statystyki

Użytkowanie wieczyste w pytaniach i odpowiedziach

autor: Leszek Jaworski12.02.2019, 09:49; Aktualizacja: 12.02.2019, 09:56
Własność gruntu także dla przedsiębiorców

Własność gruntu także dla przedsiębiorcówźródło: ShutterStock

Chociaż uwłaszczenie na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste miało dotyczyć przede wszystkim właścicieli lokali mieszkalnych, to z tego przywileju skorzystają także przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy w budynku posadowionym na tym gruncie większość lokali będzie miała przeznaczenie mieszkaniowe, ale będą znajdowały się w nim również lokale handlowe i usługowe, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Beneficjentami uwłaszczenia będą więc również m.in. deweloperzy i spółdzielnie mieszkaniowe.

Przypomnijmy, że ustawa z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. poz. 1716 ze zm., dalej u.p.u.w.) weszła w życie 5 października 2018 r. Od początku obowiązywania wywoływała sporo wątpliwości. Dlatego nie obyło się bez kilku nowelizacji. Pierwszą uchwalono 6 grudnia 2018 r. (Dz.U. poz. 2540). I to właśnie ta nowela wprowadziła zmiany dotyczące zwłaszcza przedsiębiorców. Ustalenie odpłatności za przekształcenie (określenie wysokości opłat przekształceniowych) ustalone w u.p.u.w. stanowi pomoc de minimis, ponieważ użytkownik wieczysty uzyskuje własność gruntu za cenę niższą niż cena rynkowa.

Przed nowelizacją przedsiębiorca po przekroczeniu limitu dopuszczalnej pomocy publicznej (200 tys. euro w ciągu trzech lat podatkowych) musiałby uiścić dopłatę do wysokości wartości rynkowej nieruchomości określonej na dzień przekształcenia. W efekcie w wielu przypadkach, szczególnie gdy gospodarują na dużej powierzchni gruntu lub są właścicielem znaczącej części udziału w nieruchomości lub mają wykorzystany limit pomocy de minimis, zapłata takiej daniny mogłaby prowadzić do bankructwa. W nowelizacji przyjęto więc mechanizm oparty na płatności długoterminowej. Przedsiębiorca może go wybrać dobrowolnie. W tym celu musi jednak złożyć oświadczenie. Kolejna nowelizacja u.p.u.w. miała miejsce 31 stycznia 2019 r. Ta nowela czeka jeszcze na publikację w Dzienniku Ustaw.

Ramka. Terminy ważne dla firm 

Trzy miesiące od dnia przekształcenia: w takim terminie przedsiębiorca musi złożyć oświadczenie o okresie płatności opłat przekształceniowych, jeżeli prowadzi działalność gospodarczą na przekształconej nieruchomości lub jej części;

Dwa miesiące od dnia doręczenia zaświadczenia: w takim terminie przedsiębiorca musi złożyć wniosek o ustalenie wysokości lub okresu wnoszenia opłaty przekształceniowej w drodze decyzji, jeśli nie zgadza się z informacją w tym zakresie zawartą w zaświadczeniu.

Kwestię uwłaszczenia wielokrotnie opisywaliśmy na łamach DGP, m.in. w Tygodniku Gazeta Prawna. Tym razem, by postawić przysłowiową kropkę nad „i”, postanowiliśmy mu poświęcić temat miesiąca, który z uwagi na wygodę czytelników ma nietypową formę. Otóż kwestie dotyczące uwłaszczenia przedsiębiorców przedstawiamy w formie podzielonych tematycznie pytań i odpowiedzi. Przy czym uwzględniliśmy także wyjaśnienia Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju opublikowane na stronie internetowej urzędu, jak odpowiedzi na pytania zadane resortowi przez naszą redakcję. Materiał jest wzbogacony także o opinie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie pomocy de minimis.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane