statystyki

Przekształcenie użytkowania wieczystego z wolą, ale i bez woli przedsiębiorcy

autor: Dr Maciej J. Nowak14.12.2018, 07:00
Ustawa uwłaszczeniowa może zostać poddana istotnej dla przedsiębiorców analizie z jeszcze jednej perspektywy.

Ustawa uwłaszczeniowa może zostać poddana istotnej dla przedsiębiorców analizie z jeszcze jednej perspektywy.źródło: ShutterStock

Ustawa rodzi poważne skutki także dla użytkowników lokali niemieszkalnych. I to nawet niezależnie od tego, czy są zainteresowani uwłaszczeniem.

Ustawa z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności z zasady obejmuje nieruchomości mieszkaniowe. Ich szczegółowy zakres został opisany w art. 1 ust. 2 ustawy. Spowoduje ona jednak poważne skutki także dla przedsiębiorców i to nawet niezależnie od tego, czy są zainteresowani uwłaszczeniem.

Obligatoryjnie prawo własności

W art. 1 ust. 1 powołanej ustawy wskazano bowiem, że od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów. Zgodnie z art. 1 ust. 2 pkt 2 do grupy gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zalicza się grunty zabudowane wyłącznie budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne. Zgodnie z powyższym przyjąć trzeba, że w tym przypadku nie wszystkie lokale wchodzące w skład budynków muszą być lokalami mieszkalnymi. Co najwyżej połowa (lub mniejsza liczba lokali) może mieć więc inne przeznaczenie i zgodnie z literalnym brzmieniem przepisu nie zmieni to faktu, że użytkowanie wieczyste całego gruntu ulegnie przekształceniu w prawo własności.

Aby rozważyć szerzej zasadność niniejszego wniosku, warto przeanalizować inne przepisy i rozstrzygnąć, czy nie znajdują one mimo wszystko w jakimś zakresie zastosowania do przedmiotowego przypadku. W art. 1 ust. 3 przesądzono, że przekształceniem zgodnie z ustawą jest przekształcenie gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntu. Powyżej wskazany przypadek gruntu zabudowanego wyłącznie budynkiem mieszkaniowym wielorodzinnym spełnia te kryteria. W kolejnym ustępie wskazano, że w przypadku współużytkowania wieczystego gruntu wielkość udziałów we współwłasności gruntów odpowiada wielkości udziałów we współużytkowaniu wieczystym. W żaden sposób natomiast nie wyklucza się przy tej okazji żadnych współużytkowników wieczystych nieruchomości.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wyborca (2018-12-14 11:15) Zgłoś naruszenie 92

    Bonifikata za przekształcenie wieczyste:Łódź-60% a Warszawa -98% i Gdańsk -95%.Prezydenci Warszawy i Gdańska potrafili dać odpowiednia bonifikatę ale w Łodzi już nie.Pani Hanna Zdanowska Prezydent Miasta Łodzi nie myśli o swoich wyborcach-nie ładnie.Jak chciała by ją poprzeć w wyborach to ją poparliśmy a teraz za to nam się w ten sposób rewanżuje i zdziera pieniądze.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane