Naczelna Rada Adwokacka planuje stworzenie portalu, na którym obecni i przyszli członkowie palestry mogliby wymieniać się ogłoszeniami w sprawie zatrudnienia, patronatu lub zastępstwa procesowego.
Taki projekt na ostatnim posiedzeniu plenarnym NRA przedstawił mec. Przemysław Rosati. Zastrzega jednak, że pomysłodawcą platformy jest Grzegorz Kukowka, przewodniczący samorządu aplikantów OIA w Warszawie. – Od kilku lat słyszę od adwokatów, że nie mogą znaleźć aplikanta do pomocy. Z drugiej strony część aplikantów pracuje poza branżą, gdyż nie może znaleźć zatrudnienia w kancelarii. Portal odpowiadałby więc na potrzeby obu tych grup – mówi Grzegorz Kukowka.
Platforma miałaby mieć trzy główne moduły – przeznaczone do szukania zastępstwa procesowego, patronatu albo stałego zatrudnienia. Ogłoszenia mogliby zamieszczać tak adwokaci, jak i aplikanci. Grzegorz Kukowka wskazuje też, że obecnie co prawda funkcjonują portale pozwalające na poszukiwanie pracy, ale by umieścić na nich ogłoszenie, należy zapłacić. To poważna bariera dla mniejszych kancelarii. Poza tym nie rozwiązują one podstawowego problemu – ogłoszenie widzą wszyscy, a więc CV trafiają od osób niespełniających kryteriów.
– Platforma będzie miała charakter niekomercyjny, a więc i ogłoszenia tam będą bezpłatne. Ponadto dzięki systemowi weryfikacji, poprzez np. numer wpisu na listę adwokatów lub aplikantów, będą mieć do niej dostęp tylko przedstawiciele tych dwóch grup – zauważa inicjator przedsięwzięcia.
Na portalu będzie można wskazać wiele opcji zawężających wyszukanie, jak choćby miejscowości, w których poszukuje się pracy (a w przypadku zastępstwa procesowego, nawet konkretne sądy).
Jak dowiedział się DGP, znaleziono już firmę gotową stworzyć taką platformę. Obecnie przygotowuje ona szczegółową ofertę. Ostateczne zawarcie umowy zależy od decyzji prezydium NRA, ale nie nastąpi to wcześniej niż w marcu, kiedy ma zostać przyjęty budżet. Same prace techniczne nad platformą mają trwać kilka miesięcy.
– Projekt ten jest wykonaniem uchwały NRA z kwietnia z 2018 r. w sprawie założeń aplikacji adwokackiej – tłumaczy Przemysław Rosati.