Omyłka pisarska na 26 mln zł. Komornik z Rzeszowa raczej bez dyscyplinarki

autor: Piotr Szymaniak13.02.2019, 09:04; Aktualizacja: 13.02.2019, 09:14
Nie ma wątpliwości, że komornik źle sporządził plan podziału

Nie ma wątpliwości, że komornik źle sporządził plan podziałuźródło: ShutterStock

Izba komornicza w Rzeszowie zakończyła lustrację sprawy licytacji nieruchomości, na których dziś znajduje się galeria handlowa Millenium Hall. Choć komornik pobrał w sumie ponad 1 mln zł z tytułu opłat egzekucyjnych, w sporządzonym przez siebie planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji pomylił się na 26 mln zł. Mimo to szanse na wszczęcie postępowania dyscyplinarnego są nikłe.

Przypomnijmy: w 2010 r. komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, Jakub Kwater, prowadził egzekucję z nieruchomości należących do spółki Conres sp. z o.o. Licytację wygrała spółka Devepol Investment, oferując 233 mln zł brutto (191 mln zł netto). Nabywca wpłacił w gotówce ok. 86 mln zł (z czego połowa została przeznaczona na VAT) oraz wniósł o zaliczenie na poczet ceny nabycia innych posiadanych przez siebie wierzytelności wobec dłużnika. Komornik sporządził plan podziału – wynikało z niego, że długi, którymi zapłacił nabywca, zostały w całości zaliczone na poczet ceny.

Jeżeli wierzytelność zostaje w całości zaliczona na poczet ceny nabycia, to uznaje się, że została zaspokojona. W takim wypadku zgodnie z art. 861 par. 1 k.p.c. postępowanie zostaje zakończone, a tytuł egzekucyjny komornik zatrzymuje w aktach. Tymczasem część tytułów, które według prawomocnego planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji zostały w całości zaliczone na poczet ceny, została zwrócona wierzycielowi z adnotacją, że zostały zaspokojone jedynie w części. Dzięki temu wierzyciel egzekwuje teraz kwoty (tym razem nie od licytowanej spółki, lecz byłego członka zarządu), które w myśl planu podziału zostały już wyegzekwowane.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane