Kraje członkowskie krytykują zmiany w Sądzie Najwyższym

autor: Małgorzata Kryszkiewicz07.01.2019, 07:14; Aktualizacja: 07.01.2019, 07:44
Sąd Najwyższy

Termin rozprawy w sprawie pytań prejudycjalnych SN trybunał wyznaczył na 12 lutego 2019 r.źródło: ShutterStock

Łotwa, Dania, Niderlandy oraz Belgia – zdaniem tych państw obniżenie przez polski parlament wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego naruszyło Traktat o Unii Europejskiej, w tym m.in. zawarty w nim nakaz zapewnienia przez państwo członkowskie skutecznej ochrony prawnej.

Polskie regulacje (Dz.U. z 2018 r. poz. 5 ze zm.) zostały skrytykowane również przez urząd nadzoru Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz Komisję Europejską. Uwagi tych podmiotów zostały przedstawione w ramach toczącego się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE postępowania zainicjowanego pytaniami prejudycjalnymi zadanymi przez polski SN. Spornych rozwiązań broni natomiast nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, wskazując przede wszystkim na niedopuszczalność skierowania pytań. Krytycznie o decyzji SN wypowiada się również prokurator generalny.

Rządy czterech wymienionych krajów członkowskich w sposób jednoznaczny uznają przeprowadzoną w SN reformę, polegającą na obniżeniu wieku przechodzenia w stan spoczynku sędziów tego sądu, za pogwałcenie unijnego traktatu. Najostrzej wypowiada się Dania, która stwierdza wprost, że wprowadzone zmiany miały na celu „przejęcie kontroli politycznej nad składem Sądu Najwyższego”. Jak bowiem podkreśla w uwagach skierowanych do TSUE, zmiany dotyczące wieku przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku zostały skorelowane ze zmianami dotyczącymi Krajowej Rady Sądownictwa, której większość członków jest teraz wybierana przez Sejm. Ponadto Dania zauważa, że zwiększono przy tym liczbę sędziów SN z 93 do 120.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • buryton(2019-01-07 19:02) Zgłoś naruszenie 101

  A co ma do nas gmina Łotwa. Kolaborowali z Hitlerem

  Odpowiedz
 • Zib(2019-01-07 09:27) Zgłoś naruszenie 153

  Suwerenność dynda na włosku...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Stefan(2019-01-07 08:57) Zgłoś naruszenie 134

  przy okazji Polacy dowiedzieli się, że od nikczemnych i podłych wyroków post-stalinowskich" sądów w Polsce, można odwoływać się do TSUE

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xyz(2019-01-07 08:35) Zgłoś naruszenie 238

  Pani redaktor. Pytania prejudycjalne, które przesłali do TSUE polscy sędziowie są niezgodne z regulaminem trybunału. Pani redaktor jako absolwentka wydziału prawa powinna o tym wiedzieć oraz w swoim artykule o tym napisać. Tego wymaga rzetelność dziennikarska. Każdy sędzia wie, kiedy i w jakich przypadkach można się zwrócić do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi. W przypadku tych przesłanych przez polskich sędziów pytań jako nie mających związku z prowadzonymi postępowaniami powinny bez rozpatrywania być zwrócone ido polskich sądów. Nadmieniam, że w polskim prawie złożenie nieprawidłowego pozwu bez względu kto go złożył i czego by dotyczył sąd go nie przyjmie i rozpatrzy.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane