Tak, na realizację takiego obiektu, czyli toru offroadowego, zaliczanego do budowli sportowych w rozumieniu art. 3 pkt 3 prawa budowlane (dalej: p.b.), wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. W rozumieniu p.b. obiekt budowlany to budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych. Jednocześnie wskazać należy, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych boiska i budowle rekreacyjne należą do grupy numer 241, przy czym w klasie oznaczonej numerem 2411 – Boiska i budowle sportowe, wyszczególniono takie obiekty, jak zagospodarowane tereny sportowe przeznaczone do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, np. piłka nożna, baseball, rugby, sporty wodne, lekkoatletyka, wyścigi samochodowe, rowerowe lub konne.
W klasie zaś oznaczonej numerem 2412 – Budowle sportowe i rekreacyjne pozostałe, wyszczególniono takie obiekty, jak wesołe miasteczka lub parki wypoczynkowe, oraz inne obiekty na wolnym powietrzu, np.: trasy i szlaki narciarskie, wyciągi orczykowe, krzesełkowe i kabinowe zainstalowane na stałe, skocznie, tory saneczkowe, bobslejowe, pola golfowe, lotniska sportowe, ośrodki jazdy konnej, przystanie jachtowe oraz wyposażenie plaż i bazy sportów wodnych, ogrody i parki publiczne, skwery, ogrody botaniczne i zoologiczne oraz schroniska dla zwierząt. Wolą ustawodawcy było więc objęcie pojęciem „budowla sportowa” takiego rodzaju obiektu budowlanego, którego przeznaczeniem jest rozgrywanie zawodów o charakterze sportowym.
Pogląd powyższy potwierdza Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, który w wyroku z 24 lipca 2018 r. (sygn. akt II SA/Łd 349/18) jednoznacznie stwierdził, że realizacja toru offroadowego wymaga pozwolenia na budowę. Takie inwestycje, jak budowla sportowa, nie zostały wskazane w art. 29 p.b., który zawiera katalog budowli i robót budowlanych niewymagających pozwolenia.
Podstawa prawna
Art. 3 pkt 3, art. 28 i 29 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.).
Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych – załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U. nr 112, poz. 1316 ze zm.).