statystyki

Wspólnika można pozbawić prawa reprezentowania spółki jawnej

20.11.2018, 09:10; Aktualizacja: 20.11.2018, 09:30
Prawo wspólnika spółki jawnej do jej reprezentowania obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe.

Prawo wspólnika spółki jawnej do jej reprezentowania obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe.źródło: ShutterStock

Spółka jawna nie ma organów. W jej imieniu mogą natomiast podejmować działania wspólnicy. Czy jednak konkretnego wspólnika można w praktyce pozbawić prawa do reprezentowania spółki jawnej lub ograniczyć jego uprawnienie w tym względzie?

Zgodnie z obowiązującą zasadą każdy wspólnik spółki jawnej ma prawo ją reprezentować. Dotyczy to relacji między spółką a podmiotami trzecimi. Istotą reprezentacji jest podejmowanie czynności w imieniu spółki, m.in. zawieranie umów z kontrahentami. Niezależnie od tego wspólnik jest także uprawniony do prowadzenia spraw spółki. Chodzi o decydowanie na forum wewnętrznym o zasadności podjęcia określonych działań przez podmiot.

Prawo wspólnika spółki jawnej do jej reprezentowania obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe. Co więcej, zakres tego prawa nie musi się wiązać z zakresem uprawnienia do prowadzenia spraw spółki. Zwrócono na to uwagę w wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 22 stycznia 2018 r. (sygn. akt I ACa 581/17). Jednocześnie podkreślono, że prawa wspólnika do reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich (przykładowo w uchwale podjętej przez wspólników).


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane