statystyki

Najważniejsze sprawy w Strasburgu. Oto rozstrzygnięcia ETPC w 2018 roku

autor: Patryk Słowik11.02.2019, 08:25; Aktualizacja: 11.02.2019, 08:36
Europejski Trybunał Praw Człowieka wybrał 29 najważniejszych spraw, które rozstrzygnął w 2018 r.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wybrał 29 najważniejszych spraw, które rozstrzygnął w 2018 r.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka wybrał 29 najważniejszych spraw, które rozstrzygnął w 2018 r. Wśród nich jest jedna skarga z Polski – Solska i Rybicka przeciwko Polsce. Chodziło o sprawy wdów po Leszku Solskim, członku Federacji Rodzin Katyńskich, i pośle Arkadiuszu Rybickim.

 Kobiety nie zgadzały się z decyzją o ekshumacji ciał ich mężów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Do otwarcia grobów mimo to doszło. Strasburski trybunał orzekł 20 września 2018 r., że Polska naruszyła art. 8 europejskiej konwencji praw człowieka, gwarantujący prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. W trybunalskim orzeczeniu podkreślono, że w polskim prawie brakuje skutecznej procedury wzruszenia decyzji o ekshumacji.

W zestawieniu nadal dominują skargi z Rosji - wśród najistotniejszych znalazły się aż trzy. Jedna z nich dotyczyła Aleksieja Nawalnego, rosyjskiego publicysty i opozycjonisty. Trybunał w swym wyroku wskazał, że nie do pogodzenia z konwencyjnymi standardami jest, by sąd w postępowaniach prowadzonych przeciwko obwinionemu wysłuchiwał wyłącznie przedstawicieli policji, za to lekceważył argumenty samego obwinionego. ETPC nakazał Rosji, aby utworzyła mechanizm pozwalający na tworzenie oddolnych pokojowych zgromadzeń, które nie będą wymagały zgody władzy na ich organizację.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane