statystyki

Wspólnika można pozbawić prawa reprezentowania spółki jawnej

20.11.2018, 09:10; Aktualizacja: 20.11.2018, 09:30
Prawo wspólnika spółki jawnej do jej reprezentowania obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe.

Prawo wspólnika spółki jawnej do jej reprezentowania obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe.źródło: ShutterStock

Spółka jawna nie ma organów. W jej imieniu mogą natomiast podejmować działania wspólnicy. Czy jednak konkretnego wspólnika można w praktyce pozbawić prawa do reprezentowania spółki jawnej lub ograniczyć jego uprawnienie w tym względzie?

Zgodnie z obowiązującą zasadą każdy wspólnik spółki jawnej ma prawo ją reprezentować. Dotyczy to relacji między spółką a podmiotami trzecimi. Istotą reprezentacji jest podejmowanie czynności w imieniu spółki, m.in. zawieranie umów z kontrahentami. Niezależnie od tego wspólnik jest także uprawniony do prowadzenia spraw spółki. Chodzi o decydowanie na forum wewnętrznym o zasadności podjęcia określonych działań przez podmiot.

Prawo wspólnika spółki jawnej do jej reprezentowania obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe. Co więcej, zakres tego prawa nie musi się wiązać z zakresem uprawnienia do prowadzenia spraw spółki. Zwrócono na to uwagę w wyroku Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 22 stycznia 2018 r. (sygn. akt I ACa 581/17). Jednocześnie podkreślono, że prawa wspólnika do reprezentowania spółki nie można ograniczyć ze skutkiem wobec osób trzecich (przykładowo w uchwale podjętej przez wspólników).


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane