statystyki

Na tworzenie toru sportowego trzeba mieć pozwolenie

autor: Leszek Jaworski05.12.2018, 20:00
Czy na budowę toru offroadowego trzeba więc mieć pozwolenie?

Czy na budowę toru offroadowego trzeba więc mieć pozwolenie?źródło: ShutterStock

Wydzierżawiłem działkę w celu wybudowania toru offroadowego, na którym będą odbywały się jazdy rekreacyjne i zawody sportowe. Wcześniej upewniłem się w urzędzie, czy jest na to potrzebne pozwolenie na budowę. Poinformowano mnie, że nie. Po wykonaniu czterech przeszkód terenowych o wysokości do 2,5 m oraz około 10 przeszkód terenowych kontrolę zapowiedział nadzór budowlany. Nakazał wstrzymać roboty, uznając je za samowolę budowlaną. Czy na budowę toru offroadowego trzeba więc mieć pozwolenie?

Tak, na realizację takiego obiektu, czyli toru offroadowego, zaliczanego do budowli sportowych w rozumieniu art. 3 pkt 3 prawa budowlane (dalej: p.b.), wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W rozumieniu p.b. obiekt budowlany to budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych boiska i budowle rekreacyjne należą do grupy numer 241, przy czym w klasie oznaczonej numerem 2411 – Boiska i budowle sportowe, wyszczególniono takie obiekty, jak zagospodarowane tereny sportowe przeznaczone do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, np. piłka nożna, baseball, rugby, sporty wodne, lekkoatletyka, wyścigi samochodowe, rowerowe lub konne. 


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane