statystyki

Gutowski: Zabezpieczanie powództwa o działkę na Księżycu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.01.2019, 13:03; Aktualizacja: 15.01.2019, 11:01
Prof. Maciej Gutowski, adwokat fot. Wojtek Górski

Prof. Maciej Gutowski, adwokat fot. Wojtek Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Maciej Gutowski: Moim zdaniem żaden z sędziów powołanych w okresie objętym środkiem zabezpieczającym TSUE nie powinien orzekać.

Jeden z nowo powołanych sędziów Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz wytoczył pozew przeciwko SN. Sprawa trafiła do Izby Dyscyplinarnej SN, która udzieliła zabezpieczenia powództwa. W efekcie pan Zaradkiewicz ma zostać dopuszczony do orzekania. To postanowienie wywołało spore kontrowersje. Dlaczego?

Postanowienie to wywołuje kontrowersje z trzech powodów. Po pierwsze, wydając postanowienie o zabezpieczeniu, sąd nie wskazał podstawy materialnoprawnej samego roszczenia powoda. Po drugie, wątpliwe jest to, czy w tej sprawie powinna się wypowiadać Izba Dyscyplinarna SN. Wreszcie dotykamy tutaj niezwykle istotnego problemu systemowego, który dotyczy powołań nowych sędziów SN w sytuacji, gdy mamy wydane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeczenie zabezpieczające.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Pablo(2019-01-16 13:48) Zgłoś naruszenie 11

    Nie było podstawy prawnej do wysłania zapytania do TSUE i nie było podstawy prawnej do jej udzielenia, tym samym nie było jej do "środków zabezpieczających". Skończcie już z tą proniemiecką propagandą.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane