność kwotowa egzekucji spada. I to pomimo dobrej sytuacji ekonomicznej, niskiego bezrobocia i rosnących płac.źródło: ShutterStock

W 2018 r. dzięki egzekucji wierzyciele otrzymali ok. 9 z 62,5 mld zł, co stanowi tylko 14,37 proc. wszystkich odzyskiwanych długów. Odwrócenie trendu będzie trudne.

To drugi rok z rzędu, kiedy skuteczność kwotowa egzekucji spada. I to pomimo dobrej sytuacji ekonomicznej, niskiego bezrobocia i rosnących płac. Jednak jak wskazuje Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej, istotny wpływ na zmniejszenie odzyskanych przez komorników kwot miały zmiany prawne. Przede wszystkim chodzi o podniesienie od 1 lipca kwoty wolnej od zajęcia w przypadku rent i emerytur oraz ograniczenie możliwości prowadzenia egzekucji z gruntów rolnych.

– Ale nie tylko. Zwiększająca się co roku wysokość wynagrodzenia minimalnego, które, nie licząc świadczeń alimentacyjnych, jest wolne od zajęcia, również powoduje, że skuteczność egzekucji z wynagrodzenia za pracę co roku się zmniejsza. Te wszystkie drobne zmiany sumarycznie dają efekt w postaci niższych wyegzekwowanych kwot – tłumaczy Rafał Fronczek.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (61)

  • Kamil(2019-02-14 14:19) Zgłoś naruszenie 9032

    To nie komornicy są mniej skuteczni, tylko prawo coraz bardziej chroni dłużnika przerzucając, w wielu sytuacjach, odpowiedzialność i koszty na wierzycieli lub wręcz komorników. Kto zna się trochę na prawie i pochyli się nad nowymi ustawami komorniczymi wychwyci to gołym okiem.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Referent(2019-02-14 10:58) Zgłoś naruszenie 7317

    Jeśli Rafał reiwer w przyszłości nie odpowie za tą pseudoreformę postępowania egzekucyjnego to będzie oznaczało, że nie ma sprawiedliwości w tym kraju.

    Odpowiedz
  • Beton(2019-02-14 11:22) Zgłoś naruszenie 6019

    I co na to Ministerstwo Sprawiedliwosci? Przyzna się do porażki, czy beda udawać że nic się nie stało?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Barbara i Zenek(2019-02-14 11:17) Zgłoś naruszenie 5122

    Brawo prawo i sprawiedliwość. Juz możemy bez obaw dalej brać kredyty i nie płacić faktur. Balimy się tylko komornika, że nam nowiutkie agd cosmy na raty wzięły zabierze, ale teraz już nas może w pompke ugryźć. Dziękujemy!

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Wierzyciel (2019-02-14 14:38) Zgłoś naruszenie 5010

    Czyli cel reformy został osiągnięty jeszcze przed jej formalnym wprowadzaniem. Należy podziękować z tego miejsca mediom oraz ministerstwu sprawiedliwości, które wydatnie przyczyniło się do zwiększenia prestiżu komornika i wcale nie piętnowało zgodnych z prawem czynności egzekucyjnych. Obecnie będziemy mieli do czynienia z dalszym dochodzeniem do celu i zmniejszaniem skuteczności. Ku chwale suwerena oczywiście. A wierzyciel to przecież krwiopijca i żmija.

    Odpowiedz
  • samozadwolony rząd(2019-02-14 14:42) Zgłoś naruszenie 4716

    Z ustawy bije jedynie głupota posłów obecnej kadencji i brak profesjonalizmu rządu.. Niektóre rozwiązania są dość udane. Ale całość przyprawia mnie o mdłości

    Odpowiedz
  • taki sobie(2019-02-14 19:45) Zgłoś naruszenie 4146

    egzekucje byłyby bardziej skuteczne gdyby nie pazerność hien - komorników ...ludzie są w stanie płacić za swoje błędy ale tak aby komornik zostawiał im choć trochę z tego co zarobili, będą płacić wtedy gdy komornik będzie urzędnikiem państwowym a nie biznesmenem......państwo ma nagradzać komornika a nie on sam kręcić lody w majestacie wątpliwego prawa....!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • whoopsie_daisy(2019-02-14 22:01) Zgłoś naruszenie 3725

    Powiem tylko krótko, DŁUGI NALEŻY SPŁACAĆ.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Po upadłości konsumenckiej (2019-02-14 20:30) Zgłoś naruszenie 3440

    I bardzo dobrze że komornik ma związane ręce bo to dopiero złodziejska firma która pobiera za usługi tyle że przewyższa dług i niekiedy gdyby nie chore opłaty komornicze dług byłby spłacony A ja wszystkim zadłużonym proponuje upadłość konsumencka z której sam skorzystałem i jestem wolny od długów po czternastu miesiącach przeprowadzonych przez przemiłego syndyka a kwota zadłużenia była ponad 40 000 zł i tak z komornikami się męczyłem ponad 8 lat a dług rosnął mimo zajętego wynagrodzenia i renty

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Toby(2019-02-14 22:34) Zgłoś naruszenie 3222

    Jasne ze trzeba spłacać ale na normalnych warunkach a nie zabrac wszystko ze ten dluznik przez to jeszcze bardziej sie zadluzał zeby przezyć . Komornicy zaczeli uprawiac własny biznes na ludziach .Po zatym komornikow jest za duzo wszyscy by tylko chcieli siedzieć za biurkami i dorabiać sie kasy do pracy fizycznej niech sie wezma i zobacza jak to ciezko jest zarobić te pare groszy anie tylko wyrwac kase od ludzi ciezko pracujacych .

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Mecenas(2019-02-14 11:44) Zgłoś naruszenie 3242

    To oznacza, że reforma komorników była właściwa. Reforma weszła od 1 stycznia 2019 r., a powyższe dane są z 2018 r.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Obywatel(2019-02-15 09:24) Zgłoś naruszenie 239

    Komornik to nie zawód, to charakter człowieka.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ale prywatne zyski Rosną(2019-02-15 08:39) Zgłoś naruszenie 187

    Z perspektywy Medialnie nagłośnionych spraw przeciętny Komornik przede wszystkim zarabia na siebie...a Wierzyciel mało kogo obchodzi. Dłużnika goli się na łyso i przede wszystkim nabija własną kabzę, i tylko do tego potrzebny jest ów Wierzyciel i całe postępowanie niby w jego interesie, a w rzeczywistości w interesie Komornika. Zresztą proszę mi pokazać choć 1 biednego Komornika bez pokaźnego majątku zbitego na tej intratnej działalności. Nie ma takich.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emerytka(2019-02-15 00:30) Zgłoś naruszenie 1718

    By k u mnie biegły sądowy szacować moje mieszkanie - na zlecenie Komornika Marcina Osiczko z Warszawy Mokotów. Wystawił sobie rachunek na 1500 zł i ciekawa jestem czy te pieniądze cędą ściągać ode mnie. Mam mniejszą nawet emeryturę- 1400 zł.Na dodatek nie wiem na ile yo mieszkanie oszacował i nie wiem kiedy mam sie szykować do wyprowadzki pod most. Na dodatek mam bardzo duże trudności z chodzeniem, Szwankuje mi staw biodrowy, kolana i stopa. Za parę dni ma odbyć die u mnie następna licytacja oraz wystawi nowy rachunek większy niż moja emerytura. Na moje mieszkanie poluje dużo osób i Komornik ma chyba ustalone która hiena moje mieszkanie otrzyma. Ludzie sa jak chciwe hieny, nie mają zahamowań, ani żadnego sumienia.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Jola(2019-02-15 08:38) Zgłoś naruszenie 1412

    Bardzo dobrze ze ukrucą złodziejską ustawę bo już dosyć się na ludzkiej krzywdzie dorobili. Ja nie miałam nic po zmarłym bracie i majątku żadnego a muszę spłacać kredyt który był ubezbieczony to dopiero korupcja sądowa

    Odpowiedz
  • Jarecki(2019-02-15 10:42) Zgłoś naruszenie 128

    Jak Komornicy kiedyś zabierali wszystko co im wpadło w łapy, i też nie dłużnikom to nie dziwota, że jest duża różnica między teraz a wtedy. Co najdziwniejsze nie ponosili za to odpowiedzialności. Teraz jak Eldorado się skończyło to kwiczą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kubuś (2019-02-15 17:07) Zgłoś naruszenie 109

    Komornicy , w zdecydowanej większości to hieny i zwykle ścierwa Mam doczynienia z jednym i naprawdę przyzwoitym gościem

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Lucyna Kowalska (2019-02-15 09:42) Zgłoś naruszenie 108

    Komornik dla biednej emerytki nie może odzyskać długu z wyroku sądowego nawet w najmniejszych ratach od młodych pracujących osób. To jakie mają znaczenie wyroki sądowe ?

    Odpowiedz
  • Jarecki(2019-02-15 10:53) Zgłoś naruszenie 97

    Ciekawe co byś powiedział whoopsie daisy jakbyś miał spłacać nie swój dług? CZY DALEJ BYŚ BYŁ TAKI STANOWCZY? Są różne sytuacje a te łajzy to wykożystywali.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Przedsiebiorca(2019-02-15 14:45) Zgłoś naruszenie 97

    Mam dług ,mam firmę ,mam komornika na koncie zabierają mi samochody z leasingu. Kto ma firmę której poświęcił zdrowie część swojego życi a zadłużył się żeby ją ratować to wie że nowa ustawa o Komornikach jest jakimś światełkiem w tunelu tak długo aż jej ktoś nie zmieni

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz