statystyki

Uczucia religijne nie zawsze ponad swobodą wypowiedzi

autor: Dominika Bychawska-Siniarska09.11.2018, 16:00
W swoim orzecznictwie ETPC konsekwentnie odróżnia stwierdzenia o faktach od opinii.

W swoim orzecznictwie ETPC konsekwentnie odróżnia stwierdzenia o faktach od opinii.źródło: ShutterStock

W demokratycznym społeczeństwie osoby korzystające z wolności religii nie mogą rozsądnie żywić przekonania, że nie zetkną się z sądami zaprzeczającymi ich wierzeniom, ale także opinie muszą mieć oparcie w faktach.

E uropejski Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie miał okazję wypowiadać się o tym, jak pogodzić narażenie uczuć religijnych na znieważenie z ochroną swobody wypowiedzi. Przyczynkiem do wyroku z 25 października 2018 r. była sprawa E.S., wykładowczyni, która podczas jednego z seminariów poświęconych podstawowym informacjom o islamie omawiała małżeństwo pomiędzy prorokiem Mahometem a Aiszą, sześcioletnim dzieckiem. Małżeństwo miało zostać skonsumowane, gdy dziewczynka miała dziewięć lat. Komentując podawane przez siebie informacje, E.S. stwierdzała wprost, że Mohamet „lubił to robić z dziećmi”, i dodała: „56-latek z sześcioletnią dziewczynką… Jak inaczej to nazwać, jeśli nie pedofilią?”.

15 lutego 2011 r. Sąd Rejonowy w Wiedniu uznał, że E.S. przypisywała prorokowi Mohametowi zachowania pedofilskie i skazał ją za obrażanie doktryn religijnych. Wykładowczyni została ukarana grzywną w wysokości 480 euro. Wiedeński Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok w mocy, potwierdzając ustalenia sądów niższych instancji. E.S. złożyła wniosek o wznowienie postępowania. Bez powodzenia.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • xxx(2018-11-09 20:08) Zgłoś naruszenie 110

  Chore. Kobieta powiedziała prawdę.

  Odpowiedz
 • whoopsie_daisy(2018-11-11 00:50) Zgłoś naruszenie 10

  czy w XXI wieku, naprawdę trzeba udowadniać iż nie istnieje niebo i jakieś aniołki latające na skrzydełkach, czy tez piekło z diabełkami uzbrojonymi w widły. Czy też iż nie istnieje limbo gdzie trafiają nieochrzczone dzieci ?! Naprawdę nie wiem, jaką trzeba się wykazać osobowością, aby wierzyć, że jest coś ...nad nami...które nagradza i karze...to jest wręcz straszne....całe życie kurde wierzyć że się jest pod czyimś nadzorem. Cóż, zdarzają się oczywiście osobowości np: księża które z własnego zagubienia tudzież z wygody decydują się na jakąś fałszywą ścieżkę życia aby wmawiać że to co po śmierci to taka "tajemnica".... zastanawia mnie głownie jak to jest, skoro po śmierci dostajemy się albo do nieba, czyśca czy tez piekła...to na CH..j jakiś sąd ostateczny jeszcze ?! co to do nędzy jest, gdzie jest res iudicata ?! postępowanie apelacyjne,wolne żarty ?! totalny idiotyzm... ale oczywiście wszystko można położyć na szali aby udowodnić iż walenie 6 letnich dziewczynek jest ok :)

  Odpowiedz
 • demos(2018-11-11 11:27) Zgłoś naruszenie 10

  Myślę, że w sferze żadnej ideologii, czy to religijnej czy politycznej nie powinno być nakazów ani zakazów, ponieważ nie ma to nic wspólnego z wolnością myślenia i swobody wypowiedzi.Nie wszyscy ludzie są jednakowi w swoich poglądach i to powinno być uszanowane a nie karane!!!

  Odpowiedz
 • tdk(2018-11-11 18:21) Zgłoś naruszenie 01

  przestępstwo potwierdzane wyrokiem, takie kwiatki częste i takich sędziów należy przed sąd i won z zawodu

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane