statystyki

Współwłaściciel może żądać tylko swojej części wynagrodzenia

20.11.2018, 18:00

 Współwłaściciel nieruchomości zajmowanej przez innego posiadacza samoistnego może wytoczyć powództwo o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z rzeczy tylko w części odpowiadającej jego udziałowi w nieruchomości – uznał Sąd Najwyższy.

To dalszy ciąg sprawy o wydanie kamienicy przy ul. Wilczej w Warszawie zajmowanej przez Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk na potrzeby muzeum. Sprawę o wydanie nieruchomości i zapłatę za bezumowne korzystanie z niej wytoczył Wiesław K., który miał być jednym z wywłaszczonych tzw. dekretem Bieruta właścicieli kamienicy.

Sąd Najwyższy w sierpniu ubiegłego roku uchylił orzeczenie apelacyjne, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy. Kwestią problematyczną było m.in. to, czy Muzeum Zoologii – któremu kamienicę oddał do użytku na podstawie umowy użyczenia PAN będąca użytkownikiem wieczystym gruntu i właścicielem budynku – jest zobowiązane do zapłaty za bezumowne korzystanie z rzeczy. Sporne było to, czy muzeum jest posiadaczem zależnym w złej wierze. Także kwestia złej wiary użytkownika wieczystego, czyli PAN, nie była do końca rozstrzygnięta.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane