statystyki

Gutowski: Zabezpieczanie powództwa o działkę na Księżycu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.01.2019, 13:03; Aktualizacja: 15.01.2019, 11:01
Prof. Maciej Gutowski, adwokat fot. Wojtek Górski

Prof. Maciej Gutowski, adwokat fot. Wojtek Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Maciej Gutowski: Moim zdaniem żaden z sędziów powołanych w okresie objętym środkiem zabezpieczającym TSUE nie powinien orzekać.

Jeden z nowo powołanych sędziów Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz wytoczył pozew przeciwko SN. Sprawa trafiła do Izby Dyscyplinarnej SN, która udzieliła zabezpieczenia powództwa. W efekcie pan Zaradkiewicz ma zostać dopuszczony do orzekania. To postanowienie wywołało spore kontrowersje. Dlaczego?

Postanowienie to wywołuje kontrowersje z trzech powodów. Po pierwsze, wydając postanowienie o zabezpieczeniu, sąd nie wskazał podstawy materialnoprawnej samego roszczenia powoda. Po drugie, wątpliwe jest to, czy w tej sprawie powinna się wypowiadać Izba Dyscyplinarna SN. Wreszcie dotykamy tutaj niezwykle istotnego problemu systemowego, który dotyczy powołań nowych sędziów SN w sytuacji, gdy mamy wydane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzeczenie zabezpieczające.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Pablo(2019-01-16 13:48) Zgłoś naruszenie 11

    Nie było podstawy prawnej do wysłania zapytania do TSUE i nie było podstawy prawnej do jej udzielenia, tym samym nie było jej do "środków zabezpieczających". Skończcie już z tą proniemiecką propagandą.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane