Luksemburg przyspiesza w sprawie pytań polskiego SN

autor: Emilia Świętochowska13.12.2018, 08:05; Aktualizacja: 13.12.2018, 08:55
TSUE

TSUEźródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości UE skierował serię pytań prejudycjalnych przesłanych przez Sąd Najwyższy na przyspieszoną ścieżkę. Rozprawę zaplanowano na 19 marca przyszłego roku.

Z uzasadnienia decyzji prezesa TSUE wynika, że niezwłoczne wydanie rozstrzygnięcia może rozwiać poważne wątpliwości związane z interpretacją podstawowych przepisów prawa unijnego oraz sposobu rozumienia gwarantowanej przez nie niezawisłości sędziowskiej, co w praktyce będzie miało kluczowe znaczenie dla funkcjonowania zarówno samego SN, jak i współpracy sądowej w ramach UE.

Trzy pytania prejudycjalne, które trafiły do trybunału luksemburskiego w sierpniu i wrześniu, zostały połączone do wspólnego rozpoznania. Wszystkie związane są z upolitycznieniem „nowej” Krajowej Rady Sądownictwa. W jednej z rozpoznawanych spraw Sąd Najwyższy miał zastrzeżenia co do tego, czy sędziowie zasiadający w Izbie Dyscyplinarnej będą niezawiśli, a ona sama niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej, skoro to KRS odpowiada za wyłonienie jej składu. Analogiczne wątpliwości odnoszą się do opiniowania przez radę wniosków sędziów w sprawie dalszego sprawowania stanowiska po osiągnięciu wieku emerytalnego. Na mocy zmian przeforsowanych przez Prawo i Sprawiedliwość KRS jest teraz wyłaniana przez polityków. Zdaniem SN model i praktyka funkcjonowania KRS wskazują, że nie stoi ona już na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Tobiasz(2018-12-13 11:08) Zgłoś naruszenie 32

    Bzdura na resorach. To, że SN zadaje idiotyczne pytania to mnie nie dziwi biorąc pod uwagę nabór tamtejszej kadry oraz rzeczywiste powody, ale , że TSUE idzie na coś takiego to mnie już martwi. Specjalnie przeczytałem treść pytań i tam jest jeden ale za to podstawowy błąd. Otóż zadajemy pytanie , czy w sytuacji gdy "nielegalnie, sprzecznie z prawem itp." wybrany jest KRS, to czy zachodzą obawy zawarte w pytaniu. I o ile rozumiem sytuację, gdy TSUE odpowie, że naruszone sa zasady niezależności w takim momencie o tyle ... nie ma możliwości udzielenia odpowiedzi. Nie mozna udzielić odpowiedzi bazując na już przyjętym w pytaniu założeniu nielegalności wyboru KRS. Najpierw musi właściwy organ to stwierdzić i wtedy dopiero można pytać. Ale do stwierdzenia nielegalności właściwy będzie np. polski TK, a nie TSUE czy też całkowicie nieuprawniony SN. Stąd też - nawet jeśli padnie odpowiedź "po mysli" pytającego sądu, to nie ma i nie będzie to miało żadnego znaczenia dla porządku prawnego w Polsce. TSUE nie ma uprawnień do oceny legalności jakiegoś rozwiązania prawnego państwa członkowskiego, może je jedynie badać pod kątem zasad prawa europejskiego bez dalszych skutków.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane