statystyki

ETPC: Państwo ma prawo się chronić przed narkotykami

autor: Dr Adam Ploszka19.01.2019, 10:00
Trybunał zwrócił również uwagę, że z suwerenności państw stron EKPC wynika ich prawo do kontroli i regulacji pobytu cudzoziemców na ich terytorium.

Trybunał zwrócił również uwagę, że z suwerenności państw stron EKPC wynika ich prawo do kontroli i regulacji pobytu cudzoziemców na ich terytorium.źródło: ShutterStock

Liczne skazania i brak silnych związków z krajem pobytu uzasadniają deportację. Taki wniosek wynika z wyroku ETPC z dnia 20 grudnia 2018 r. w sprawie Çabucak przeciwko Niemcom (skarga nr 18706/16).

Skarżący – Yunus Ç abucak, obywatel turecki urodzony i zamieszkujący na terenie Republiki Federalnej Niemiec od 1980 r., posiadający od 1996 r. zezwolenie na pobyt stały w Niemczech – był w latach 1996–2000 kilkakrotnie skazywany za przestępstwa narkotykowe. W 2010 r. została mu wymierzona kara ponad czterech lat pozbawienia wolności.

W latach 2002–2005 toczyło się postępowanie o wydalenie Ç abucaka do Turcji zakończone odmową wydalenia z uwagi na śmierć jego matki oraz deklarowaną przez niego chęć poddania się terapii uzależnień. W 2008 r. wydana została jednak kolejna decyzja o wydaleniu Ç abucaka do Turcji. W 2014 r. sprawa trafiła do sądu administracyjnego, który jednak nie uwzględnił odwołania skarżącego. Uzasadniając takie rozstrzygnięcie, sąd wskazał m.in. na stwarzane przez niego zagrożenie przestępcze, niepoddanie się terapii i brak integracji ze społeczeństwem niemieckim. Sąd ten dostrzegł wprawdzie, że ze związku z obywatelką Niemiec Turkowi urodziło się dziecko, niemniej skarżący miał z nim bardzo ograniczony kontakt. Jego dalsze odwołania przed sądami krajowymi nie przyniosły skutku.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane