statystyki

Szpitalne wzory zgód na przetwarzanie danych budzą wątpliwości

autor: Szymon Cydzik03.01.2019, 08:40; Aktualizacja: 03.01.2019, 08:51
Czytelniczka miała także wątpliwości, czy szpital musi pobierać PESEL od osoby, która została upoważniona do otrzymania informacji o stanie zdrowia pacjentki.

Czytelniczka miała także wątpliwości, czy szpital musi pobierać PESEL od osoby, która została upoważniona do otrzymania informacji o stanie zdrowia pacjentki.źródło: ShutterStock

Jedyną skuteczną metodą potwierdzenia tożsamości osoby, której są udzielane informacje o stanie zdrowia pacjenta, jest sprawdzenie jej numeru PESEL – przekonują prawnicy.

Do DGP zgłosiła się czytelniczka mająca wątpliwości dotyczące informacji udzielonych przy pobieraniu jej danych w szpitalu. Niepokój wzbudził następujący fragment: „Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państw znajdujących się poza Europejskim Obszarem Gospodarczym (EOG), z wyjątkiem sytuacji, w których przekazanie danych będzie następstwem zgody osoby, której dane dotyczą, oraz wyraźnego polecenia wysyłki tych danych do konkretnego administratora poza siedzibą EOG”.

Eksperci mówią „nie”

Czy oznacza to, że dane mogą być swobodnie przekazywane do innych krajów na terenie EOG? – Nie mogą, chyba że ta pani wyraźnie się na to zgodzi – uspokaja dr Paweł Litwiński, adwokat z kancelarii Barta Litwiński. Potwierdzają to inni eksperci od ochrony danych.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane