statystyki

Na Wschód nie na własnych nogach. Rząd zamyka piesze przejścia graniczne

autor: Jakub Łoginow24.01.2019, 07:14; Aktualizacja: 24.01.2019, 08:04
Ofiarą własnego sukcesu okazało się też piesze przejście w Dołhobyczowie na Lubelszczyźnie.

Ofiarą własnego sukcesu okazało się też piesze przejście w Dołhobyczowie na Lubelszczyźnie.źródło: ShutterStock

Rząd planował zbudować kilkanaście pieszych przejść na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Powstały dwa, ale… już je zlikwidowano.

Urzędnicy wciąż zapowiadają przywrócenie zamkniętych pieszych przejść granicznych i budowę nowych, ale prace nad nimi się ślimaczą. Bez przyspieszenia inwestycji nasza granica się zatka – zgodnie komentują eksperci. Na liczącej 1163 km polskiej granicy z Białorusią, Rosją i Ukrainą tylko w dwóch miejscach (w Medyce i Białowieży) granicę można przekroczyć pieszo. To ewenement na skalę światową.

Dla porównania: przed wejściem do UE przekraczanie granicy pieszo było dozwolone na wszystkich drogowych przejściach z Czechami, Niemcami i ze Słowacją. Podobnie jest na całym świecie z wyjątkiem przejść autostradowych. Piesze przejście w Medyce służy wielu podróżnym jako tranzytowe podczas podróży do Lwowa i Kijowa. Wobec korków na przejściach drogowych i słabej oferty komunikacji publicznej wiele osób wybiera dojazd pociągiem do Przemyśla, stamtąd busem na granicę, przejście jej pieszo i kontynuowanie podróży lokalnym autobusem już po stronie ukraińskiej. Tak bywa znacznie szybciej.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane