statystyki

Procedura karna. RPO wylicza błędy planowanej reformy

autor: Emilia Świętochowska15.01.2019, 07:52; Aktualizacja: 15.01.2019, 08:00
Zgodnie z propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości sąd będzie mógł przeprowadzić postępowanie dowodowe, nawet gdy podsądny i jego obrońca należycie usprawiedliwią niestawiennictwo.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości sąd będzie mógł przeprowadzić postępowanie dowodowe, nawet gdy podsądny i jego obrońca należycie usprawiedliwią niestawiennictwo.źródło: ShutterStock

Przesłuchiwanie świadków pod usprawiedliwioną nieobecność oskarżonego i jego adwokata będzie naruszało prawo do obrony. To tylko jedna z krytycznych uwag rzecznika praw obywatelskich do projektu reformy procedury karnej, która ma przyspieszyć i odformalizować procesy.

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Sprawiedliwości sąd będzie mógł przeprowadzić postępowanie dowodowe, nawet gdy podsądny i jego obrońca należycie usprawiedliwią niestawiennictwo. W takiej sytuacji ma im przysługiwać prawo złożenia wniosku o uzupełniające postępowanie dowodowe (najpóźniej na kolejnym terminie rozprawy).

Jeśli oskarżony tego nie zrobi bądź przekroczy termin, wówczas na dalszym etapie nie będzie mógł przekonywać sądu, że naruszono jego gwarancje procesowe.

Zdaniem Adama Bodnara postępowanie uzupełniające niekoniecznie zniweluje negatywne dla podsądnego konsekwencje przesłuchania świadka pod jego nieobecność. Poza tym pojawiają się wątpliwości, co w sytuacji, gdy dowód zostanie przeprowadzony na ostatnim terminie rozprawy.

Co więcej, w praktyce może się też okazać, że ponowne przesłuchanie świadka byłoby niemożliwe. RPO podkreśla, że wyjątki od zasady ujawniania wszystkich dowodów w czasie publicznej rozprawy są dopuszczalne w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego i trybunału w Strasburgu, ale nie mogą one naruszać prawa oskarżonego do kwestionowania składanych przeciwko niemu zeznań.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • sowietyzacja(2019-01-15 12:26) Zgłoś naruszenie 191

  procesu karnego...

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2019-01-15 08:29) Zgłoś naruszenie 184

  No to pójdźmy dalej. Odformalizujmy proces jeszcze bardziej. Zrezygnujmy z całości procesu obrony, a proces karny będzie prostszy. Proponuję następującą procedurę: sformułowanie zarzutu, badanie prokuratorskie, ogłoszenie wyroku w mediach przez Generalnego Prokuratora, orzeczenie Sądu zatwierdzające wyrok. Niemożliwe.? Wręcz przeciwnie - mamy precedensy, fakt że bez ostatniego etapu. Ale to, załatwi się szybko jakąś Ustawą..... 😁

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • wyjaśniacz(2019-01-15 11:02) Zgłoś naruszenie 111

  Sarkazm kpiarza2 wzbudza moja sympatię. Rzecz jednak w tym, że absolutnie nikt niczego takiego nie proponuje. A pomiędzy wprowadzeniem (przywróceniem) tak rażąco dysfunkcjonalnych rozwiazań a aktualnymi pomysłami ministerstwa jest przepaść. Sprzeciw wobec antygwarancyjnych i nieakceptowalnych pomysłów nie oznacza pochwalania tego, z czego na wyrost naśmiewa się kpiarz2.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wyjaśniacz(2019-01-15 13:27) Zgłoś naruszenie 90

  I jeszcze jedno do kpiarza 2: być może trudno o "bardziej łakomy kąsek do uchyłu" ale staje się to pozbawione znaczenia, gdy wyraźnym przepisem wykluczy się "uchył" w takim przypadku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Afro(2019-01-16 03:38) Zgłoś naruszenie 51

  Chyba wszyscy zapominamy, że za chwilę każdy z nas może znaleźć się w roli oskarżonego. Czasami to tylko chwila. Nikt nie chciałby być pozbawiony obrony.

  Odpowiedz
 • widzieliśmy ich wzlot, zobaczymy upadek(2019-01-15 20:40) Zgłoś naruszenie 42

  Ministerstwo wpadło w panikę, bo wyniki sprawności postępowań karnych są katastrofalne, a za to Premier ich wyrzuci. Proponuję zażywać ekologiczne krople na uspokojenie i cierpliwie czekać ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane