statystyki

Ziobro chce podwyższyć stawki dla biegłych z zakresu medycyny. Teraz lekarz dostaje 23–32 zł za godzinę pracy nad opinią

autor: Patryk Słowik04.12.2018, 08:31; Aktualizacja: 04.12.2018, 08:38
Dziś przeciętny lekarz dostaje 23–32 zł za godzinę pracy nad opinią.

Dziś przeciętny lekarz dostaje 23–32 zł za godzinę pracy nad opinią.źródło: ShutterStock

Potrzebna jest dodatkowa motywacja, by specjaliści przyjmowali zlecenia z sądów i prokuratury i szybko oddawali opinie. Ma nią być zdaniem ministra sprawiedliwości przyznanie wyższych stawek za godzinę pracy biegłego z zakresu medycyny. O pomyśle poinformował portal Prawo.pl.

Resort kierowany przez Zbigniewa Ziobrę zlecił już Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości analizę obecnych stawek. Ma ona posłużyć do ewentualnej modyfikacji zasad wynagradzania biegłych medyków.

Dziś przeciętny lekarz dostaje 23–32 zł za godzinę pracy nad opinią. Najwybitniejsi fachowcy z profesorskimi tytułami mogą liczyć na kwoty rzędu 70 zł za godzinę. Kilkukrotnie więcej mogą zarobić, przyjmując pacjentów w prywatnych gabinetach. Dlatego są tak duże trudności ze znajdowaniem biegłych z zakresu medycyny. Niektórzy prezesi sądów są tak zdesperowani, że zaczęli już medykom nawet przypominać, że wykonywanie funkcji biegłego to nie tylko prestiż, lecz także obowiązek. Z art. 195 kodeksu postępowania karnego oraz art. 280 kodeksu postępowania cywilnego wynika, że każda osoba, którą wskaże sąd (czyli nie tylko ci, którzy sami wpisali się na listę biegłych), powinna służyć pomocą w postaci sporządzenia eksperckiej opinii.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • Jurek(2018-12-04 10:19) Zgłoś naruszenie 120

    Prestiż za 25 zł za godzinę dla biegłego medyka, a dla innego biegłego prestiż za 20 zł za godzinę. To w Biedronce na kasie prestiż jest więcej wart.

    Odpowiedz
  • Baba dziada(2018-12-04 11:23) Zgłoś naruszenie 21

    Proponuję o 5 % tyle ile wspaniały minister zaproponował pracownikom sądów.

    Odpowiedz
  • Hmmm(2018-12-04 10:10) Zgłoś naruszenie 22

    Nie wiem _Nam (stronom) wystawiono za obejrzenie 1 cm blizny razem chyba że 700zł z opinia i uzupełnieniem? Cos tu nie pasuje Panie Ziobro...

    Odpowiedz
  • Inspektor Inspektorów(2018-12-05 10:16) Zgłoś naruszenie 20

    .......Należy zmienić KPC . Najpierw sąd powinien rozpatrywać zasadność roszczenia a dopiero w oparciu o zasadność ewentualną wysokość szkody kierując powoda dopiero wówczas do biegłego sądowego...Obecnie jest tak: ,sąd skierował do biegłego sądowego a jak ten uznał że mam szkodę i w jakiej proc wysokości dopiero sprawdza zasadność roszczenia. słowem Sąd naraża mnie na ryzyko poniesienia kosztów biegłego bez wcześniejszego potwierdzenia uznania zasadności roszczenia. Przeciez gdyby nie chciał uznać zasadności (prawa) do roszczenia powinien już w tym momencie ,przy zdrowym KPC przerwać dalsze prowadzenie sprawy i odrzucić roszczenie a tak Ja czuje sie jak ewentualnie dojna krowa która bez względu na stan prawny musi płacić za biegłego....Biegły zarobi bez względu na wynik sprawy. Słowem biegli powinni byc powoływani dopiero ewentualnie na końcu postepowania.

    Odpowiedz
  • Ewa(2018-12-04 10:41) Zgłoś naruszenie 17

    Czy za opinie nie potwierdzające prawdę tez powiniśmy płacić?Czy w końcu biegli będą ponosić odpowiedzialność za wydanie opinii nieprawdziwej która ma być tylko podkładką dla Sądu?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kpiarz (2018-12-04 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Jak obskoczy w ten sposób wszystkie resorty, to mu całego PKB na podwyżki nie starczy.... 😁

    Odpowiedz