Etapowe rozrachunki z użytkowaniem wieczystym [WYWIAD]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak, : Grzegorz Kowalczyk17.01.2019, 07:27; Aktualizacja: 17.01.2019, 10:55
"Od 1 stycznia 2019 r. 2,5 mln użytkowników wieczystych zostało właścicielami. To największa operacja uwłaszczeniowa w Polsce po 1989 r. Likwidacja użytkowania wieczystego to niełatwe zadanie."

"Od 1 stycznia 2019 r. 2,5 mln użytkowników wieczystych zostało właścicielami. To największa operacja uwłaszczeniowa w Polsce po 1989 r. Likwidacja użytkowania wieczystego to niełatwe zadanie."źródło: ShutterStock

- Najpierw chcemy załatwić najważniejsze, czyli mieszkaniówkę. Jeśli zamierzamy zlikwidować użytkowanie wieczyste w całości, to musimy mieć gwarancję, że sposób odpłatności jest notyfikowany w Brukseli ‒ mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

  • Gos(2019-01-17 07:49) Zgłoś naruszenie 463

    Super po prostu!Balagan jakich mało. A gdzie i za ile się odwołać od decyzji o podniesiemiu bezpodstawnie stawek,co zrobilo trochę samorządów. A tak w ogóle- jaka to rownosc obywateli wg Konstytucji -jeden zero bonifikaty,inny 60%a inny jeszcze 98%.I o tym decyduje GDZIE się mieszka.Żenada prawna.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • gość(2019-01-17 08:43) Zgłoś naruszenie 101

    Proponuję panu ministrowi zapoznanie się z art. 10 ust. 1 tej ustawy: Opłata może podlegać waloryzacji zgodnie z zasadami, o których mowa w art.5 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

    Odpowiedz
  • bardini(2019-01-17 09:01) Zgłoś naruszenie 342

    To jest dopiero sprawiedliwość dziejowa? Warszawa i kilka jeszcze miast tych najbogatszych uchwaliła sobie bonifikatę 98% A np. Szczecin nic Jak próbuję gdzieś napisać zapytać to zmowa milczenia. Płacę już 65 lat za użytkowanie wieczyste i dlaczego mam płacić jeszcze raz od nowa. Nie stać mnie na opłatę jednorazową w wysokości 40% bo jest to około 10 000 zł

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gliwiczanin(2019-01-17 09:10) Zgłoś naruszenie 84

    ja w gliwicach placilem 6.32zl na rok a teraz mam placic 226.99 zl pytam skad takie przebicie zamieram nie placic dlatego ze niemam nawet gdzie postawic samochod i nigdy nie bede mial zadnej ziemi wlasnej kolo bloku uwazam ze jest to najwieksze zlodziejstwo wywolane przez ta pisiowska holote nie zgadzam sie z tym a strasza odsetkami pojde do sadu jesli mnie zaatakuja

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kleopatra(2019-01-17 10:20) Zgłoś naruszenie 63

    Panie Soboń wcześniej trzeba było sprawdzić w Brukseli, a nie teraz jak uchwaliliściw ustawę. Ja mając mieszkanie wlasnościowe, wyodrębnione z KW dowiedziałam się dziś że nic nie muszę wykupić. I tak trzymać. Zero kasy dla PiS.

    Odpowiedz
  • kowalski(2019-01-17 10:34) Zgłoś naruszenie 70

    to nie pazerność to próba oszustwa ciekawe czy organa ścigania przypatrzyłyby się takim działaniom

    Odpowiedz
  • Wilus(2019-01-17 10:53) Zgłoś naruszenie 40

    A dokad sie odwolac ,gdy grunty zostaly rozkradzione przez pracownikow Starostw i gmin , a sa spadkobiercy z uchylonymi wyrokami bez dalszej procedury. Odwazono sie rowniez zmienic nr ewiden. aby zalozyc nowe ksiegi wieczyste a akty notarialne dalej w obrocie tak jaK I DECYZJE ADMINISTRACYJNE ,KTORE SPOWODOWALY TEN BALAGAN, Do owolania nie ma odwaznego i dlaej maram trwa mimo DOBREJ ZMIANY dla KOGO?

    Odpowiedz
  • Kontra (2019-01-17 10:57) Zgłoś naruszenie 65

    To sa brednie jaki to jest akt własności gruntu skoro do jednej powierzchni przynależy kilku dziesięciu właścicieli ? To jest zwykła kosmiczna fantazja . Proszę wskazać mi teren który jest moją własnością ? Tego nie potrafią wskazać .

    Odpowiedz
  • a tu rzeczywistośc skrzeczy(2019-01-17 11:16) Zgłoś naruszenie 72

    A jaką jakość prawa mogą stosować ludzie prastarej agencji rzymskiej. Ludziom Ordo Iuris najlepiej idzie zmienianie ustawy przemoc owej - jednorazowa bicie to nie przemoc.Czarna mafia werbalnie to samo dobroć dla gwałconych, bitych kobiet, dzieci. Poczęte z gwałtu święte. Nienormalny zlepek komórek święte. A jak już urodzi to niech sobie same radzi. Jedno dziecko to nie ma 500+ - chyba, że w nędzy ale 500+ jest dla np p. premiera. Zrobili ustawami dobrze - dla siebie i swoich. Reszta płacić, słuchać, klaskać. Patriotyzm, ubóstwo, walka o rząd aby stołki i parafie były zachowane ma być celem narodu, a dla rządzących dobre samoloty, wysokie pensje, wyjazdy do Rzymu, Brukseli, USA. Dokoła prawych, sprawiedliwych i świętych sami oszuści, wrogowie no i głupi naród, który trzeba odpowiednio pouczać. Co już było do 1794 r. a np Hiszpanii do śmierci gen. Franko. Rządzący obecnie najwyżej cenią ojczulka i jemu i kolegom zapewniają wysokie wynagrodzenia, dotacje, ulgi - ktoś na dobrobyt agentów Romy i rządzących ich popleczników musi dać kasę.

    Odpowiedz
  • Xaw22(2019-01-17 11:22) Zgłoś naruszenie 142

    Ten wywiad to nie zrodlo informacji dla nas, ale tuba propagandowa skierowana przeciw samorzadowcom i rzaskowskiemu.

    Odpowiedz
  • Chudy byk(2019-01-17 12:15) Zgłoś naruszenie 53

    Różnica polega na tym,że do chwili obecnej płaciłem podatek gruntowy,dzierżawiąc go,a teraz płacił będę w nieskończoność jako jego niby właściciel. Gmina wzbogaci się o pieniądze właściwie za nic i nadal będzie corocznie na sesjach windować mi cenę zań .

    Odpowiedz
  • Gos(2019-01-17 12:54) Zgłoś naruszenie 51

    Do Jacyk-pewno jesteś samorządowcem... Co do reszty-jesli nagle po 10 latach w grudniu 2018 r. podnoszą mi 10x stawkę na osiedlu,gdzie od 30-tu lat stoją bloki,a w dodatku nigdy nie będę wiedzieć "gdzie moj kawalek podłogi " -to wybacz,ale nie widzę sensu takiego działania,bo PRAKTYCZNIE nic mi to nie zmienia,tylko muszę wydać kasę. Wg aktu notarialnego mieszkanie jest moją własnością, nie wlasciciela gruntu (prawo rzymskie mowi inaczej,ale po II wojnie światowej wszystko u nas stanęło na glowie,wiec byla szansa zeby cos zrobić rozsądnie- ale po co?).Co do ulg-jak PIS pisze takie gnioty,że nie ma jednolitej ulgi dla wszystkich,to uwazam,ze nadal dzieli ludzi na lepszych i gorszych.Pozdrawiam, mimo wielu moich braków w rozumowaniu.

    Odpowiedz
  • eros(2019-01-17 12:55) Zgłoś naruszenie 52

    a ja dzieki tej doskonalej ustawie przez rok nie sprzedam mieszkania, bo nie mam zaswiadczenia

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • suweeren robiony w balona(2019-01-17 15:59) Zgłoś naruszenie 42

    p. ministrze ale ja sie nie zastanawiam co bedzie z użytkowaniem wieczystym za 99 lat, bo mnie już nie będzie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kamila(2019-01-17 16:07) Zgłoś naruszenie 422

    Jaka to sprawiedliwość?To wielkie oszustwo!Jedni płacą 2% wartości gruntu a inni 40% wartości gruntu. Walą sobie w stopę.A wybory tuż, tuż?

    Odpowiedz
  • Valdemort(2019-01-17 19:22) Zgłoś naruszenie 61

    klasyczny polski burdel prawny - od lat nie wydano chyba żadnej ustawy, która by nie była zaraz poprawiana. Co więcej, dalej nie ma jednostki dokonującej starannego uzgodnienia międzyresortowe; brak też tak jaw w Szwecji komórki pilnującej czytelności zapisów, czyli jak tłumaczyć najprościej prawo z języka prawników na zrozumiały polski. I tak będzie dalej, od czasu gdy prawdziwych przedwojennych prawników zastąpiono gumofilcami z awansu społecznego

    Odpowiedz
  • Polak głupi i po szkodzie(2019-01-18 11:54) Zgłoś naruszenie 44

    Śmieszny naród, śmieszni ludzie wciąż żyjący w oparach absurdu, ewentualnie oparach swojskiego bimbru. Już jutro, być może pojutrze dostaniecie w dzierżawę kawałeczek nieba. Płatne będzie od metra, i na początek bez ulgi czy bonifikaty. Te będą ustalane przed następnymi wyborami. A za lat cztery, gdy rządzić będzie ta czy tamta ekipa, dostaniecie rachunek za pójście do nieba .... chyba właściwie Wasza rodzina.

    Odpowiedz
  • $$$(2019-01-18 12:59) Zgłoś naruszenie 220

    Nie mylić pojęć.Płacimy nie za grunt, ale za przekształcenie prawa wieczystego urzytkowania w prawo własności.Praktycznie nic to nie zmienia, poza tym,że teraz będziemy mieli napisane -prawo własności.

    Odpowiedz
  • emerytowany marek(2019-01-18 13:10) Zgłoś naruszenie 50

    jak wykupię to wieczyste to co będę płacił a będę na pewno ? od posiadanie gruntu ???bo za nieruchomość i tak nadal płacę. to zwykłe okradanie ludzi. ps. wywiad w gazecie prawnej a śmierdzi polityką

    Odpowiedz
  • pazerny(2019-01-18 17:43) Zgłoś naruszenie 01

    Sprawy użytkowań wieczystych na gruntach samorządowych znam od podszewki. Z niedowierzaniem czytam, że jednostka samorządu terytorialnego dokonując aktualizacji opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest nazwana przez Pan wiceministra PAZERNĄ. Od lat Regionalne Izby Obrachunkowe kontrolując finanse jednostek samorządu terytorialnego utrzymują te jednostki w przekonaniu, że nie aktualizując tych opłat naruszają one ustawę o finansach publicznych, tym samym są niegospodarne. No ale z wypowiedzi Pana wiceministra wynika, że tak jednostka samorządu jak i RIO są w głebokim błędzie. Proszę Pana wiceministra o chwilkę zastanowienia się. Może trzeba będzie interweniować w tej sprawie w RIO? Nie wiem, czy Pan wiceminister wie, ale to ustawodawca nakazał aktualizowanie opłat rocznych za użytkowanie wieczyste pisząc w niej, że wysokość opłaty “podlega aktualizacji” a nie, że może podlegać aktualizacji, a jeżeli nazywa Pan to pazernością i chce Pan to zlikwidować to dlaczego od lat nic z tym nikt nie zrobił (Wy również) – ustawa o gospodarce nieruchomościami jest z 27 maja 1997r. Ponadto pragnę nadmienić, że wysokie podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste wynikają z tego, że wiele, wiele lat niektóre samorządy nie aktualizowały opłat, czyli użytkownicy wieczyści płacili zaniżone opłaty (co jak mniemam Im nie przeszkadzało) i wtedy to właśnie RIO nazwała te samorządy niegospodarnymi, a Pana zdaniem wtedy to nie były one PAZERNE (chwała im). Moim zdaniem rachunek matematyczny jest prosty - jeżeli latami płaciło się opłatę ustaloną wg wartości rynkowej nieruchomości z roku np. 2000 bo nie było aktualizacji mimo, że wartość rynkowa nieruchomości rosła, a dopiero np. w 2017r. dokonano jej aktualizacji to jasnym jest, że użytkownik wieczysty jest “do przodu “ za ok. 17 lat (bo aktualizacja ta dotyczy opłat przyszłych, a nie wyrównania przeszłych). Nadminiem, że opłaty te aktualizuje się bardzo żadko ze względu na odwrotnie proporcjonalny stosunek ilości tych spraw do ilości osób zatrudnionych do ich prowadzenia (zwanych przez wielu wysoko opłacanymi darmozjadami). Wiadomym jest, że każdy użytkownik wieczysty może złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego wniosek o ustalenie , że aktualizacja opłaty rocznej jest nieuzasadniona, albo uzasadniona w innej wysokości (tzw. odwołanie). Jednakże nie wiem dlaczego Pan wiceminister nawołuje: “radzę też odwoływać się” a na dodatek spodziewa się, że odwołania będą skuteczne, tym bardziej, że wiele lat był samorządowcem (jak sam mówi) - toż to powinien wiedzieć, że wypowiadając opłatę roczną za użytkowanie wieczyste musi istnieć ku temu ustawowy powód jakim jest wzrost wartości nieruchomości (no chyba, że posądza Pan rzeczoznawców o brak rzetelności, wiedzy, fachowości …….), a urzędników o nieuctwo i PAZERNOŚĆ. Reasumując (przy czym nie poruszyłam wielu wątków opisanych w wywiadzie, a które też należałoby uściślić) nie wiem czy jednostka samorządu terytorialnego ma w końcu dbać o finanse publiczne, czy też nie - przy czym mamy takie, a nie inne przepisy prawne. Biorąc się za ich aktualizację proponuję powierzyć ją praktykującemu w danej dziedzinie urzędnikowi najniższego szczebla samorządu terytorialnego – zaręczam, że wówczas liczba poprawek do poprawek ulegnie znacznemu skróceniu, a praca samorządowców nie będzie wymagała uzyskiwanie interpretacji w stylu: co to za twór “poświadczenie oświadczenia” i każdy urząd będzie załatwiał te same sprawy w ten sam sposób ( patrz ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego).