statystyki

Mowa nienawiści w sieci, czyli przepisy do poprawki [WYWIAD]

autor: Emilia Świętochowska17.01.2019, 07:39; Aktualizacja: 17.01.2019, 08:11
prawo, internet, IT, ICT, www

Czy mizerne efekty walki z mową nienawiści w sieci to kwestia złych przepisów czy ich słabego egzekwowania?źródło: ShutterStock

RPO sugerował, by wprowadzić możliwość pozywania osób nieznanych nam z nazwiska. To by ułatwiło walkę z mową nienawiści – mówi Dorota Głowacka.

Czy mizerne efekty walki z mową nienawiści w sieci to kwestia złych przepisów czy ich słabego egzekwowania?

Myślę, że problem tkwi przede wszystkim w stosowaniu przepisów, a nie w tym, że są one złe. Co nie oznacza, że nie ma pola do ich korekty. Kodeks karny nie chroni obecnie wszystkich grup szczególnie narażonych na ataki w sieci. Zakazane jest znieważanie i nawoływanie do nienawiści z powodu przynależności do danej grupy etnicznej, narodowej, rasowej czy wyznaniowej, ale już nie ze względu na orientację seksualną, niepełnosprawność czy tożsamość płciową. Homoseksualiści, którzy spotykają się w sieci z nawoływaniem do nienawiści, nie mogą więc skorzystać z przepisów karnych i mają w związku z tym mniejsze możliwości ochrony. Dlatego środowiska działające na rzecz walki z dyskryminacją od lat postulują rozszerzenie katalogu cech, z którymi może się wiązać mowa nienawiści.

Czyli jeśli będę wypisywać na swoim profilu na Facebooku „śmierć gejom”, to nie poniosę konsekwencji, bo prawo ich nie przewiduje?


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • Zimny drań(2019-01-17 08:59) Zgłoś naruszenie 82

    Wyobraźmy sobie, że rozszerzono zakaz krytyki draństwa (jakiegokolwiek). Wtedy ja uprawiam swoje draństwo, ty uprawiasz swoje draństwo. Mi i innym się twoje draństwo nie podoba. Tobie i innym również się moje draństwo nie podoba, ale prawo zakazuje krytyki draństwa. Więc każdy robi swoje, siedzi cicho, a świat staje się pełny draństwa, aż żyć w nim nie sposób. To może lepiej mieć prawo krytykować draństwo? Aż krytykowany drań zrozumie, że czyni draństwo i może choć trochę przestanie. Wtedy na świecie będzie mniej draństwa i lepiej będzie się żyło.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • chłop(2019-01-17 11:25) Zgłoś naruszenie 84

    A w "sztuce" Klątwa jest mowa o zbiórce pieniędzy na wynajęcie zabójcy Jarosława Kaczyńskiego. Artyści łaskawie w jednym przedstawieniu, zrezygnowali z tego monologu i zamiast tego minutą ciszy uczcili Adamowicza. W następnych przedstawieniach, ciszy już nie będzie. Lewacy to najwięksi kłamcy i hipokryci. Tak było, jest i będzie. I proszę mi nie pisać , że to sztuka i takie tam ble, ble, bo to jest bezpardonowa walka z chrześcijaństwem i ludźmi o prawicowych , tradycyjnych poglądach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cenzura coraz blizej(2019-01-17 10:39) Zgłoś naruszenie 74

    Rzecznik w niektorych sprawach wykazuje sie dobrym wyczuciem ale w wieszkosci staje po stronie lewactwa systemowego wiec teraz chce prawnie zamknac usta poszkodowanym przez systemowa lewice

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-01-17 17:45) Zgłoś naruszenie 62

    Czy bedzie mowa nienawiści jeżeli stwierdzę.,że mamy obecnie najgorszego RPO w historii..jak to jest,że nie reagował gdy swego czasu w obec spracowanych długoletnia pracą w naj-po-dlejszych warunkach pracy a wiec w oparach rtęci przy naprawie urządzeń pomiarowych , przy izotopach promieniotwórczych i licznikach gaygera , pyłach i gazach wybuchowych oraz trujących , z urządzeniami niebezpiecznych napięć i bardzo wysok temp oraz bardzo wysok cisnień== zasuwał y,w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych a Ci jego kolecie wprowadzili sobie wstecznie gdyż w 208 r ustawe z mocą na 1998 w której tak wielu zostało pozbawionych naleznego Im wieku emerytalnego i albo nie dożywaja ,albo dozywają i zaraz umierają albo biją się o prace Czy to nie wyrobiło u Tych ludzi mechanizmy nienenawici.? Nawet Komorowski to zrozumiał Najpierw dodano Im 5 lat a potem dołożono jeszcze dwa.:Komorowski zmienia zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. Prezydentowi chodzi przede wszystkim o sytuację osób, które bardzo wcześnie zaczęły pracować i regularnie odprowadzają składki. To zazwyczaj ludzie starszej daty , w tym pracownicy fizyczni. Po "reformie 67" będą pracować dłużej niż osoby lepiej wykształcone, które wchodzą na rynek pracy później - tłumaczyła na łamach "Rzeczpospolitej" Irena Wóycicka, prezydencki doradca. - W ich przypadku można rozważać wprowadzenie stażu 40 lat opłacania składek jako kryterium przejścia na emeryturę przed ukończeniem 67. roku życia. W innym miejscu piszą:"Jak podkreśliła, intencją Kancelarii Prezydenta jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli osobom o długim stażu pracy, które zaczęły pracę np. w wieku 18 lat i cały czas pracowały, przejść na emeryturę nieco wcześniej. "Aby skorzystać z nowej emerytury, trzeba było rozpocząć pracę przed ukończeniem 20 lat" - no cóż ,biedak nie chciał przyjąć do wiadomości że w tym kraju ludzie zaczynali prace składkową także w wieku 15 lat życia . A Tt co RPO uczynileś w tej sprawie?

    Odpowiedz
  • RPO czyli Rząd P........ Obwyatela.(2019-01-17 14:31) Zgłoś naruszenie 62

    Rzecznik praw obywatelski za cenzurą. Ten kraj jest w stanie rozkładu organizacyjnego. Wolność słowa to prawo obywatelskie. Bez tego szkoda nawet udawać demokrację, tak jak się to robi teraz. Ciekawe czy jak ktoś napisze powieść z II wojny światowej i tam będzie użyty zwrot śmierć niemcom, albo śmierć faszystom - to czy taką mowę nienawiści RPO też będzie się ścigać?

    Odpowiedz
  • dcs(2019-01-17 11:27) Zgłoś naruszenie 66

    ciekawe jak okiełznają całe te prawicowo-wyklete i niepokorne media albo takiego Cejrowskiego... To jest główne źródło hejtu i mowy nienawiści. Ci katolicy wykleci widza wszędzie zło - U SIEBIE NIC NIE ZNAJDUJĄ.......

    Odpowiedz
  • xcv(2019-01-17 10:44) Zgłoś naruszenie 12

    jesli systemoweic publicznie mowi o zemscie na wladzy a ma wplyw na ludzi ktorzy siedza w wiezieniu to jest igranie z ogniem bo jesli teraz pozwolic systemowcowi zamykac prawnie usta tym ktorzy wolaja hola systemowcu to systemowiec juz robi co chce i nie ma na niego krytyki bo zaraz systemowiec juz zamknie za krytyke goscia

    Odpowiedz
  • abcd(2019-01-17 19:09) Zgłoś naruszenie 10

    Wolność słowa to twoja wolność przed wypowiedzią i po wypowiedzi. --- Wolność słowa, jak prawie wszystkie sprawy tego świata ma swoją cenę, tą ceną są słowa, które uznajemy za moralnie naganne, ale rezygnujemy z karania za nie własnie w imię obrony wolności słowa.

    Odpowiedz
  • ela(2019-01-18 13:24) Zgłoś naruszenie 00

    Co z mową nienawiści wśród niektórych dziennikarzy, publicystów, polityków itp.na wizji? ,a co z mową nienawiści w spektaklach,filmach czy niby sztuce? a co z mową nienawiści jaką głosi część niezadowolonej opozycji,która uważa,że rządy są tylko dla niej bez wygrania wyborów ot ,tak jej się należy i już? Czyż tych polityków też będzie to obowiązywać?

    Odpowiedz